Pozycjonowanie stron
SEO

Gdzie zaczyna się SEO?

HomePoradyGdzie zaczyna się SEO?

Horyzonty SEO dla marketingu

Horyzonty SEO dla marketingu

Osoby planujące uruchomienie serwisu internetowego stoją przed wieloma pytaniami. Doświadczenie w branży e-Commerce i IT pomaga podejmować właściwe decyzje, które wpłyną na losy przyszłego biznesu w Internecie. Analiza SWOT pomaga wstępnie oszacować perspektywy pomysłu na biznes w Internecie. W przypadku wielu firm mających ugruntowaną pozycję na rynku, obecność w Internecie stanowi uzupełnienie działań sprzedażowych.

Pomoc w uruchomieniu biznesu w Internecie wymaga współpracy kilku działów firmy. Zwykle zarząd firmy wytycza cele, które znajdują odzwierciedlenie w precyzyjnie przygotowanych planach zawartych w dokumentacji projektu. Na projekt ekspansji w Internecie zaakceptowany przez zarząd firmy przeznaczane są pieniądze z budżetu projektu. Rozwinięcie sprzedaży w Internecie zaczyna się od strategii SEO.

Plany sprzedażowe

W przypadku stron internetowych, które mają na celu zwiększenie sprzedaży firmy, obecność serwisu firmowego na wysokich pozycjach w wyszukiwarkach to niemal konieczność. Przygotowanie serwisu internetowego, który będzie sprzedawał wymaga konsultacji SEO, które pozwalają na zaprojektowanie serwisu internetowego zoptymalizowanego do celów sprzedażowych. Konsultacje SEO pozwalają na uwzględnienie potrzeb potencjalnych klientów, rozpoznanych przez dobre działy marketingu. Marketing w ramach swoich kompetencji określa potencjalne nisze rynkowe, które firma może wykorzystać do zwiększenie wolumenu sprzedaży. Znajomość upodobań klientów w marketingu nierozerwalnie jest związana z bliską współpracą z działem sprzedaży, który codziennie zapewnia zyski każdej firmie. Dział sprzedaży, który korzysta z systemu CRM (customer relationship management), dysponuje wiedzą o upodobaniach klientów.

Księgowość

Działy księgowości w wielu firmach nie tylko księgują faktury, liczą wpływy i wydatki. W wielu przypadkach działy księgowości prowadzą analizy związane z opłacalnością sprzedaży. Produkty na których firma zarabia najwięcej zwykle są sprzedawane w dużych ilościach lub z dużą marżą. Dokładne analizy finansowe zestawiane z analizami sprzedaży dają w efekcie wskazówki dla zarządu firmy w którym kierunku rozwijać sprzedaż. Opieranie prognoz na samych cyfrach, bez znajomości nastrojów i trendów na rynku potrafi być obarczone błędami. To powód dla którego, dojrzali menedżerowie korzystają szerokimi garściami z doświadczenia sprzedawców.

Sprzedaż

Działy sprzedaży w wielu firmach skupiają się na realizacji planów sprzedażowych wyznaczonych przez kierownictwo. Sprzedawcy są niczym wojownicy na polu walki, jedni dostają dzidy i liście do zamaskowania, inni dostają wsparcie w postaci nowoczesnej techniki. Dobre wsparcie w zakresie sprzedaży oferuje marketing. Wsparcie sprzedaży w zakresie marketingowym uwzględnia szereg czynników. Marketing obejmuje wiele kwestii związanych ze spójnym przekazem firmy adresowanym do klientów. Przekaz może być realizowany na wiele różnych sposobów. Klienci doceniają najczęściej najczęściej nie same produkty (często od kilku producentów w Chinach) ale również inne czynniki: wysoka cena, prestiż a przed wszystkim użyteczność z ich punktu widzenia. Użyteczność produktu dla klienta decyduje o tym, czy nastąpi akt kupna-sprzedaży.

Product Management

Pełna wiedza o produktach oferowanych przez firmę najczęściej jest znana ludziom z działu zarządzania produktami. Menedżerowie produktów z reguły dysponują szczegółowymi informacjami o własnościach produktów i ich użyteczności dla klientów. Ogromna wiedza zgromadzona w działach zarządzania produktami w wielu firmach często  jest niewykorzystywana. Product Manager może pisać naprawdę wartościowe treści na stronę internetową firmy (dobry pomysł na content marketing). Pracownicy działów Product Management wspomagają wiedzą handlowców w zakresie oferowanych produktów w firmach oferujących produkty zaawansowane technologicznie. Czy korzystacie z doświadczeń Product Managera do działań SEO? Napiszcie w komentarzu.

Kompetentny sprzedawca zna nie tylko cennik, profesjonalny handlowiec ma dobre pojęcie o tym, co sprzedaje (product management), często wskazuje klientom jako źródło dodatkowych informacji na temat produktów – stronę internetową firmy. Zarządzanie produktem wymaga dostosowania języka do poziomu odbiorcy. Strona internetowa powinna prezentować informacje zrozumiałe i pożądane przez potencjalnych klientów. Użyteczność strony internetowej najczęściej wynika ze stosowania się do podstawowych zasad SEO, UX i uwzględniania standardów IT.

Wsparcie IT

Informatycy w wielu firmach skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu ciągłości działania biznesu. W XXI wieku poprawna praca większości firm jest uzależniona od nieprzerwanego i poprawnego działania systemów informatycznych. Każda przerwa w działaniu systemów powoduje przerwy w funkcjonowaniu firmy, co skutkuje dużymi kosztami (praca stoi) i odbija się na sprzedaży (brak planów awaryjnych w firmie). Na co dzień pracownicy działów informatyki wspierają swoją wiedzą pozostałe działy firmy (support IT) i dbają o aktualizacje systemów informatycznych.

Ochrona informacji w firmie w dużej części zależy od działów IT, które strzegą know-how firmy. IT jest dla firmy niczym olej dla silnika – zapewnia bieżące, bezproblemowe funkcjonowanie wielu firm i instytucji. Użyteczność pracy informatyków docenia wielu pracowników z działów marketingów, którzy często w potrzebują wsparcia w zakresie nowoczesnych technologii. Znajomość zagadnień IT i metodyk zarządzania cyklem życia produktów IT pomaga marketingowi przygotować realne plany rozwoju e-biznesu uwzględniające SEO.

Wsparcie SEO

Przydatne informacje na stronie internetowej, która nie przeszła optymalizacji SEO są niedostępne dla wielu Internautów. Przyczyna niedostępności stron internetowych z reguły tkwi w fakcie, że wiele stron internetowych zajmuje odległe pozycje w wyszukiwarce. Źródła takiej sytuacji często dają się łatwo wyeliminować. Audyt SEO serwisu internetowego firmy wykazuje wiele czynników ujemnie wpływających na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach. Audyt SEO dostarcza informacje co można poprawić i w którym kierunku powinny iść zmiany na stronie internetowej.

Wdrożenie SEO

Odrębna kwestia to wdrożenie zaleceń z audytu SEO na stronie internetowej. Zmiany związane z optymalizacją SEO strony internetowej najczęściej wymagają pracy programisty. Jeśli storna internetowa zbudowana jest w oparciu o autorski CMS, z reguły autor (firma, programista) ma pełną wiedzę, jak najszybciej zmienić strukturę strony internetowej. W przypadku CMSów korzystających z popularnych rozwiązań Open Source – optymalizacja SEO jest znacznie prostsza. Otwarty kod programu, z którego zbudowane są Open Source’owe CMSy pozwala na dokonywanie zmian przez programistów znających swój fach.

Praca zespołowa

W wielu firmach koordynacja prac związanych ze zmianami serwisu internetowego, które mają na celu zwiększenie sprzedaży firmy przy wykorzystaniu Internetu spoczywa na osobie z działu marketingu. Świadomi pracownicy działów marketingu wykorzystują doświadczenie pracowników innych działów swojej firmy. Działy PM (product management) służą pomocą w zakresie unikalnych treści na strony internetowe, działy sprzedaży dostarczają wiedzy na temat słów kluczowych stosowanych przez klientów, z kolei działy księgowości dostarczają informacje o rentowności sprzedaży poszczególnych produktów. Działy informatyki wskazują kwestie związane z uprawnieniami, zabezpieczeniami serwisu internetowego i ewentualną integracją z innymi systemami informatycznymi używanymi w firmie.

Wspólna praca wielu pracowników firmy z reguły jest udokumentowana w wewnętrznym systemie (Intranet, program do zarządzania projektami), który jest bardzo użyteczny do pomiaru KPI (kluczowe wskaźniki efektywności) przez kierownictwo firmy. SEO wpływa na zwiększenie sprzedaży wielu firm, które są na to przygotowane.

SEO w wielu firmach stanowi działkę, którą rozwija osoba odpowiedzialna za prowadzenie strony internetowej. W małych firmach SEO zajmuje się właściciel, w większych organizacjach, które nie korzystają z outsourcingu (administracja i opieka nad stroną internetową), SEO zajmuje się osoba z działu marketingu. Nieczęsto się zdarza aby pracownica działu marketingu była dobrą programistką i optymalizowała strony internetowe pod kątem SEO.

Outsourcing SEO

Zmiany programistyczne są zlecane często wewnątrz firmy (jeśli zatrudnia programistów) jak i na zewnątrz firmy. Outsourcing SEO to nie tylko zmiany w oprogramowaniu strony internetowej. Outsourcing SEO obejmuje czynności związane z wyeksponowaniem użytecznych treści poprzez przygotowanie i optymalizowanie struktury strony internetowej. SEO to proces ciągły, elastycznie reagujący na zmiany w otoczeniu internetowym (konkurencja, zmiany potrzeb ludzi, zmiany algorytmu wyszukiwarki). Dlatego warto rozważyć zatrudnienie specjalisty SEO do firmy (większe firmy), względnie wykorzystanie wszelkich zalet jakie daje outsourcing SEO (bieżące zmiany serwisu internetowego, konsulting SEO, szkolenia SEO). W przypadku firm z sektora MSP  (ograniczona liczba pracowników) warto śledzić polskie i zagraniczne blogi SEO i korzystać z doświadczeń, którymi dzielą się specjaliści SEO.  Czy inne działy w Twojej firmie angażują się w SEO? Czy  Twoja firma realizuje strategie SEO korzystając z outsourcingu? Napisz w komentarzu.

Zdjęcie: ImageAfter.com

Podsumowanie
Gdzie zaczyna się SEO?
Tytuł
Gdzie zaczyna się SEO?
Opis
Kto ma wpływ na pozycjonowanie stron ?
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *