Pozycjonowanie stron
SEO

Kod kreskowy – wpływ na SEO

HomeNarzędzia SEOKod kreskowy – wpływ na SEO

Kody QR to jak kierunkowskazy

Kody QR to jak kierunkowskazy

 

Życie obfituje w wiele kryzysowych sytuacji, kiedy ludzie potrzebują szybkiej pomocy. Różne sytuacje losowe pojawiają się z zaskoczenia, gdy ludzie nie są przygotowani. Przygotowanie na sytuacje awaryjne cechuje ludzi którzy potrafią przewidywać. Zdolność przewidywania sytuacji nieprzewidywalnych to rzadkość, ponieważ wymaga czasu, myślenia, czasami budżetu. Przydaje się wiedza lub mądrzy ludzie w otoczeniu, którzy mają przygotowanie do rozwiązywania problemów. Warto wykorzystywać wszelkie dostępne środki techniczne, aby nie znaleźć się w czarnej dziurze.

Kod kreskowy QR

Kody kreskowe od dawna są stosowane do oznaczania produktów, zarówno spożywczych i przemysłowych. Nazwa QR pochodzi z j.angielskiego – quick response- czyli szybka odpowiedź. Cecha charakterystyczna kodu kreskowego to możliwość szybkiego odczytania informacji, które są w nim zawarte. Czytniki kodów kreskowych są wbudowane w wiele urządzeń przenośnych (telefony, smartfony, tablety). Funkcję czytnika kodu kreskowego spełnia wbudowany aparat fotograficzny wraz z zaawansowanym oprogramowaniem w postaci aplikacji mobilnej.

Instytucje, które służą obywatelom, często w ogóle nie uwzględniają kodów kreskowych w swojej strategii komunikacji z klientami. Dla przykładu – dystrybutor energii elektrycznej czy operator telefonii czasami zamieszcza kod kreskowy na fakturach, lecz co z tego wynika dla klienta? Klienci nie mają wiele pożytku z kodów kreskowych umieszczanych na rachunkach. Umieszczenie na rachunku kodu kreskowego zawierającego informacje kontaktowe pomaga klientom.

Na ratunek

Kod kreskowy jako nośnik informacjitelefon awaryjny, telefon zaufania, telefon alarmowy to w XXI wieku obowiązkowa informacja dla właścicieli smartfonów i urządzeń mobilnych. Służby ratownicze które stosują kod kreskowe są dostępne dla każdego posiadacza smartfonu. Niektóre telefony alarmowe są zapisane przez operatora telefonii na karcie SIM. W przypadku lokalnych służb ratowniczych (szpitale, straż pożarna, Policja) obywatele chcą znać numery telefonów, które mogą uratować życie w najbliższej okolicy. To samo dotyczy zdrowia czy codziennych problemów z wodą, windą czy zasilaniem. Ludzi można ratować w sytuacjach kryzysowych udostępniając numer telefonu zaszyty w kodzie kreskowym.

Gdzie można stosować kody kreskowe?

Kod QR można za darmo wygenerować w postaci grafiki i drukować na różnych nośnikach, np.:
-ulotki reklamowe, windykacyjne, edukacyjne,
-rachunki od dostawców energii, gazu, wody,
-książeczki zdrowia, recepty,
-auta służbowe (straż pożarna, Policja, Straż Miejska, itp.)
-dworce PKP, autobusowe i lotnicze.
-napisz w komentarzu – gdzie jeszcze?

Obecnie większość obywateli posiada telefony komórkowe. Wielu ludzi nie ma czasu lub cierpliwości aby szukać numerów awaryjnych telefonów i żmudnie je wklepywać do swojej książki telefonicznej. Większość ludzi chce szybko dostać potrzebne informacje, warto dać im takie możliwości – również na stronach internetowych.

Strony internetowe zawierające kod kreskowy, umożliwiający Internautom szybkie odczytanie i zapisanie numeru telefonu i adresu E-mail to nadal rzadkość. Kod kreskowy to kolejny element użyteczności strony internetowej. Kod QR kojarzony jest zwykle z nakropkowanym czarnym kwadratem, co sprawia, że jest mało atrakcyjny dla wzrokowców. Wzrokowcy powinni mieć świadomość, że kod kreskowy może mieć wiele różnych kolorów podobnie jak tło. Tło kodu kreskowego może mieć podkład w postaci dowolnego koloru lub rysunku.

Przykłady

Wyobraź sobie auto przystojnego lekarza na którym jest przyklejona jego podobizna pokryta kodem kreskowym, który zawiera telefon kontaktowy. Dobrze przygotowana wizualizacja twarzy może ściągać wiele spojrzeń na ulicy, gdy auto stoi w korku lub jest zaparkowane. Kreatywni ludzie mogą zaprojektować wiele kodów kreskowych w różnych wariantach, Ty też możesz wykazać się wyobraźnią i stworzyć własny zindywidualizowany kod kreskowy – sprawdź darmowy wizualny generator kodów QRVisualead.  Kody kreskowe QR mogą ratować życie, również przedsiębiorcom, którzy chcą mieć większe obroty.

SEO

Kody kreskowe QR mogą zawierać informacje o rabatach na produkty lub usługi. Ludzie, zwłaszcza w Poznaniu, czy w Krakowie kochają wszelkie zniżki. Kod QR może być umieszczony obok produktu w sklepie internetowym, po to aby Internauci szybko skanowali adres strony internetowej z produktem. Adres strony internetowej powinien zawierać przyjazny link (adres SEF – słowa kluczowe w adresie strony). Adres strony internetowej w postaci wyciągu z bazy danych (adres URL który nie jest przyjazny) zwykle jest znacznie dłuższy a to sprawia, że w kodzie kreskowym musi być upakowane więcej informacji. Zbyt wiele informacji w kodzie kreskowym sprawia, że trudno go szybko zeskanować ponieważ jest mało czytelny dla czytników kodów QR.

Czy Google czyta kody kreskowe?

Projekt firmy Google pod nazwą Gogle to nowy sposób wyszukiwania informacji w wyszukiwarce Google. Internauci mogą wyszukiwać informacje za pomocą zdjęć zrobionych swoim smartfonem. Wyszukiwanie za pomocą zdjęć wymaga instalacji aplikacji Google Gogle. Inny produkt Google – okulary Google Glass doczekały się aplikacji, która służy do odczytywania kodów kreskowych. W USA niektóre szpitale już wykorzystują okulary Google Glass do identyfikacji pacjentów przez lekarzy. Okulary założone przez lekarza skanują kod kreskowy, aplikacja przetwarza informacje i informuje lekarza gdzie jest pacjent (więcej na Arstechnika). Dzięki wykorzystaniu kodów kreskowych w szpitalu, lekarze szybciej mogą pomagać pacjentom. Deweloperzy mogą programować własne aplikacje na Androida korzystając z projektu Google BarcodeEye: https://github.com/BarcodeEye/BarcodeEye .

Wnioski SEO

Powyższe przykłady skłaniają do wniosków, że zawartość kodów kreskowych (również QR) potrafi być odczytana przez silnik wyszukiwarki Google. A to oznacza, że stosowanie kodów kreskowych na stronach internetowych poprawia pozycjonowanie stron (SEO). Kody QR stanowią w tym przypadku duże ułatwienie dla ludzi ze smartfonami (jest ich coraz więcej), co zauważyła już dawno firma Google. Postęp we wdrożeniu rozpoznawania kodów kreskowych przez Google zapewne osiągnął masę krytyczną i jest już zaimplementowany w algorytmie wyszukiwarki. To moje obserwacje działania wyszukiwarki Google, co o tym myślisz? – napisz w komentarzu.

Planowanie SEO

Każda firma która planuje uruchomienie nowej strony internetowej, warto aby pomyślała o używaniu kodów kreskowych dla oznaczenia treści na stronie www. Kody kreskowe QR mogą być stosowane nie tylko w sklepach internetowych ale również na blogach (zobacz poniżej). Pośrednicy nieruchomości mogą stosować kody kreskowe QR do oznaczania każdej nieruchomości na stronie internetowej czy do informacji kontaktowych. CMSy z rodziny Open Source posiadają wtyczki, które umożliwiają automatyczne tworzenie kodów kreskowych dla wybranych treści.
Dodatki do generowania kodu QR dla Joomla:
http://extensions.joomla.org/extensions/mobile/qr-code
Wykorzystanie kodów QR w Worpress:
http://wordpress.org/plugins/tags/qr-code

Długość ma znaczenie

Jeśli stosujesz skracanie linków za pomocą serwisu Google: http://goo.gl/ to oprócz skróconego adresu strony internetowej możesz mieć jej adres w postaci kodu kreskowego QR! Wystarczy, że wpiszesz adres strony o długim adresie URL, klikniesz na opcję shorten URL i wpiszesz kod antyspamowy captcha. W efekcie dostaniesz skrócony adres URL, pod którym jest informacja „details” (szczegóły), po kliknięciu na szczegóły zobaczysz okno z kodem kreskowym QR w którym zapisany jest skrócony adres strony internetowej. Możesz używać tego kodu QR na swoich stronach do oznaczania długich adresów URL.

Kod kreskowy zawierający skrócony adres URL strony internetowej zawiera mniej znaków, przez co jest mniej upakowany, w efekcie bardziej czytelny i łatwy do szybkiego skanowania. Optymalizacja SEO może zawierać dodanie kodów kreskowych QR zawierających skrócone adresy QR korzystnie wpływające na pozycjonowanie strony (SEO). Skracanie adresów URL ma sens w przypadku adresów zawierających bardzo długi ciąg znaków. W przypadku krótszych adresów można pozostawić oryginalny URL (jak poniżej pod wpisem). Maksymalna ilość informacji którą można umieścić w kodzie QR zależy od jego rozmiarów (długość, wysokość) i rodzaju stosowanych znaków, więcej informacji o kodach QR na JpGraph.net. Do czego jeszcze stosujesz kody kreskowe QR? – Napisz w komentarzu.

Zdjęcie: ImageAfter.com

Podsumowanie
Kod kreskowy – wpływ na SEO
Tytuł
Kod kreskowy – wpływ na SEO
Opis
Jak kod QR pomaga ludziom?
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *