Pozycjonowanie stron
SEO

Etapy optymalizacji SEO – strony www

HomeOptymalizacja SEOEtapy optymalizacji SEO – strony www

Rakieta na celowniku SEO

Rakieta na celowniku SEO

Dobre pozycjonowanie stron internetowych zależy od wielu czynników. Czynniki wpływające na indeksację stron internetowych na wysokich pozycjach w wyszukiwarkach mają podłoże w algorytmie wyszukiwarki. Algorytmy wyszukiwarek ciągle są rozwijane w celu zaspokojenia potrzeb informacyjnych ludzi.

Algorytmy wyszukiwarek biorą pod uwagę różne składowe, które mają wpływ na odczucia ludzi przeglądających strony internetowe, algorytmy potrafią wyłapać fałsz podobnie jak ludzie. Algorytm wyszukiwarki rozpoznaje świeżość treści, zwięzłość i lekkość przekazu. Dlatego do wykonania strony internetowej warto podchodzić jak do budowy rakiety, liczy się technika na wysokim poziomie.

Hosting

Fundament na którym spoczywa strona internetowa to zwykle wirtualny serwer w firmie hostingowej. Wirtualny serwer to jeden z wielu wirtualnych serwerów okupujących rzeczywisty serwer o określonych parametrach (szybkość procesora, wielkość pamięci RAM, szybkie dyski SSD). Dostęp Internautów do serwerów jest ograniczony liczbą, szybkością i wydajnością łącz internetowych prowadzących do serwerowni.

Oprogramowanie wirtualnych serwerów znacznie wpływa na pozycjonowanie stron internetowych. Bezpieczeństwo aplikacji internetowej na serwerze zapewnia m.in. aktualna wersja PHP (serwery webowe oparte na LAMP) oraz regularne aktualizacje CMSa.


Wydajność strony internetowej
zależy od rodzaju serwera http, w przypadku serwisów internetowych z dużym ruchem warto korzystać z serwera http Nginx. W przypadku wielu stron internetowych w zupełności sprawdza się serwer http Apache, obecny w wielu firmach hostingowych.

Szybkość stron internetowych w dużym stopniu zależy od zainstalowanych modułów na serwerze http. Firmy hostingowe z różnych względów często nie oferują w pakiecie modułów przyśpieszających działanie stron internetowych. Świadomość znaczenia technologii dla SEO chyba ciągle jest niewystarczająca w wielu firmach hostingowych. A jaka jest Twoja opinia? Podziel się w komentarzu.

Domena

Nazwa domeny dla pozycjonowania stron internetowych ma duże znaczenie, zwłaszcza jeśli jest to domena generyczna i stara domena (lepsza). Domeny generyczne zawierają w sobie słowa kluczowe charakterystyczne dla określonego zagadnienia, np. www.specjalistaseo.pl. Nazwa domeny nie przesądza jednak o pozycji w wyszukiwarkach internetowych. Słowa kluczowe, które występują w nazwie domeny generycznej można pokazać w każdej domenie, np.:
specjalistaseo.example.com
example.com/specjalistaseo


Z punktu widzenia SEO
warto wymienić inne ważne czynniki, które sprawiają, że strony internetowe szybko się „ładują” a co za tym idzie, lepiej się pozycjonują w wyszukiwarkach. Podstawowy czynnik decydujący o szybkości domen internetowych ma związek z wpisami w serwerach DNS. Wpisy w serwerach DNS wskazują nazwy serwerów i adresy IP które im odpowiadają. Domena internetowa może być zarejestrowana w firmie X i wskazywać serwery w firmie Y, z których to serwerów domena internetowa może być przekierowana na serwery firmy Z.

Łańcuszek przekierowań można mnożyć w nieskończoność, przekierowania wpływają na szybkość wyszukiwania strony internetowej w Internecie, który opiera się na serwerach DNS (tłumaczących nazwy domen na adresy IP). Kolejny czynnik to liczba serwerów DNS w hostingu, standardowo każdy hosting powinien mieć co najmniej 2 serwery DNS, bezpieczniej jak ma 3 serwery DNS, choćby z tego powodu, że każdy serwer DNS obsługuje zapytania Internautów i jest mocno obciążony.

CMS

W XXI wieku większość nowych stron internetowych jest wykonywana w oparciu o systemy zarządzania treściami (z j.ang. CMS = Content Management System). CMSy składają się z bazy danych i wielu plików, każdy CMS korzysta z platformy programistycznej (framwework), która służy programistom do budowy strony internetowej. Każdy CMS ma podatności, czyli luki w oprogramowaniu, które odnajdują ludzie szukający podatności stron internetowych. Wiedza o lukach oprogramowania może być wykorzystana do poprawy programu (ethical hacker) lub do nieetycznych celów (np. rozprzestrzenianie malware, spamu, itp.).

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo CMSa zależy od właściciela strony internetowej, który może aktualizować oprogramowanie strony internetowej na bieżąco lub może ignorować podatności (dopóki się ktoś nie włamie). CMSy mogą być wyposażone w programowe zapory ogniowe (firewall) podobnie jak komputery domowe. Właściciele stron internetowych mogą po każdej zmianie na stronie internetowej wykonywać kopie zapasowe całej strony internetowej (zapewnia bezpieczeństwo strony www w przypadku włamania). Bezpieczne strony internetowe lepiej się pozycjonują w wyszukiwarkach internetowych.

Własne teksty

Na stronie internetowej właściciel zamieszcza teksty i grafiki. Byle jakie teksty napisane bez zastanowienia nie pomagają w pozycjonowaniu strony internetowej. Kradzione zdjęcia są rozpoznawane na stronach internetowych przez wyszukiwarki internetowe (podobnie jak kradziony Windows). Zakupione zdjęcia, zdjęcia z banków zdjęć warto dobrze opisywać, stosując optymalne (SEO) nazewnictwo plików graficznych. Ile czasu przeznaczasz na opisywanie grafik i tworzenie tekstów na swoją stronę internetową? Podziel się w komentarzu.

Zaangażowanie

Teksty na strony internetowe pisane z zaangażowaniem, ukazujące postrzeganie tematyki strony internetowej w osobisty sposób nadają stronie www ludzki wymiar. Świeżość tekstów jest dostrzegana zarówno przez ludzi jak i przez roboty wyszukiwarek internetowych. Przydatność treści na stronie inetrnetowej dla ludzi sprawia, że Internaucie częściej ją odwiedzają, tym samym rośnie pozycja strony www wyszukiwarkach internetowych.

Jeśli komuś brakuje czasu lub weny twórczej, może zatrudnić człowieka, który napisze teksty na stronę internetową (z j. ang. Copywriting). Ludzie którzy potrafią napisać dobre teksty na strony internetowe różnią się od dziennikarzy czy typowych polonistów. Przeglądanie stron internetowych różni się od czytania książek, teksty na strony internetowe powinny być skondensowane, zawierać maksimum treści przy minimum długości (ponieważ to nie książka).

Dokładność

Dobre pozycjonowanie stron internetowych wymaga dużej ilości czasu na przygotowanie zarówno sensownych treści jak i grafiki. Grafiki, każde zdjęcie powinno zawierać wszystkie opisy meta. Każdy plik grafiki powinien posiadać przyjazną nazwę dla człowieka, która mówi o tym, co zdjęcie zawiera lub odzwierciedla. Dokładność ma duże znaczenie w przypadku instalacji strony internetowej na serwerze, zaniedbania wpływają na ujawnienie podatności strony www, tym samym na bezpieczeństwo. A to odbija się na pozycjonowaniu strony www w wyszukiwarkach.

Dokładność w pisaniu artykułów na strony internetowe wymaga optymalizacji grafik, czyli zmniejszania wagi zdjęcia jak i przygotowaniu zdjęcia o odpowiednich rozmiarach (szerokość, wysokość) przed umieszczeniem na stronie internetowej.

SEO

Audyt SEO obejmuje dokładne sprawdzenie wielu parametrów strony internetowej, które wpływają na pozycjonowanie strony www. Audyt SEO pokazuje co można poprawić, zoptymalizować na stronie internetowej lu w jej otoczeniu (np. zmiana hostingu, zmiana rejestratora domeny czy zmiana serwerów DNS).

Optymalizacja SEO strony internetowej obejmuje z reguły większość wymienionych powyżej czynników wpływających na dobre pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach internetowych. Czynniki wpływające na pozycjonowanie strony internetowej nie ograniczają się do kilku wyżej wymienionych, zobacz jak nie płacić za pozycjonowanie stron internetowych.

W przypadku stron internetowych, gdzie występuje bardzo duża konkurencja rynkowa w Internecie, dochodzą inne czynniki SEO, których wdrożenie zajmuje mnóstwo czasu (ciągłe zmiany w serwisie internetowym + indeksacja w wyszukiwarkach). Ale to już wyższa szkoła pozycjonowania stron (SEO), konkurowanie na tym polu SEO sprawia prawdziwą przyjemność ponieważ wiąże się z pewną dawką adrenaliny podczas rywalizacji z innymi specjalistami SEO, którzy stosują etyczne metody pozycjonowania stron/

Świeżo uruchomione strony internetowe z reguły muszą terminować (jak czeladnicy u mistrza) w Internecie zanim osiągną wysokie pozycje w wyszukiwarkach. Podstawowe warunki wymieniłem powyżej, kolejne czynniki wpływające na pozycje w wyszukiwarkach są związane z linkami. Dla wyszukiwarek najcenniejsze linki to takie, które pojawiają się w naturalny sposób bez korzystania z automatów (programy do SWLi). Takie linki trudno pozyskać ponieważ ludzie mają tendencje do polecania kogoś, kogo dobrze poznali osobiście.

W przypadku stron internetowych, Internauci mogą polecać treści na stronach internetowych, które uważają za przydatne. Dlatego warto się starać i pisać dla innych, zwykle treści trafiają tylko do ograniczonej liczby ludzi. Dziękuję Ci za dotrwanie do tego miejsca i życzę Ci odpoczynku i relaksu w święta Wielkanocne. Życzę smacznego jajka i słodkiej babki Wielkanocnej:-)

Zdjęcie: ImageAfter,com

Podsumowanie
Etapy optymalizacji SEO - strony www
Tytuł
Etapy optymalizacji SEO - strony www
Opis
Jak wypozycjonować stronę www?
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *