Pozycjonowanie stron
SEO

Nieznane cele stron internetowych

HomeCMSNieznane cele stron internetowych

Na celowniku SEO

Na celowniku SEO

Osoby lub firmy planujące uruchomienie własnej strony internetowej zapewne mają jakieś cele, które ma realizować strona internetowa. Celem strony internetowej może być zaspokojenie ego właściciela (marketing wizerunkowy, PR) ale również zwiększenie sprzedaży dzięki stronie (e-commerce). W zależności od upodobań lub gustów zleceniodawcy powstają piękne porywające strony internetowe lub internetowe potworki, budzące postrach wśród Internautów. Przestrach ludzi czasami budzi wygląd ale jeszcze częściej użyteczność (SEO).

Gusty

Osoby zlecające zrobienie strony internetowej czasami mają sprecyzowane oczekiwania odnośnie przyszłej strony. Oczekiwania zwykle dotyczą kolorystyki i grafiki wkomponowanej w stronę internetową. Wielu ludzi przyjmuje jako podstawowe kryterium wymagań związanych ze stroną internetową wygląd, który zaspokaja ich gusty. Takie przekonania sprawiają, że wykonanie strony internetowej w powszechnej opinii uchodzi za domenę grafików, czyli ludzi z duszą artystyczną. Ludzkie wyobrażenia w takim przypadku znacznie rozmijają się z obecną rzeczywistością. A jaka jest Twoja opinia – napisz w komentarzu.

Grafika

Kilkanaście lat temu strony internetowe składały się z kilkunastu plików, z reguły w formacie html, które pozwalały na odpowiednie sformatowanie tekstów. Uzupełnienie tekstu stanowiły grafiki, które odzwierciedlały przekaz marketingowy strony internetowej. W tamtym czasie domeny i hosting były drogie, nieliczne firmy mogły sobie pozwolić na własną stronę internetową. Kilkanaście lat temu nie było Picassy czy Pinteresta, ponieważ ceny serwerów, dysków i łącz internetowych były kilkaset wyższe (droższe) niż obecnie. Dlatego grafika na stronach internetowych była nieosiągalna dla wielu firm, które inwestowały w papierowe reklamy. Z tamtych czasów pochodzi skojarzenie: strona internetowa = grafika, na którym wielu ludzi się zatrzymało i tkwi w tym po uszy:-)

Technika

Z biegiem czasu następował rozwój technologii i oprogramowania. Na świecie pojawił się flash, który podbił serca wielu ludzi. Strony internetowe stworzone w technologii flash’owej były i są bardzo efektowne pod względem wizualnym (wygląd). Strony internetowe we flashu szczególnie upodobali sobie wzrokowcy, ponieważ przyglądanie się efektom wizualnym na stronie internetowej zapewne budzi u nich ogromne zadowolenie i wzmożone poczucie szczęścia.

Ta wspaniała technologia była i jest nadal wykorzystywana przez wielu webmasterów w celu zaspokojenia oczekiwań klientów związanych z tzw. „wodotryskami” (slang) na stronie internetowej. Niestety ma ona również swoje wady, najważniejsze są związane z brakiem opisów meta. Inne niedomagania flasha są związane z wbudowanymi tekstami (zwykle mało treści), których nie czytają roboty. Niedoskonałości dawnych technologii dostrzegli dalekowzroczni ludzie, którzy kilkanaście lat temu zrozumieli, że Internet będzie źródłem informacji (w Polsce onet.pl, wp.pl).

CMS

Systemy zarządzania treściami (z j.ang. CMS = Content Management System) stanowiły kolejny krok w drodze ku lepszej przyszłości świata informacji. Większość popularnych systemów CMS wykorzystuje darmowe oprogramowanie LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP). Tysiące zdolnych ludzi na całym świecie od lat pracuje w ramach społeczności Open Source skupionych wokół określonych produktów. Popularne współczesne darmowe CMS to WordPress, Joomla!, Drupal i kilka innych, nieznanych szerszej publice.

Dzięki zaangażowaniu społeczności deweloperów, na przestrzeni wielu lat powstały dojrzałe produkty, które zaspokajają oczekiwania korporacji i rządów, a tym bardziej mniejszych firm. Równolegle do darmowych CMS’ów, wiele firm rozwija swoje autorskie CMSy jako platformy do obsługi stron internetowych. Systemy zarządzania treścią stanowią olbrzymi postęp w stosunku do stron w formacie html, ponieważ umożliwiają laikom komputerowym samodzielną edycję treści na stronie internetowej bez znajomości języków programowania (uniezależniają od twórcy strony internetowej).

Informatyka

W świecie marketingu warto mieć świadomość, że CMS to specjalizowany system informatyczny, na który składa się kilkaset – kilka tysięcy plików w różnych formatach oraz baza danych (z reguły MySQL). Baza danych zawiera większość informacji, które widać na stronie internetowej. Z kolei pliki zawierają: programy, zdjęcia, pliki obrazujące zdjęcia (CSS), pliki pomocnicze.

Każda strona internetowa zbudowana w oparciu o CMS korzysta z tzw. szablonu (inaczej layout, template, skórka), który obrazuje wygląd strony (to co widzą Internauci). Szablon strony internetowej dla CMSa może być zaprojektowany od zera (od podstaw) lub można wykorzystać gotowe szablony dostępne u deweloperów lub pośredników (np. ThemeForest) i je zmodyfikować.

W przypadku autorskiego szablonu dla strony internetowej koszty wykonania są znacznie wyższe, ponieważ są związane z pracą osób (lub jednej osoby):
-grafika (wygląd w postaci jednego pliku graficznego),
-programisty (programuje 1 powyższy plik na setki plików),
-dodatkowy programista (przygotowanie szablonu dla urządzeń mobilnych).
Gotowy szablon strony internetowej należy zainstalować w CMS, następnie skonfigurować wyświetlanie wybranych elementów strony internetowej. Na tym poprzestaje większość ludzi i zaczyna wpisywać teksty na swojej stronie internetowej.

Optymalizacja

W przypadku stron internetowych ogromne znaczenie dla pozycjonowania (SEO) mają inne czynniki, które rzadko są uwzględniane przez klientów (zleceniodawców) z sektora MSP. Czynniki istotne z punktu widzenia ludzi od marketingu to rodzaj czcionki, grubości i kolory kresek i linii na stronie internetowej. Niezmienny czynnik, na którym ludzie koncentrują większość czasu i energii to nadal obrazki, zdjęcia i grafiki. To ważny element spójnego przekazu marketingowego. Niestety większość oglądających koncentruje uwagę na wyglądzie grafiki, zapominając o bardzo istotnych parametrach jak: rozmiar, waga, opisy ALT i Title. Wielu webmasterów zapewne przymyka oko na takie czynniki, ponieważ liczba godzin przeznaczona na poprawki grafiki wyczerpała budżet projektu. Czas to pieniądz, o czym zapomina wielu zleceniodawców, którzy liczą tylko swój czas:-)

SEO

Czynniki mające wpływ na dobre pozycjonowanie strony internetowej są rzadko uwzględniane przez klientów. Tradycyjne podejście do pozycjonowania stron internetowej zwykle przebiega w schemacie: „postawić stronę www” a potem zamówić pozycjonowanie strony. Dominujące kryterium w takim podejściu biznesowym stanowi cena usługi. Taka sytuacja zarazem pokazuje, że świadomość tematyki związanej z funkcjonowaniem stron internetowych nadal jest niepełna. W świecie, gdzie dominuje głód informacji i wyszukiwarki internetowe, podejście do wykonania strony internetowej drastycznie się zmienia.

Cele

Przed przystąpieniem do zlecenia wykonania strony internetowej warto sobie odpowiedzieć na kilka przykładowych pytań (klienci):
-ilu Internautów jednocześnie ma obsłużyć strona internetowa (implikuje serwer Apache, Nginx, inne),
-gdzie zamieszkują Internauci klienci (dobór hostingu blisko Internautów),
-czy wiarygodność strony www ma znaczenie (SSL, PHP w aktualnej wersji),
-jakie są cele strony www (w postaci listy z ułożonymi punktami),
-kim są, kim mogą być Twoi klienci – wiek, płeć, zawód,
-jaki budżet możesz przeznaczyć na stronę internetową,
-jaka jest moja konkurencja w Internecie? (adresy stron www),
-jak zamierzasz zabezpieczać (firewall) i backupować stronę www (kopie zapasowe),
-kto i w jakim terminie przygotuje treści na stronę internetową (tekst, zdjęcia),
-jaki hosting spełnia wymagania odnośnie szybkości, bezpieczeństwa, standardów.

Kryteria

Zleceniodawca który odpowie sobie na powyższe pytania, rozgląda się i po sąsiedzku zleca wykonanie strony internetowej. Tradycyjne podejście do stron internetowych z reguły kończy się na pierwszym punkcie. Świadomi klienci, którzy mają ochotę i czas na poznanie współczesnych trendów i zagadnień związanych z Internetem, uwzględniają pozostałe punkty wpływające na pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarkach:
1.Projekt graficzny (część tradycji),
2.Słowa kluczowe dla strony internetowej,
3.Strukturę zewnętrzną strony internetowej (rozłożenie treści, użyteczność, UX,),
4.Strukturę wewnętrzną strony internetowej,
5.Użyteczne treści (content marketing),
6.Katalogowanie strony internetowej,
7.Zakładki Social Media i integracja strony z FB, Google+, inne media,
8.Blog firmowy.

Analizy SEO

Wykonanie strony internetowej poprzedzone analizą SEO konkurencji umożliwia skuteczną walkę o wysokie pozycje w wyszukiwarkach internetowych. Duży ruch generowany (z j.ang. Traffic) na stronie wpływa na wzrost sprzedaży i rozpoznawalność marki. Wstępna analiza SEO projektu strony internetowej pomaga uniknąć kosztów związanych z późniejszą optymalizacją serwisu internetowego. Oczywiście, brak analiz SEO przed uruchomieniem strony www, nie zamyka drogi przed optymalizacją SEO w przyszłości, gdy strona internetowa już działa. Zapraszam do skorzystania z konsultacji SEO na etapie projektowania strony www jak i później. To dla mnie duża frajda, gdy widzę widoczne w wyszukiwarkach efekty mojej pracy dla klientów, zapraszam:-)

Zdjęcie: ImageAfter.com

Podsumowanie
Nieznane cele stron internetowych
Tytuł
Nieznane cele stron internetowych
Opis
Komu służą strony www?
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *