Pozycjonowanie stron
SEO

Koszty awarii – serwisy internetowe

HomePoradyKoszty awarii – serwisy internetowe

Wpływ na ciąglość działania ebiznesu

Wpływ na ciąglość działania ebiznesu

 

Czy właściciele stron internetowych naprawdę troszczą się o swoje interesy w Internecie? Czy serwisy internetowe naprawdę są dostępne dla Internautów przez cały czas? Czy niedostępność strony internetowej wpływa na SEO? Tematyka utrzymania ciągłości działania serwisów internetowych ciągle jest nieobecna w świadomości wielu ludzi. Każda strona internetowa jest efektem wysiłku ludzi – jednego człowieka lub zespołu ludzi. Praca wielu ludzi może iść na marne, w przypadku zaniedbań jednego człowieka. Kim on jest?

Opiekun serwisu

Internetowe serwisy zwykle mają opiekuna w postaci właściciela (osoba z marketingu, webmaster lub firma). Większe firmy, właściciele stron internetowych zwykle delegują do obsługi strony internetowej kilka osób. Zespół odpowiedzialny za utrzymane ciągłości działania serwisu internetowego zwykle składa się z pracowników działów marketingu, grafika, czasem webmastera. W przypadku małych firm – stroną internetową opiekuje się najczęściej właściciel firmy. Zespoły ludzi dbają o przygotowanie zdjęć i grafiki na strony internetowe, marketingowcy całymi dniami siedzą przy komputerze i piszą teksty na strony internetowe.

W wielu przypadkach strony internetowe są dopieszczane pod kątem wizualnym, czasem dział marketingu zatrudnia programistów, zwykle w formie outsourcingu. Programiści zazwyczaj wykonują zmiany szablonu strony internetowej lub dodają dodatkowe funkcjonalności serwisu www. W wielu firmach często brak osoby, która osobiście odpowiada za utrzymanie ciągłości działania strony internetowej (serwis www, sklep internetowy, blog firmowy, serwis internetowy banku). W razie awarii serwisu internetowego – odpowiedzialność za awarię często jest przerzucana na firmę hostingową.

Hosting

W przypadku większych organizacji – hosting usług internetowych znajduje się wewnątrz firmy. W przypadku hostingu wewnątrz firmy, za utrzymanie ciągłości działania biznesu internetowego zwykle odpowiadają zatrudnieni informatycy. Stabilna praca serwisów internetowych zależy nie tylko od informatyków, stabilna praca serwerów internetowych zależy od jakości sprzętu, oprogramowania, łącz internetowych i procedur firmowych. Najsłabsze ogniwo w tym łańcuchu zależności związanych ze stabilnością działania serwisów internetowych może być źródłem awarii.

Firm hostingowe z reguły bronią swoich interesów za pomocą odpowiednich zapisów w regulaminach świadczenia usług. Szanujące się firmy hostingowe zatrudniają wystarczającą liczbę informatyków, którzy monitorują serwery. W Polsce często się zdarza, że firmy hostingowe więcej inwestują w marketing i sprzedaż niż w pracowników, którzy mają utrzymać ciągłość działania biznesu (IT). Do rzadkości należy monitorowanie działania serwisów internetowych przez klientów hostingu. W ten sposób właściciele stron internetowych nie mają pojęcia, że ich strony internetowe mogą być niedostępne dla Internautów. A przecież mogą za darmo monitorować działanie stron internetowych, choćby poprzez korzystanie z serwisu uptimerobot, dzięki czemu mogą dokładnie wiedzieć kiedy strona internetowa nie działa. Znasz inne darmowe serwisy do monitorowania stron internetowych? – Napisz w komentarzu.

Przyczyny awarii

Serwisy internetowe pracują non-stop, co przeciętni ludzie rzadko zauważają, zapewne myślą, że to normalne? Porównanie serwisów internetowych ze współczesnymi autami wyraźnie pokazuje jaka przepaść technologiczna dzieli producentów aut od twórców oprogramowania Open Source. Jednak awarie stron internetowych zdarzają się codziennie i mają przyczyny w różnych źródłach. Internetowi przestępcy nie próżnują i ciągle szukają luk w zabezpieczeniach stron i serwerów internetowych. Luki serwisów internetowych są wykorzystywane do pozyskiwania informacji (np. adresy E-mail), kradzieży (banki), rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania (malware) i wielu innych zadań.

Niestabilny hosting na którym oszczędzają jego właściciele to jedna z przyczyn nie działania stron internetowych. Brak odpowiednich zabezpieczeń serwerów webowych, brak dywersyfikacji łącz internetowych to kolejne przyczyny awarii stron www po stronie firmy hostingowej. Właściciele stron internetowych też nie są bez winy, brak podstawowych zabezpieczeń stron internetowych czy nie aktualizowanie oprogramowania strony internetowej prowadzi do awarii. Awarie stron internetowych często mają swoje źródło w pracy twórcy strony internetowej, który nie zadbał o podstawowe zabezpieczenia techniczne serwisu internetowego.

Właściciele stron internetowych raczej rzadko mają odpowiednią wiedzę techniczną aby samodzielnie zabezpieczać strony internetowe, czy dbać o aktualizacje oprogramowania. Właściciele stron www bez wiedzy technicznej mogą korzystać z usług webmasterów, np. ryczałtowa administracja strony internetowej (bieżący serwis stron internetowych).  Czy często korzystasz z takiej usługi – daj znać w komentarzu. Właściciele stron internetowych również mogą się przygotować na awarie serwisu www.

Przygotowanie na awarie

Gotowość na awarie cechuje profesjonalistów, którzy wiedzą jak się zachować w takiej sytuacji. Awaria strony internetowej wcześniej czy później dotknie każdą firmę, przygotowanie na awarie stron internetowych to konieczność dla każdego biznesu działającego w Internecie. Od czego zacząć?

Każda firma powinna mieć osobę odpowiedzialną za utrzymanie ciągłości działania strony internetowej. W przypadku, gdy strona internetowa nie działa, taka osoba powinna z grubsza określić przyczyny awarii serwisu www (hosting, oprogramowanie strony www, brak łącza w firmie). Osoba odpowiedzialna za stronę internetową firmy powinna mieć komplet danych dostępowych do strony internetowej , do serwisów społecznościowych i do hostingu.

Dane dostępowe do stron internetowych powinny być odpowiednio zabezpieczone (np. hasłem lub certyfikatem w programie (KeePass) i przechowywane na odpowiednio zabezpieczonym komputerze. Warto pomyśleć o stworzeniu kopii zapasowej danych do strony internetowej (gdy osoba odpowiedzialna ulegnie wypadkowi) i przetrzymywaniu kopii w firmowym sejfie.

Kopie zapasowe

W dalszej kolejności warto zadbać o regularne wykonywanie kopii zapasowych całej strony internetowej. W skład kopii strony internetowej zwykle wchodzą pliki strony www oraz baza danych. Po każdej zmianie zawartości strony internetowej powinna być wykonywana kopia zapasowa przez jej właściciela. Kopia zapasowa powinna być skopiowana z serwera w firmie hostingowej w inne miejsce – np. komputer właściciela strony internetowej (+kopia na dysk zapasowy). Nie warto liczyć na firmy hostingowe, rzadko się zdarza aby miały kopie zapasowe stron internetowych sprzed kilku miesięcy. To szczególnie istotne w przypadku, gdy strona internetowa została zarażona wirusami nie wiadomo kiedy (warto mieć kilka kopii strony www z okresu kilku miesięcy).

Do wykonywania kopii zapasowych stron internetowych można wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie, które może wysłać plik kopii strony www na dysk w chmurze Cloud Computing (Dropbox, Skydrive, itp.). Warto pamiętać, że dane w obcej chmurze to nie tylko nasze dane:-) Jeśli posiadasz kopie zapasowe strony internetowej – możesz szybko przywrócić do życia stronę internetową, pod warunkiem, że masz spisane procedury – jakie są poszczególne kroki odtwarzania z kopii strony internetowej. Czy masz przygotowane takie procedury awaryjne (z j.ang. Disaster Recovery) – napisz w komentarzu.

Aktualizacje CMS

Bieżące aktualizowanie oprogramowania daje duże szanse na utrzymanie odporności strony internetowej na włamania. Dodatkowe zabezpieczenia serwisu internetowego przed próbami przełamania zabezpieczeń to stosowanie programowej zapory ogniowej (firewall). CMSy z rodziny Open Source z reguły są przygotowane (wtyczki w WordPress, komponenty w Joomla!, itp.) na zabezpieczenia (z j.ang. website hardening). Twórcy stron internetowych czy webmasterzy mogą oddawać do użytku strony internetowe zabezpieczone firewallem.

Do logowania na zaplecze administracyjne strony internetowej warto rozważyć stosowanie białych list adresów IP (dozwolone IP). Do CMSa warto doinstalować dodatki wpisujące na czarne listy adresy IP nieuprawnionych napastników próbujących zalogować się do CMSa. Brak implementacji czarnych list (z j.ang. black lists) sprawia, że właściciele stron internetowych nie wiedzą o próbach włamań na ich strony internetowe. Warto od czasu do czasu sprawdzać logi serwera internetowego, które zawierają wiele cennych informacji o podejrzanym zachowaniu na stronie internetowej. W logach serwera można znaleźć adresy IP agresywnych napastników, adresy IP agresorów można wpisać na czarną listę.  Czy Twoja strona internetowa już jest zabezpieczona? Sprawdź w panelu administracyjnym funkcje zabezpieczeń, jeśli ich brak – pomyśl o nich.

SEO

Wpływ awarii stron internetowych na pozycje w wyszukiwarce jest ogromny. Strona internetowa która jest niedostępna dla Internautów – traci wysokie pozycje w wyszukiwarkach internetowych. Niedostępne strony www tracą przede wszystkim w oczach Internautów, którzy chcą z nich skorzystać. Może dlatego strony preclowe (zaplecze SWLi) są postrzegane przez wyszukiwarki jako spam? Obejrzyj prezentację o spamie SEO (co to jest Black Hat Spam SEO – prezentacja z 2010r. ciągle aktualna), często wykorzystywanym również przez przestępców internetowych:

Ciągła dostępność stron internetowych w Internecie bardzo korzystnie wpływa na ich dobre pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Dlatego warto w terminie opłacać domeny (podstawowy warunek istnienia strony internetowej). Warto dbać o terminowe opłacanie hostingu (w firmie hostingowej) jak i regulować rachunki za usługi dla twórców stron internetowych (może się zdarzyć, że pozostawią lukę w zabezpieczeniach do czasu otrzymania zapłaty).

Strony internetowe, które zostały zarażone wirusami, są natychmiast (1-10 dni) rozpoznawane przez firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe (np. http://www.siteadvisor.com/). Podobnie w przypadku wysyłania spamu ze zhackowanych stron internetowych – natychmiast trafiają na listy antyspamowe. A wtedy maile nie docierają do odbiorców ponieważ są blokowane na filtrach antyspamowych, co wpływa ujemnie na pozycjonowanie strony. To też powód – dlaczego nie warto podawać adresu E-mail w postaci czystego tekstu na stronie internetowej.

Koszty awarii strony internetowej są szczególnie bolesne w przypadku sklepów internetowych, serwisów internetowych banków. W przypadku małych firm, koszty awarii strony internetowej można przeliczyć na ewentualnie utracone przychody. Koszty awarii stron internetowych zawierają również koszty utraty reputacji w Internecie. W przypadku częstych awarii strony internetowej, jej pozycja w wyszukiwarkach internetowych spada, ponieważ nie może być odnaleziona Zapewnienie bezpieczeństwa stronie internetowej ma ogromny wpływ na SEO, warto w umowie o wykonanie strony internetowej zawrzeć klauzule wskazujące na konieczność instalacji i konfiguracji zabezpieczeń strony internetowej. Czy Twoja umowa na wykonanie strony internetowej zawierała wymagania odnośnie zapewnienia bezpieczeństwa serwisu – napisz w komentarzu.
Zdjęcie: ImageAfter,com

Podsumowanie
Koszty awarii - serwisy internetowe
Tytuł
Koszty awarii - serwisy internetowe
Opis
Wpływ awarii stron www na SEO.
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

One thought on “Koszty awarii – serwisy internetowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *