Pozycjonowanie stron
SEO

Jak działają social media?

HomePoradyJak działają social media?

Wpływ social media na SEO

Wpływ social media na SEO

 

Zalecenia SEO są ignorowane przez wiele stron internetowych. Wskazówki optymalizacyjne dotyczące pozycjonowania stron są przestrzegane wybiórczo, w zależności od interesu właściciela serwisu internetowego. Firmy ukrywają informacje przed Internautami stosując blokady w pliku robots.txt. Ukrywanie informacji przez firmy ma również związek z brakującą mapą strony. Mapa strony z reguły zawiera wszystkie informacje zawarte na stronie internetowej, co umożliwia robotom ich szybkie zaindeksowane.

Mapy serwisu

Mapa strony internetowej przedstawia ludziom i robotom strukturę strony internetowej w celu lepszej orientacji. Orientacja na stronie internetowej jest zapewniana przez kilka funkcjonalności:
-użyteczne menu (główne i pomocnicze),
-ścieżkę powrotu wskazującą przeglądane zasoby strony internetowej,
-mapę strony w formacie html,
-mapę strony w postaci plików: sitemap.xml, sitemap.xml.gz,
Najbardziej popularne serwisy społecznościowe na świecie wybiórczo stosują mapy serwisu.

Media społecznościowe

Poniżej zestawienie wybranych serwisów społecznościowych, szybka analiza social media objęła obecność mapy serwisu, następnie wnioski – co wynika z tych informacji. 

Facebook®

Serwis społecznościowy facebook® nie stosuje mapy strony w formacie xml:

https://www.facebook.com/sitemap.xml
Serwis stosuje mapy serwisu w formacie html, np.:
https://www.facebook.com/directory/people/

Google+®

Serwis społecznościowy Google+® nie stosuje mapy strony w formacie xml:

https://plus.google.com/sitemap.xml
ale mapa serwisu jest wskazana w pliku robots.txt jako:
http://www.gstatic.com/s2/sitemaps/profiles-sitemap.xml
http://www.gstatic.com/communities/sitemap/communities-sitemap.xml
Serwis społecznościowy Google+®  nie stosuje mapy serwisu w formacie html

Twitter®

Serwis społecznościowy Twitter®  stosuje bezużyteczną mapę strony w formacie xml:
https://twitter.com/sitemap.xml
Serwis stosuje mapy serwisu w formacie html:
https://twitter.com/i/directory/profiles

Linkedin®

Serwis społecznościowy Linkedin®  nie stosuje mapy strony w formacie xml:
https://linkedin .com/sitemap.xml
ale mapa serwisu jest wskazana w pliku robots.txt jako:
https://www.linkedin.com/sitemaps/smindex.xml.gz
Serwis stosuje mapy serwisu w formacie html, np.:
http://www.linkedin.com/influencers

Goldenline®

Serwis społecznościowy Goldenline®  nie stosuje mapy strony w formacie xml:
www.goldenline.pl/sitemap.xml
Ale stosuje mapy serwisu w formacie html:
http://www.goldenline.pl/profile/mapa/a

Wyszukiwanie informacji

Jeśli użyjemy do zbadania serwisów społecznościowych operatora „site” i w wyszukiwarce wpiszemy nazwę domeny serwisu społecznościowego, np.:

site:facebook.com/directory/people
site:plus.google.com
site:twitter.com
site:linkedin.com/in
site:goldenline.pl/profile/mapa
to uzyskamy wykaz zaindeksowanych stron serwisu społecznościowego, wśród nich ludzi z całego świata. Wyszukiwanie może obejmować firmy, produkty i usługi.

Indeksowanie informacji

Indeksowanie należy rozumieć jako zapis informacji zebranych na zewnętrznych stronach internetowych do bazy danych serwisu www zbierającego informacje. Zaindeksowane informacje mogą być udostępniane w całości lub w części. Informacje zebrane w bazach danych mogą być udostępniane Internautom lub wybranym podmiotom.  Inna metoda wyszukania, odnalezienia ludzi gdy serwis społecznościowy już nie działa to skorzystanie z największego serwisu archiwizującego strony internetowe z całego świata archive.org.

Zawartość 2 poniższych serwisów społecznościowych nie była indeksowana, pojawia się komunikat: „Page cannot be crawled or displayed due to robots.txt”, co oznacza, że strona internetowa nie może zostać wyświetlona z powodu blokady w pliku robots.txt:
https://web.archive.org/web/*/facebook.com
https://web.archive.org/web/*/http://www.linkedin.com

Zawartość serwisu społecznościowego Google+®  jest indeksowana ale nie widać ludzi po wyklikaniu myszką menu (konieczność logowania do gmail):
https://web.archive.org/web/*/plus.google.com

Dwa poniższe serwisy społecznościowe w których  odnajdziemy zaindeksowane firmy i ludzi:
https://web.archive.org/web/20140429024737/https://twitter.com/i/directory/profiles
https://web.archive.org/web/20140411133847/http://www.goldenline.pl/profile/mapa/a

Przyczyną nie indeksowania stron internetowych przez serwis archive.org, jest obecność w pliku robots.txt dyrektywy: User-agent: ia_archiver  Disallow: /, która sprawia, że na stronie archive,org widać informację: „Page cannot be crawled or displayed due to robots.txt.

Wnioski SEO

Wszystkie serwisy społecznościowe w przemyślany sposób stosują kombinacje wielu parametrów mających wpływ na SEO. W ten sposób chronią pewne części swoich stron internetowych przed zaindeksowaniem przez wyszukiwarki lub inne serwisy internetowe. W przypadku Twittera®  w pliku robots.txt znajduje się dyrektywa: Crawl-delay: 1, która jest traktowana przez Google jako przestarzała dyrektywa

Pomimo ochrony swoich zasobów informacyjnych przez serwisy społecznościowe, duża część informacji zawartych w serwisach social media jest zaindeksowana przez wyszukiwarkę Google®  (i zapewne przez inne wyszukiwarki internetowe). Indeksowaniu informacji zawartych w social media sprzyja stosowanie tzw. haszy (z j.ang. hash czyli znak: #) przed słowami kluczowymi, np. #SEO. Hash przed słowem kluczowym uwypukla jego znaczenie, jest jak pogrubienie słowa w normalnym tekście (odpowiednik bold, strong w html).

Z punktu widzenia SEO – serwisy społecznościowe to największe katalogi ludzi na całym świecie. Serwisy social media to również najszybciej rosnące katalogi firm. Firmy mogą w nich wykupować usługi (linki sponsorowane) na określony czas do wyczerpania budżetu na kampanię reklamową. Inna metoda promocji firmy w social media – to ciągła aktywność, czyli udział w życiu społeczności – tworzenie treści, przytaczanie i polecanie treści innych członków społeczności. Za takie działania SEO w serwisach społecznościowych  nie trzeba płacić pieniędzmi (serwisowi SM) lecz czasem i energią przeznaczaną na tworzenie treści (ludzie, nie automaty).  Z punktu widzenia SEO – aktywność w social media opłaca się wszystkim firmom ponieważ rośnie zaplecze linków zdobywanych w naturalny sposób. A co z prywatnością ludzi?

Prywatność

Indeksowanie informacji z serwisów social media przez wyszukiwarki internetowe ma 2 strony medalu:
-nie ma Cię w Internecie to nie istniejesz (firmy),
-każda aktywność człowieka jest zapisana w wielu bazach danych (utrata prywatności).

Social media mogą być pożyteczne, pod warunkiem, że ludzie są świadomi konsekwencji jakie niesie aktywność w serwisach internetowych. Serwisy społecznościowe z reguły dobrze pozycjonują się w wyszukiwarkach internetowych, ponieważ ich użytkownicy ciągle tworzą nowe treści (z j.ang. content marketing). Serwisy społecznościowe stwarzają możliwości ludziom, którzy są zjednoczeni wokół idei (np. oprogramowanie Open Surce). SEO oznacza w tej sytuacji – ujawnienie informacji o ludziach z serwisów społecznościowych, zależne od ustawień prywatności. Polityka prywatności serwisów społecznościowych czasami się zmienia, dlatego warto dokładnie czytać regulaminy serwisów social media.

Zbieranie danych

Serwisy społecznościowe kolekcjonują wiele informacji (j.ang. data collection), które potem wykorzystują do celów komercyjnych. Darmowe korzystanie z serwisu społecznościowego zwykle jest okupione utratą anonimowości i wiąże się z ujawnianiem informacji osobistych. W tym wypadku nie chodzi tylko o adres E-mail, zbieranie danych w serwisach społecznościowych obejmuje inne dane (data urodzenia, miejsce zamieszkania, itp.), które mogą zostać ujawnione osobom postronnym  Dlatego warto sprawdzać warunki używania serwisu i politykę prywatności:
https://www.facebook.com/about/privacy/
https://plus.google.com/settings
https://twitter.com/privacy
http://www.linkedin.com/legal/privacy-policy?trk=hb_ft_priv
http://www.goldenline.pl/prywatnosc

Internetowe roboty pracują nie tylko dla wyszukiwarek internetowych. Każdy uzdolniony technicznie człowiek może sobie stworzyć własnego robota, który będzie odwiedzał wybrane serwisy internetowe w poszukiwaniu informacji. Wielu przestępców wykorzystuje roboty do badania podatności stron internetowych (słabe punkty, luki w zabezpieczeniach) w celu ich wykorzystania do realizacji własnych interesów (np. sprzedawanie informacji o lukach, zarażanie stron wirusami). To może stanowić powód aby blokować niepożądane roboty, domeny czy niepożądane adresy IP.

Jak blokować niepożądane roboty?

Dobre firmy hostingowe mają czarne lisy robotów internetowych, które mogą wykorzystywać do blokowania niechcianych robotów na poziomie serwera (http://www.it-rhein-main.de/how-to-stop-unwanted-crawlers-bots-and-spider/), które sondują podatności serwerów.

Administratorzy serwerów VPS mogą zlokalizować niepożądane roboty  i blokować je przy wykorzystaniu pliku .htaccess (w przypadku serwera Apache). Blokada robotów internetowych powinna być poprzedzona analizami odwiedzin strony internetowej (najlepiej logi serwera). Adresy IP czy roboty internetowe, które właściciel strony uzna za niepożądane, może zablokować w pliku robots.txt, w pliku .htaccess czy na poziomie programowego firewalla chroniącego stronę internetową. W przypadku korzystania z serwera VPS administrator serwera do blokady niepożądanych robotów internetowych może wykorzystać pliki konfiguracyjne serwera webowego. Ciekawe wskazówki – jak blokować niepożądane roboty internetowe  można znaleźć na searchenginewatch.com.

Jakich robotów nie warto blokować na swojej stronie internetowej z punktu widzenia SEO? Na pewno nie warto blokować robotów wyszukiwarek internetowych, to dzięki nim strony internetowe są widoczne w wynikach wyszukiwania (SERP):-) Można stosować reguły białych list lub czarnych list w celu filtrowania dostępu dla przyjaznych robotów. Nie blokować robotów wyszukiwarek internetowych do strony www i blokować wszystkie pozostałe roboty. Dlaczego blokować dostęp do swojej strony innym robotom?

Warto mieć świadomość, że na świecie wiele firm i organizacji specjalizuje się w pozyskiwaniu informacji z różnych źródeł, w tym z serwisów social media (poszukaj w Google: social media crawlers) a potem je sprzedaje zainteresowanym.  Firmy pozyskujące informacje – oferują usługi monitorowania social media, urządzenia sieciowe do filtrowania i badania ruchu sieciowego (słowa kluczowe, adresy domen, adresy IP) wykorzystywane do zlokalizowania trendów w postaci komentarzy ludzi i wypowiedzi w social media. Media społecznościowe mogą być też dobrym miernikiem nastrojów firm i ludzi, mogą również służyć jako system wczesnego ostrzegania (marki, brandy) przed sytuacjami kryzysowymi.  Wydaje się, że serwisy społecznościowe mają coraz większy potencjał biznesowy, który jest wykorzystywany nie tylko w strategii pozyskiwania organicznych linków. Wszystkie wymienione we wpisie znaki towarowe należą do ich poszczególnych właścicieli.
Dziękuję Ci za cierpliwość, napisz w komentarzu –  jakie są jeszcze plusy social media?

Zdjęcie: ImageAfter.com

Podsumowanie
Jak działają social media?
Tytuł
Jak działają social media?
Opis
Plusy i minusy social media:-)
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

2 thoughts on “Jak działają social media?

  1. Ciekawy, długi wpis. Przede wszystkim social media są dla mnie sposobem na reklamę mojej firmy, budowaniem własnego wizerunku, co w przyszłości przekłada się na klientów.

    • Dziękuję, warto uzupełnić, że social media mogą stanowić dodatkowy kanał komunikacji z klientami w sytuacji gdy |padnie| strona internetowa (problemy hostingowe czy malware).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *