Pozycjonowanie stron
SEO

Strony internetowe – etapy tworzenia

HomeCMSStrony internetowe – etapy tworzenia

Projektowe podejście do tworzenia stron internetowych

Ludzie którzy przymierzają się do budowy własnej strony internetowej mają bardzo zróżnicowaną świadomość szans i zagrożeń, które się przed nimi pojawiają. Wielu zleceniodawców styka się z tematyką projektowania stron internetowych po raz pierwszy, nie znając w pełni natury procesu, która się za tym kryje. Nieświadomość ludzi może być wykorzystywana przez zleceniobiorców, którzy często prezentują im tylko swój punkt widzenia, pomijając szereg istotnych zagadnień.

Podejście projektowe

Wykonanie strony internetowej, bez względu na to czy jest to prosta strona internetowa czy strona bardziej rozbudowana zawsze wiąże się z zaangażowaniem wszystkich zainteresowanych stron (interesariusze). Brak zaangażowania którejkolwiek ze stron projektu (klient, zleceniobiorca) sprawia, że projekty rozciągają się w czasie i przekraczają zaplanowany budżet. Taka sytuacja sprawia, że nie rośnie poziom zadowolenia żadnej strony. Efektywna komunikacja pomiędzy uczestnikami projektu budowy strony internetowej daje rękojmię realizacji pracy w założonym czasie przy zaplanowanym budżecie.

Cel projektu

Zadowoleni klienci to marzenie większości firm, które dostarczają klientom to czego oni oczekują. Czego oczekują klienci? W wielu przypadkach odpowiedź na to pytanie stanowi wielką niewiadomą, ponieważ wielu klientów w głębi umysłu ukrywa wizję strony internetowej, którą chce posiadać. Sprecyzowanie wyobrażeń klientów w postaci dokumentacji, która stanowi podstawę do dalszych prac często nastręcza sporo trudności zarówno im samym jak i zleceniobiorcom (wykonawcy stron internetowych). Pominięcie tego etapu projektu (czyli zdefiniowanie celu projektu) uniemożliwia jakiekolwiek dalsze prace. Niedokładne sprecyzowanie celu projektu przez klienta sprawia, że kolejne etapy projektu są obarczone wadami wynikającymi z błędu, który został popełniony na samym początku współpracy. Błąd polegający na niewłaściwym rozpoznaniu potrzeb klienta, na braku informacji od klienta mści się podczas wszystkich etapów współpracy. Dlatego warto na samym początku współpracy ustalić cele, które chce zrealizować klient przy pomocy strony internetowej.

Jak poznać oczekiwania klientów?

Przed podjęciem współpracy z klientem warto przygotować formularz z pytaniami do klienta. Odpowiedzi mogą być przydatne do poznania celu projektu jakim jest budowa strony internetowej. Zestaw pytań (nieznane są powody, dlaczego marketingowcy nazywają go z j.ang. brief) z reguły zawiera pytania o wyobrażenia klienta odnośnie wyglądu strony internetowej, kolorystyki tła, liczby menu czy liczby i nazewnictwa zakładek w każdym menu. Zestaw pytań dla klienta często pomija ważną kwestię z punktu widzenia interesu klienta, mianowicie – czy strona internetowa powinna się organicznie pozycjonować w wyszukiwarkach internetowych (oraz w jakich wyszukiwarkach, w jakich miejscowościach). Odpowiedzi udzielone przez klienta na pytania z formularza (briefu) nie zawsze stanowią dokładne odzwierciedlenie potrzeb klienta. Jeśli klient ma niepełną świadomość szans i możliwości, które może dać strona internetowa, to wskaże cel projektu, opierając się na niepełnych informacjach które uzyskał od oferentów. Dobre przygotowanie zwiększa szanse na sukces, dlatego bardziej świadomi klienci przed podjęciem decyzji o budowie strony internetowej zasięgają informacji z różnych źródeł (koledzy, znajomi, blogi, literatura) aby uświadomić sobie wszelkie możliwości.

Etapy projektu

Informacje od klienta stanowią podstawę dla przyszłych działań wykonawcy strony internetowej mających na celu zaspokojenie potrzeb klienta. Kolejne kroki procesu tworzenia strony internetowej wymagają zaangażowania, zarówno od wykonawcy jak i od klienta. Nie ma znaczenia, czy chodzi o proste strony internetowe czy rozbudowane serwisy internetowe. Brak komunikacji pomiędzy uczestnikami projektu zawsze skutkuje perturbacjami. Skutki braku zaangażowania i zaniedbania dokumentacji oznaczają z reguły wielokrotne zmiany strony internetowej nie konsultowane na początku współpracy, wydłużony czas realizacji projektu i w końcu przekroczenie budżetu.

Komunikacja

Dojrzali klienci mają świadomość, że dane dostępowe  do panelu rejestracji domeny czy do hostingu to ich dane, które powinni mieć zapisane w dokumentacji strony. Takie dane dostępowe stanowią ich własność, którą powinni odpowiednio zabezpieczać, np. w zaszyfrowanym pliku. W trakcie uzgodnień pomiędzy klientem a wykonawcą strony internetowej do komunikacji można wykorzystywać maile, lepiej się sprawdza rozwiązanie – system zarządzania projektami (SZP). Taki system zawiera pełną historię komunikacji i kontaktów wszystkich uczestników projektu, co zapewnia skupienie wszystkich informacji w jednym miejscu. Nikt nie traci czasu na przeszukiwanie korespondencji mailowej i wiadomo jaki jest postęp w realizacji projektu. Do tego celu można wykorzystać system wykonawcy lub system zewnętrzny (ASANA, KITOVU lub inny).

Odpowiedzialność

Przed podjęciem współpracy mającej na celu stworzenie strony internetowej, każda strona projektu (klient i wykonawca) powinna wydelegować jedną osobę odpowiedzialną za wzajemne kontakty. co pozwoli zminimalizować ryzyko niepowodzenia. Taka osoba powinna mieć uprawnienia do podejmowania decyzji, w przeciwnym wypadku, gdy brak takiej osoby, współpraca będzie ciągle kulała, ponieważ nie będzie wiadomo kto podejmuje decyzje na kolejnych etapach projektu. Warto dodać, że w trakcie realizacji projektu pojawiają się kolejne zadania nie tylko dla wykonawcy, również dla klienta. Każda przerwa spowodowana zaprzestaniem realizacji określonego zadania przez jakąkolwiek ze stron projektu sprawia, że projekt stoi w miejscu. Jeśli czas oczekiwania przedłuża się ponad ustaloną miarę, projekt może zostać zakończony lub kontynuowany na innych warunkach.

Etapy przygotowania strony internetowej

Etapy przygotowania strony internetowej

16 etapów tworzenia strony internetowej

Kolejne kroki realizacji projektu strony internetowej obejmują:
1.Wybór nazwy domeny (nazwa firmy czy domena generyczna zawierająca słowa kluczowe).
2.Wybór rejestratora domeny internetowej (niska cena nie tylko w pierwszym roku).
3.Wybór firmy hostingowej (serwer na którym będzie znajdowała się strona internetowa).
4.Wybór programu do budowy strony internetowej (CMS Open Source czy autorski CMS).
5.Wybór wyglądu (szablonu) i kolorystyki strony internetowej.
6.Określenie funkcjonalności jakie powinna zawierać strona internetowa.
7.Opracowanie nazewnictwa menu i zakładek menu (klient + wykonawca + specjalista SEO).
8.Opracowanie struktury wewnętrznej serwisu  (wykonawca + specjalista SEO)
9.Przygotowanie tekstów na podstrony internetowe (klient, za dodatkową opłatą wykonawca).
10.Dobór zdjęć i grafiki do strony internetowej (klient z banku zdjęć + własne grafiki + grafik).
11.Ustalenie kto przygotowuje zdjęcia na stronę (nazewnictwo i rozmiary plików, klient? grafik?)
12.Ustalenie – kto wpisuje treści na poszczególne strony (klient? wykonawca? specjalista SEO?)
13.Określenie czy strona ma być „podpięta” do serwisów społecznościowych (klient).
14.Praca wykonawcy strony strony internetowej obejmująca zaprogramowanie serwisu.
15.Testowanie strony internetowej (klient + wykonawca + testerzy).
16.Przekazanie dokumentacji strony internetowej klientowi (struktura serwisu, kopia serwisu, dane dostępowe ).

Koniec projektu?

Solidni wykonawcy stron internetowych z reguły informują klientów o konieczności przyszłych aktualizacji strony internetowej, co jest związane z pojawiającymi się podatnościami CMSa (nowe zagrożenia) oraz rozwojem technologii (np. smartfony i Responsive Design). Klienci, właściciele stron internetowych mogą samodzielnie aktualizować CMSy z rodziny Open Source lub skorzystać z usług firmy zewnętrznej (np. wykonawcy).

Klienci zajęci swoim biznesem często korzystają z outsourcingu internetowego (stała opieka nad stroną internetową), zlecając zmiany na stronie internetowej zewnętrznej firmie (np. wykonawcy). W przypadku wielu stron internetowych warto rozważyć reklamę w Internecie w postaci płatnych linków sponsorowanych (Google AdWords, inne sieci reklamowe).

Może zainteresuje Cię projekt pozycjonowania strony internetowej?
Sprawdź: http://blog.adsecur.com/2014/03/16/projekt-pozycjonowanie-strony-www/
Czy kolejne etapy stworzenia strony internetowej mogą obejmować dodatkowe zadania?
Podziel się opinią w komentarzu.

Podsumowanie
Strony internetowe - etapy tworzenia
Tytuł
Strony internetowe - etapy tworzenia
Opis
Jak wygląda proces tworzenia strony internetowej? Poznaj 16 etapów w projekcie internetowym, zakresy odpowiedzialności i sposoby komunikacji. Zyskaj przygotowanie. Skomentuj!
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *