Pozycjonowanie stron
SEO

Potencjał prezentacji firmowych (SEO)

HomeNarzędzia SEOPotencjał prezentacji firmowych (SEO)

Ukierunkowany cel - SEO

Ukierunkowany cel – SEO

 

Prezentacje mają różne cele, które z reguły łączy jedno – przekaz, który ma trafić do audytorium. Bogata literatura na temat prezentacji umożliwia dobre przygotowanie ludzi do wystąpień publicznych. Ćwiczenia praktyczne przed lustrem lub przed mniejszą publicznością pomagają zlokalizować słabe punkty prezentacji. Informacje zwrotne pomagają prezenterom w doskonaleniu sprzedaży przedstawianych zagadnień. Dokumentacja prezentacji przybiera różne formy, które mogą być udostępniane w Internecie. Siła rażenia prezentacji zależy od znajomości SEO. W przeciwnym przypadku praca prezenterów może iść na marne…

Filmy

Niedroga metoda prezentacji w postaci filmu zdobywa w ostatnich latach dużą popularność. Prezenterzy do przygotowania filmu wykorzystują amatorskie kamery i obrabiają materiał filmowy przy pomocy dostępnych programów. Programy do edycji video stanowią duże ułatwienie w obróbce filmów na potrzeby Internetu. Do kręcenia filmów ludzie wykorzystują zarówno kamery za kilkaset złotych jak i nowoczesne smartfony, które są nieco mniej funkcjonalne (przybliżanie, ostrość). Filmy przedstawiają krótkie historie do 5 minut, optymalnie 3,5 minuty i często są zamieszczane na kanale w Youtube. Niezłe wskazówki na temat SEO filmów są zamieszczone na stronie wideo-marketing.pl, zobacz porady SEO na temat filmów:

Filmy są często po prostu „wrzucane” do Youtube bez większego zastanowienia. Youtube oferuje pewne kategorie do których można przypisać film, zanim umieścisz film, przejrzyj dostępne kategorie. Kolejne czynniki wpływające na dobre pozycjonowanie filmu są związane z dobrymi opisami, które sprawiają, że filmy można znaleźć na Youtube ale również w wyszukiwarce tekstowej.

Jaką długość powinien mieć tytuł filmu na Youtube?

Z moich obserwacji wynika, że optymalna długość tytułu dla filmu zawiera się w przedziale 50-60znaków. Internauci zamieszczają dłuższe tytuły, jednak są one niewidoczne podczas oglądania filmu. Film warto dobrze opisać, stosując hasztagi (# – hashtags) przed słowami kluczowymi, np.: #SEO. Długość opisu filmu na Youtube można podzielić na 2 części: zajawkę i rozwinięcie. Optymalna długość opisu zajawki filmu powinna się zawierać w przedziale 120-130 znaków, zajawka pokazuje się w wynikach wyszukiwań filmu na Youtube, dlatego powinna zwięźle odzwierciedlać treść filmu. Zajawka w przypadku filmu spełnia funkcję elementu meta description.

Z kolei rozwinięcie opisu filmu na Youtube powinno zawierać skrócony opis, podsumowanie filmu. Podczas umieszczania filmu na Youtube obowiązują podobne zasady jak podczas umieszczania treści na stronie internetowej. Kolejny element meta (słowa kluczowe, etykiety) pozwala na otagowanie filmu, dzięki czemu film można łatwiej wyszukać (SEO). Warto dać możliwość komentowania filmu Internautom, ponieważ komentowanie daje szansę na interakcję i zaangażowanie publiczności – podobnie jak na blogu.

Prezentacje firmowe

Prezentacje firmowe z reguły są dłuższe i prezentują dokładnie zagadnienia którym są poświęcone. Z tego względu treść prezentacji firmowych często jest bardziej statyczna, skoncentrowana na prezenterze. Warto przy tej okazji pamiętać, że to nie on jest najważniejszy lecz treść prezentacji – dlatego warto zadbać o wystarczające nagłośnienie jak i o dobrą widoczność slajdów. Jeśli zamierzasz umieścić prezentację w postaci filmu na Youtube czy Vimeo, warto w opisie prezentacji umieścić link do prezentacji na stronie internetowej, w sekcji: pliki do pobrania.

Aby prezentacja była użyteczna nie tylko podczas jej oglądania ale i później, warto ją udostępnić w innej formie, np. pliku PDF. Plik zawierający prezentację w formacie PPT, PPTX można wyeksportować lub wydrukować do formatu PDF (sprawdź jak zrobić konwersję pliku do PDF). Dla przypomnienia – warto zadbać o wszelkie cechy dokumentu (PPTX, PDF, DOC, DOCX, RTF) umożliwiające jego dobre pozycjonowanie w wyszukiwarkach: nazwa pliku, opisy meta: tytuł, temat, słowa kluczowe.

Slajdy

W prezentacji słowa kluczowe mają duże znaczenie, ponieważ to one obrazują przekazują sens prezentacji. Prezenterzy przygotowując prezentacje, jeśli myślą o dobrej rozpoznawalności w Internecie (SEO), powinni stosować słowa kluczowe w tytule prezentacji, w agendzie prezentacji i na slajdach. Slajdy mogą zawierać linki do stron internetowych, linki w prezentacji są czytane przez roboty wyszukiwarek, warto aby prezenter miał ten fakt z tyłu głowy. Prezentacja często dotyka określonego zagadnienia, warto dać publiczności szansę aby poznała całość zagadnienia, np. prezentacja Rola portali społecznościowych – przygotowanego przez Polskie Badania Internetu

Dlatego w prezentacji warto umieszczać
linki do podstron internetowych, które zawierają użyteczne treści o ważnej tematyce poruszanej podczas prezentacji. Z marketingowego punktu widzenia, warto aby wygląd prezentacji (oprawa graficzna, zdjęcia) był spójny z wizerunkiem firmy w innych mediach (z j. ang. corporate design). Wizerunek firmy obejmuje w tym wypadku zarówno elementy graficzne jak i adresy – adres strony internetowej firmy prelegenta. W stopce prezentacji warto umieścić link do strony internetowej.

Informacje kontaktowe

Na koniec prezentacji prezenterzy zamieszczają dane kontaktowe, wśród nich adres E-mail. Adres E-mail w prezentacji nie powinien być podawany w postaci jawnej, ponieważ później na stronie internetowej jest odczytywany przez roboty spamerów, którzy będą Cię zasypywać przesyłkami reklamowymi. A wyszukiwarki internetowe bardzo nie lubią zamieszczania adresów E-mail w postaci tekstu, ponieważ to stanowi duże ułatwienie dla robotów spamerów i generuje zbędny, niebezpieczny ruch w Internecie. Dlatego zamiast podawać adres E-mail w postaci tekstu, bezpieczniej adres E-mail zapisać w pliku graficznym (np. w formacie PNG) i zdjęcie zawierające adres E-Mail umieścić w prezentacji. Ta sama sytuacja dotyczy stron internetowych, na których właściciele nieświadomi zagrożeń podają adresy E-mail w czystej, tekstowej postaci, tym samym wpływają na pozycjonowanie strony (gorsze).

W celu łatwego zapamiętania adresu do plików prezentacji łatwo stworzyć odpowiedni alias URL (link kanoniczny), który jest łatwy do zapamiętania, przykład poniżej.
Oryginalny adres pliku z prezentacją:
example.com/pliki-do-pobrania/szkolenie-seo-krakow-04-2014.pdf
lepiej zastąpić adresem prezentacji:
example.com/szkolenieseo042014.pdf
który wskazuje na podstawowy adres prezentacji:
example.com/pliki-do-pobrania/szkolenie-seo-krakow-04-2014.pdf
Równie dobrze możesz zastosować inne nazewnictwo prezentacji i ścieżek dostępu, warto jednak pamiętać o dokładnym opisaniu pliku z prezentacją.

SEO

Czynności wykonane w ramach optymalizacji prezentacji czy to w postaci filmu, grafiki (PPTX) czy tekstowej (PDF) procentują przez długie lata po wygłoszeniu prezentacji. Siła przekazu marketingowego może być jeszcze większa, gdy współpracownicy prezenterów trzymają się wskazówek optymalizacji SEO. A to oznacza, że organizatorzy konferencji mogą z pożytkiem dla siebie i dla prezenterów umieszczać dobrze opisane prezentacje na swoich stronach internetowych. Organizatorzy konferencji mogą wykorzystać potencjał prezentacji, umieszczając zajawki prezentacji (filmy o długości do 3,5 minuty) na Youtube z zachętą do odwiedzenia strony internetowej (link) organizatora zawierającej prezentacje w formie PDF. Jeśli prezentacja jest użyteczna, ludzie będą zamieszczać odnośniki (wartościowe linki).

Prezentacje w sieci

Sami prezenterzy również mogą zadbać o SEO prezentacji umieszczając ją na w serwisach slideshare.net czy prezi.com rozpoznawalnych na światową skalę, dzięki czemu zasięg prezentacji jest dużo większy niż w przypadku niszowej strony internetowej firmy. W serwisach slideshare.net, prezi.com obowiązują podobne zasady SEO jak na stronie internetowej (opisy meta). Opisy meta prezentacji możesz uzupełnić w każdej chwili, nawet teraz, kiedy prezentacja już funkcjonuje w Internecie. Optymalizacja opisów prezentacji  przyniesie Ci natychmiastowe efekty w postaci zwiększonej widoczności w sieci.

Duże możliwości rozprzestrzeniania przekazu marketingowego prezentacji daje możliwość udostępniania (opcje: Share, Embed, Reusable, inne). Dobrzy marketingowcy wykorzystują pełny potencjał prezentacji (linki – odesłania) wykorzystując zarazem wizualne efekty (zdjęcia) wpływające na świadomość ludzi. Potencjał prezentacji firmowych można wykorzystać poprzez filmy, prezentacje PPTX W przypadku prezentacji obowiązuje złota zasada użyteczności treści dla ludzi – co doceniają roboty wyszukiwarek w postaci wysokich pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Czy korzystasz z prezentacji w chmurze (z j.ang. Cloud Computing: Youtube, Prezi, SlideShare)?
Czy możesz polecić alternatywne metody prezentacji?
Napisz w komentarzu.

Zdjęcie: ImageAfter.com

Podsumowanie
Potencjał prezentacji firmowych (SEO)
Tytuł
Potencjał prezentacji firmowych (SEO)
Opis
Jak dotrzeć do publiczności?
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *