Pozycjonowanie stron
SEO

Ukryte SEO – firmowy Intranet

HomeCMSUkryte SEO – firmowy Intranet

SEO a firmowy Intranet

SEO a Intranet

Pracownicy w wielu firmach korzystają z wewnętrznego systemu wymiany informacji zwanego intranetem. Firmowy intranet to taki Internet wewnątrz firmy, do którego nie powinni mieć dostępu ludzie spoza firmy. Z kolei do wymiany informacji firmowych z partnerami zewnętrznymi służy część wydzielonej sieci informacyjnej wewnątrz firmy – zwana extranet. Firmowy extranet to taki internet do którego mają dostęp wybrani – firmy zewnętrzne, które robią interesy z firmą posiadającą extranet. Rozwiązania intranetowe i rozwiązanie extranetowe w wielu firmach zostały zdominowane przez rozwiązania komercyjne.

Intranet

Wewnętrzny intranet stanowi zbiór informacji podzielonych na odpowiednie kategorie. Cenne informacje firmowe mogą być pogrupowane według działów firmy, według konkretnych zagadnień i problemów czy według widzimisię jednej osoby. Rozwiązania intranetowe wymagają bardzo dobrego przygotowania a co za tym idzie zaangażowania pracowników z wszystkich działów firmy. Rozwiązania intranetowe narzucane z góry, bez konsultacji z biznesem zwykle stanowią martwe byty, z których nikt nie korzysta ponieważ są mało użyteczne (firmowe SEO). Mała użyteczność systemów intranetowych często wynika ze skomplikowania zakupionych rozwiązań komercyjnych.

Microsoft SharePoint

Powszechnie wykorzystywany w polskich firmach Microsoft SharePoint Foundation  w podstawowej wersji nic nie kosztuje i jest dostępny do pobrania za darmo ze strony internetowej firmy Microsoft. Inne, bogatsze wersje SharePointa posiadające dodatkowe funkcjonalności, są płatne. Różnice pomiędzy wersją darmową a wersją płatną można sprowadzić do podsumowania, że do wersji darmowej Sharepointa należy zatrudnić programistów .NET aby napisali dodatkowe fragmenty oprogramowania, które ma spełniać oczekiwania pracowników firmy.

W przypadku płatnych wersji SharePointa, administrator IT ma nieco łatwiej, ponieważ pewne fragmenty kodu oprogramowania są dostępne w pakiecie. Program Microsoft SharePoint musi być zainstalowany na płatnym systemie operacyjnym Microsofta, najczęściej na serwerze z Windows Server, co znacznie podnosi koszty rozwiązania intranetowego. Oprogramowanie Windows Server wymaga z kolei drogiego sprzętu w postaci fizycznego serwera. Fizyczny serwer to może być bardziej wydajna maszyna (komputer), na którym można zainstalować oprogramowanie wirtualizacyjne (Vmware), służące do obsługi wielu serwerów wirtualnych (Windows, Linux, itp.). Takie rozwiązanie ma sens w przypadku firm co najmniej kilkudziesięcioosobowych.

Lotus Domino

Kolejna platforma stosowana w firmach do obsługi firmowego intranetu to komercyjne oprogramowanie z firmy IBM pod nazwą Domino. Pakiet Domino zawiera zestaw wielu programów do obsługi firmy, m.in.: poczta elektroniczna, komunikator, Traveler, Designer przeznaczony do tworzenia stron internetowych. Przy pomocy Domino można zbudować strony internetowe do pracy w światowym Internecie ale również do pracy wewnątrz firmy jako Intranet czy jako Extranet. Budowa strony internetowej przy wykorzystaniu Domino, wymaga znajomości języka Lotus Script, przypominającego język Visual Basic z firmy Microsoft.

Komercyjne oprogramowanie IBM Domino jest płatne, może być zainstalowane na serwerach z systemami Windows Microsoft Server jak i na serwerach z darmowym systemem Linux. Ta różnica w stosunku do SharePointa dobrze pokazuje podejście obu firm do oprogramowania Open Source. IBM od lat wspiera Linuxa w wersji RedHat (wersja komercyjna) w wersji darmowej to Linux CentOS. Walka dwóch gigantów o prymat w zakresie rozwiązań intranetowych toczy się od lat, w dużej części wykorzystuje wszelkie metody marketingowe. A co z użytecznością intranetu (SEO wewnątrz firmy) dla pracowników firm, które stosują takie oprogramowanie?

Google

Firma Google nadal by tkwiła w garażu w Kalifornii, gdyby korzystała z komercyjnych rozwiązań do budowy wyszukiwarki internetowej. O Google wiedzieliby tylko koledzy i koleżanki Larry’ego Page i Sergey’a Brin’a (założyciele Google), którzy pewnie spędzali w kalifornijskim garażu miłe chwile. Ci ludzie wiedzieli, że przewagę ich firmie może dostarczyć produkt, który będzie użyteczny dla ludzi, tzn. będzie sprawnie działał i będzie łatwy w użytkowaniu. Założyciele Google’a pewnie niejedną noc spędzili nad rozmyślaniami a potem pracując nad tym, jak ludziom ułatwić życie. Dziesięć lat temu firma Google wypuściła produkt Google Deskop, który tak znakomicie sprawdził się w wyszukiwaniu informacji wewnątrz firmy, że światło dzienne ujrzało wiele tajemnic z amerykańskich urzędów i firm:-) Niestety, wsparcie dla wyszukiwarki na komputer osobisty zakończyło się we wrześniu, 3 lata temu…

Open Source

Amerykańskie podejście do biznesu to również próba znalezienia odpowiedzi na pytania – jak na tym zarobić. Okazało się, że strzał w dziesiątkę to małe, nierzucające się w oczy reklamy (Google AdWords) prezentowane przy wynikach wyszukiwania. Reklamy AdWords umożliwiły rozwój firmy na skalę światową. A firma Google wykorzystała swoją szansę i zbudowała imperium internetowe wykorzystując do budowy infrastruktury oprogramowanie Open Source, które wspiera do dnia dzisiejszego. Infrastruktura wyszukiwarki internetowej  zawiera nie tylko z serwery firmowe i strony internetowe Google, to również serwery serwujące reklamy (Ad Servers) jak i serwery z danymi.

Serwery Google gromadzące dane to siedliska robotów (z j.ang. crawler, spider), które stamtąd wyruszają na poszukiwania zmian stron internetowych i znoszą informacje do serwerów wyszukiwarki niczym pszczoły nektar do ula. Informacje o stronach internetowych są magazynowane na pamięciach masowych, których ceny w przeciągu 10 lat mocno spadły, sprzyjając tym samym wyszukiwarkom internetowym.

SEO

Wyszukiwarki internetowe (Google, Bing, inne) prowadzą biznes w Internecie, jednak podobnie jak firmy w innych branżach liczą koszty (oprogramowanie, serwery, pamięć masowa, koszty łącz). Sukces wyszukiwarek internetowych jest związany z użytecznością dla ludzi. Jeśli Internauci znajdą szybko w wynikach wyszukiwania poszukiwane, użyteczne informacje to są zadowoleni.

Biznes wyszukiwarek internetowych (z j.ang. E-Business) zakłócają spamerzy, korzystający z SWL (systemy wymiany linków), którzy przy pomocy manipulacji odnośnikami (linki), usiłują wpłynąć na pozycje w wynikach wyszukiwania. Linki z SWL są jak piasek wrzucany pomiędzy tryby mechanizmu, Ci co stosują SWLe zniekształcają mechanizm wyszukiwania wyników.

Wygoda

Ludzie, Internauci lubią wygodę i oczekują, że po wpisaniu poszukiwanej frazy w pasku wyszukiwania, dostaną w zamian wyniki, które zaspokoją ich potrzeby. Atawistyczna natura ludzi domaga się informacji natychmiast, informacje mają służyć ludziom do wykonania założonych planów. Pożyteczne informacje w firmowym intranecie nie dość, że powinny być odpowiednio skategoryzowane (kategorie: zagadnienia, problemy) ale i otagowane (etykiety, słowa kluczowe). Komercyjne produkty do budowy Intranetu – SharePoint, IBM Domino wymagają zaprojektowania odpowiedniej architektury systemu aby pracownicy mogli szybko odnaleźć poszukiwane informacje. Niewiele firm (głównie duże koncerny) stać na duży sztab programistów, który zaprojektuje system do Intranetu na wzór wyszukiwarki Google. Mniejsze firmy mają do dyspozycji proste i skuteczne rozwiązania intranetowe wykorzystujące oprogramowanie Open Source. Zobacz różnice pomiędzy Internetem a Intranetem przedstawione przez Douga z hover.com (domena butterscotch.com zdaje się, służy do pozyskiwania ruchu przez Tucows Inc.):

Użyteczność

W nowych wersjach Windows (po Windows XP) wyszukiwanie informacji w komputerze stało się znacznie bardziej utrudnione niż w Windows XP. Microsoft Windows 8.x zupełnie zmienił użyteczność systemu Windows – czy w dobrym kierunku? – napisz w komentarzu.
Świat Open Source stara się ułatwić życie ludziom i ciągle wymyśla nowe rozwiązania do wyszukiwania, np. wyszukiwanie programów i plików na komputerze: http://www.launchy.net/about.php. Na Wikipedii jest dostępna lista wyszukiwarek na komputer osobisty. Małe firmy do wyszukiwania zdjęć mogą wykorzystać program Digikam pozwalający na oznaczanie zdjęć słowami kluczowymi (tagi), adnotacje (komentarze), co pozwala na zaindeksowanie zdjęć w bazie danych SQLite. Opisywanie i oznaczanie  zdjęć to też SEO:-), służące szybkiemu odszukaniu zdjęć w przyszłości.

Jak widać w powyższym przykładzie – SEO  zależy od każdego pracownika w firmie (zorganizowany, ukierunkowany marketing) a nie tylko od informatyków, webmasterów. Moje doświadczenie zawodowe obejmuje pracę zarówno z IBM Domino, jak i Microsoft SharePoint w zakresie intranetu. Przyznam, że jeśli chodzi o szybkość i dokładność wyszukiwania informacji – wyszukiwarki internetowe biją na głowę te rozwiązania. A jakie są Twoje doświadczenia? Czy stosujesz opisywanie i oznaczanie zdjęć przed ich umieszczeniem na stronie internetowej?

Sektor MSP

Firmy z sektora MSP, które chcą oszczędzać, mogą do budowy firmowego intranetu wykorzystać darmowy system operacyjny Linux (Debian, CentOS, inne dystrybucje). Kolejne darmowe programy to baza MySQL lub Progress SQL, PHP i serwer Apache. Na tak przygotowanej platformie (LAMP) firmowy informatyk może zainstalować dowolny program Open Source,, który zaspokoi oczekiwania firmy w zakresie intranetu. Do tego celu można wykorzystać CMS Joomla!, który po doinstalowaniu odpowiednich komponentów i dodatków dobrze zaspokaja potrzeby pracowników firm. Wewnętrzny Intranet można łatwo zabezpieczyć własnoręcznie wygenerowanym certyfikatem SSL. Dostęp do informacji można regulować na poziomie uprawnień poszczególnych grup użytkowników jak i pojedynczego użytkownika. Odpowiedni szablon (Joomla!) do prezentacji treści na firmowej stronie www w intranecie można nabyć u deweloperów, np. w polskim klubie Joomla-Monster.com:

Internal SEO

Małe firmy do stworzenia firmowego intranetu mogą wykorzystać sieciowe pamięci masowe NAS, które posiadają wbudowany system operacyjny Linux oraz użyteczne oprogramowanie (LAMP, CMSy). Sieciowa pamięć NAS może być wykorzystana również do budowy firmowej bazy wiedzy (Mediawiki)  czy CRM (np. Vtiger, SugarCRM). SEO ma również związek z wyszukiwaniem informacji w firmowych zasobach. Wyszukiwarka informacji wewnątrz firmy może zwracać użyteczne informacje (SEO), bez straty czasu na przekopywanie się do informacji na dziesiątej czy dwudziestej stronie.

Pozycjonowanie stron internetowych wewnątrz firmy (z j.ang. ISEO = Internal Search Engine Optimization) oznacza optymalizację zasobów informacyjnych pod kątem szybkiego i dokładnego wyszukiwania. W takiej sytuacji możesz tworzyć linki tylko pomiędzy różnymi systemami i zasobami wewnątrz firmy. A Ty, czy długo szukasz informacji w firmowych systemach informatycznych? Czy informacje firmowe są opisane słowami kluczowymi (tagi, etykiety)? Czy stosujesz linkowanie wewnątrz swojej strony internetowej (z j.ang. On-Page)?
Napisz w komentarzu.

Zdjęcie: ImageAfter.com

Podsumowanie
Ukryte SEO – firmowy Intranet
Tytuł
Ukryte SEO – firmowy Intranet
Opis
SEO wewnątrz firmy.
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *