Pozycjonowanie stron
SEO

Organizacja konferencji – użyteczność (SEO)

HomePoradyOrganizacja konferencji – użyteczność (SEO)

Zacieśnianie relacji po konferencji

Zacieśnianie relacji po konferencji

Organizacja konferencji, organizacja warsztatów czy szkolenia branżowe są zapowiadane na stronach internetowych. Organizatorzy zapowiadają konferencje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, co stanowi bardzo dobry zwyczaj, ponieważ daje szansę na pozyskanie uczestników. Organizator konferencji może w tym czasie pozyskać prezenterów na konferencję branżową, dzięki którym tematyka konferencji jest bardzo zróżnicowana. Logistyka związana z organizacją szkoleń pochłania mnóstwo czasu i energii. Szkoda aby wysiłki organizatorów szły na marne…

Planowanie wydarzeń

W firmach zajmujących się organizacją eventów, imprezy są planowane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Dobre zaplanowanie konferencji gwarantuje frekwencję i zadowolenie uczestników. Planowanie imprez z dużym wyprzedzeniem czasowym zwiększa szanse na ich sukces. Marketing konferencji często stosuje zmienne ceny biletów (first minute, last minute). Planowanie konferencji wiąże się z pozyskaniem wsparcia w postaci odnośników (linków) ze strony zaprzyjaźnionych podmiotów. Siła rażenia pojedynczej strony internetowej w wyszukiwarkach zwykle jest ograniczona do jej gości. Strony internetowe wydarzeń, które nie przeszły optymalizacji SEO mają małą siłę rażenia (pozyskiwanie ruchu i konwersja). Dzięki pozyskaniu linków z innych stron internetowych, siła rażenia (zasięg) strony internetowej z wydarzeniem wielokrotnie rośnie. Współpraca z innymi przekłada się na udane konferencje, które są wspominane przez wielu uczestników. Współpraca w zakresie organizacji konferencji czy szkoleń wymaga nawiązania osobistych relacji i ich rozwijania.

Linki

Pozyskiwanie wsparcia dla konferencji z różnych źródeł wiąże się nie tylko z siecią rozmaitych powiązań osobistych. Duże wsparcie dla konferencji to informacje zamieszczane na stronach internetowych partnerów medialnych i sponsorów. Z punktu widzenia SEO dublowanie identycznych informacji na wielu stronach internetowych niezbyt korzystnie wpływa na pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych. Z tego względu warto aby organizator konferencji przygotował dla każdego partnera medialnego odrębną wersję informacji o konferencji czy szkoleniu. Wymaga to od organizatora przyłożenia się do pracy, do napisania unikalnych artykułów lecz w efekcie korzystnie działa na wszystkie strony internetowe informujące o wydarzeniu. Można powiedzieć, że trudno opisywać to samo wydarzenie w inny sposób. Niemniej jednak organizacja konferencji to w dużej części marketing, od którego wymaga się kreatywności?

Podstawowe informacje

Szkolenie, warsztaty tematyczne czy konferencja branżowa mają pewne cechy wspólne, które łatwo zgrupować w kilku punktach. Cechy charakterystyczne imprezy to z reguły:
-temat wydarzenia,
-agenda konferencji,
-prelegenci (prezenterzy),
-dokładna data (dni, godziny),
-miejsce imprezy,
-cena biletu (oraz zniżki, kupony rabatowe),
-informacje kontaktowe (organizator – adres E-mail),
-mapka dojazdu,
-komunikacja miejska (czym dojechać na imprezę),
-możliwość zaparkowania (koszty, parking strzeżony, parkowanie roweru),
opis imprezy.
Czy coś pominąłem? – napisz w komentarzu, użyteczne informacje o imprezie każdy rozumie inaczej.

Podstawowe informacje o imprezie zamieszczone w jednym miejscu na stronie internetowej ogromnie ułatwiają orientację potencjalnym uczestnikom konferencji i partnerom medialnym. Pełny zestaw informacji o przyszłej imprezie pomaga potencjalnym uczestnikom w podjęciu decyzji związanej z udziałem w konferencji (budżet i kalendarz). Gdzie tu miejsce na kreatywność marketingu? Ostatni punkt, tj. opis imprezy to cecha, która może być opisana unikalnym językiem. Przygotowanie unikalnego opisu imprezy dla każdej strony internetowej informującej o wydarzeniu korzystnie wpływa na pozycjonowanie każdej strony internetowej. Partner konferencji w zamian za umieszczenie informacji o imprezie zwykle dostaje coś w zamian (link, bilet, itp.), dlatego warto aby przygotował unikalny opis wydarzenia. Inne rozwiązanie to unikalny opis konferencji przygotowany przez organizatora, inny dla każdego partnera medialnego.

Relacje

Po imprezie każdy uczestnik ma inne wrażenia, średnia wrażeń wszystkich uczestników konferencji zebrana w formie ankiety stanowi informację zwrotną dla organizatorów. Informacja zwrotna (z j.ang. Feedback) stanowi dużą pomoc dla organizatorów konferencji ponieważ wskazuje co można poprawić w zakresie organizacji. Czasami drobnostki decydują o wrażeniach uczestników: zimna kawa, przeterminowane ciasteczka, brak chusteczek. Częściej jednak uczestnicy konferencji oceniają jakość wystąpień prezenterów (wiedza, sposób prezentacji, czas). Cenne informacje zwrotne pomagają prelegentom w lepszym przygotowaniu kolejnych prezentacji.
Jak się przygotować do konferencji – posłucha porad z GetCourse:

Ankiety

Ankieta wśród uczestników konferencji zwykle jest przeprowadzana po jej zakończeniu. Ankieta może mieć formę papierową (tradycyjne metody marketingu) lub formę elektroniczną (nowoczesne metody marketingowe). Ankieta zamieszczona na stronie internetowej wydarzenia dramatycznie ułatwia szybkie przetwarzanie informacji zwrotnych (tabelki, wykresy kołowe, średnia wrażeń). Zachęty do wypełnienia ankiety w tradycyjnym podejściu marketingowym to obiad lub nagrody🙂

Zachęta do wypełnienia ankiety w nowoczesnym podejściu marketingowym wymaga kreatywności od ludzi zajmujących się marketingiem wydarzenia. Zachętą może być dostęp do prezentacji, darmowy dostęp do materiałów po konferencji, do filmów instruktażowych dla tych uczestników, którzy wypełnili ankietę. Po wypełnieniu elektronicznej ankiety na stronie internetowej każdy uczestnik może dostać kod upoważniający go do bezpłatnego dostępu do materiałów informacyjnych. Mało tego – uczestnicy imprezy mogą dostawać po wypełnieniu ankiety zniżki na konferencje w przyszłości!

Podtrzymywanie relacji za pomocą Internetu to norma w wielu środowiskach (Facebook, chat, live messaging), podtrzymywanie relacji przed, w trakcie i po zakończeniu imprezy to nadal wyzwanie dla wielu organizatorów.

SEO

Zapisy na konferencje, zapisy na szkolenia często pozostawiają wiele do życzenia pod kątem SEO (pozycjonowanie strony internetowej wydarzenia). Strony internetowe wydarzeń często powstają ad hoc, z reguły bazują na świeżo zakupionej taniej domenie (do 20zł) oraz dedykowanym szablonie do wydarzeń. Po imprezie strona internetowa wydarzenia zwykle kończy swój żywot, co powoduje jej zapomnienie przez wszystkie zaangażowane osoby. Taka sytuacja ma miejsce, gdy organizator jest nastawiony tylko na doraźne zyski i nie dba o długofalowe relacje.

Tradycje

Marketing który dba o relacje w środowisku branżowym, w długiej perspektywie odnosi sukcesy. Sukces można osiągnąć na wiele sposobów, łącze je jedno – nieprzerwane, ciągłe relacje (przekładają się na linki). W świecie Internetu relacje są budowane za pomocą własnej strony internetowej. Dla cyklicznych wydarzeń można założyć zakładkę strony (Wydarzenia, konferencje, szkolenia, warsztaty). Inna metoda na promowanie wydarzeń branżowych to założenie subdomeny (odpowiedni wpis w ustawieniach DNS domeny, dodanie katalogu na serwerze i umieszczenie w nim skryptu) w domenie głównej organizatora, np.:
cykliczna-konferencja.example.com
superimpreza.exmple.com

Subdomena wydarzenia w domenie firmowej nic nie kosztuje, ponieważ nie trzeba za nią płacić rejestratorowi domen. Koszty są związane z prowadzeniem osobnej strony internetowej (w subdomenie). Obniżenie kosztów marketingu można osiągnąć poprzez stworzenie w ramach posiadanej strony internetowej odrębnej kategorii pod nazwą: wydarzenia.

Z punktu widzenia SEO, strona internetowa wydarzenia ma większy zasięg (ruch, konwersje) jeśli została zoptymalizowana (SEO), np. konferencja na temat: „Wsparcie MSP” w Krakowie:
meta title: Wsparcie MSP | Wydarzenia | Kraków
adres URL: konferencje.example.com/krakow/wydarzenia/wsparcie-msp
meta description: Wsparcie dla MSP – konferencja dla przedsiębiorców organizowana w Krakowie. Nowe kontakty, darmowe wejście, nagrody dla uczestników, after party:-) zapisz się!

Wnioski

Z punktu widzenia ochrony informacji i SEO lepiej, jeśli rejestracja uczestników na konferencję (wydarzenie) następuje poprzez stronę internetową organizatora, ponieważ dane uczestników są tylko w jego posiadaniu. Warto aby strona internetowa do rejestracji na szkolenie posiadała certyfikat SSL, ponieważ SSL podnosi wiarygodność i wpływa dodatnio na pozycjonowanie strony. Przenoszenie rejestracji uczestników do chmury (z j.ang. Cloud Computing) oznacza udostępnienie danych podmiotom zewnętrznym (np. FB czy inne media społecznościowe), dlatego sprawdź regulaminy użytkowania i klauzule.

Korzystanie z mediów społecznościowych może być bardzo pożyteczne, warto rozważyć informowanie o wydarzeniu (konferencja, szkolenie, warsztaty) w mediach społecznościowych za pomocą własnych stron na FB, Google+ lub innych. Na stronie internetowej  organizatora imprezy warto umieścić przyciski społecznościowe aby umożliwić gościom podzielenie się informacją o wydarzeniu na ich profilu społecznościowym (przy okazji dodatkowe linki z SM).

Z perspektywy pozycjonowania strony, ankieta po konferencji umieszczona na stronie internetowej organizatora to lepsze rozwiązanie pod kątem SEO. Sprawia, że ruch na stronie internetowej jest większy, podnosi zadowolenie uczestników (z j.ang. User Experience), dzięki czemu chętniej odwiedzają stronę internetową organizatora wydarzenia. Podobnie z materiałami po konferencji, prezentacje udostępniane na stronie internetowej organizatora imprez zwiększają ruch na stronie www. Większy ruch Internautów zwiększa szanse na konwersje (przyszłe konferencje), zarazem dużo mówi o podtrzymywaniu relacji (powracający użytkownicy w Google Analytics). Łatwiesze rozwiązanie to korzystanie z ankiety w chmurze, np.:
http://www4.surveygizmo.com/plans-pricing/ lub ankiety online.

Korzyści: CSR

Warto pamiętać, że zewnętrzna ankieta daje możliwości udostępnienia informacji podmiotom zewnętrznym. Przy wyborze dostawcy ankiet warto zwrócić uwagę – czy oferuje bezpieczną komunikację wykorzystującą SSL, podwyższający wiarygodność. Po konferencji informacje o niej nadal powinny być dostępne dla Internautów na stronie organizatora. Sponsorzy konferencji ciągle widoczni na stronie www organizatora nadal mają korzyści ze wsparcia konferencji. To również realizacja polityki CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu, w j.ang. corporate social responsibility) w zakresie obecności w społeczności, a przy okazji dobre linki do strony internetowej partnera (sponsora):-)

Jakie są Twoje doświadczenia z konferencji i szkoleń – czy jest coś (użyteczność), czego Ci na nich brakuje?
Napisz w komentarzu.

Podsumowanie
Organizacja konferencji – użyteczność (SEO)
Tytuł
Organizacja konferencji – użyteczność (SEO)
Opis
Jak SEO wpływa na konferencje?
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *