Pozycjonowanie stron
SEO

Jak działa wyszukiwanie zdjęć?

HomeGoogleJak działa wyszukiwanie zdjęć?

Rozpoznawanie twarzy przez konie:-)

Rozpoznawanie twarzy przez konie:-)

 

Zdjęcia mówią więcej niż słowa, te właściwości grafiki są wykorzystywane przez wielu ludzi do tworzenia obrazków, których treść przekazu jest mocno niejednoznaczna. Obrazy często budzą emocje i prowokują, dlatego są chętnie używane w reklamie. Zdjęcia są również wykorzystywane jako nośnik informacji przez ludzi, którzy chcą ukryć w zdjęciach informacje (steganografia).Zdjęcia często służą jako dowody w sprawach rozwodowych i do pozyskiwania informacji o obiektach będących przedmiotem zainteresowania biegłych sądowych. Wyścigi o najwyższe pozycje w wyszukiwarkach internetowych obejmują optymalizację grafiki na strony www, co sprawia, że strona internetowa szybciej się ładuje i zajmuje wyższe pozycje.

Rozpoznawanie twarzy

Człowiek to istota, która można rozpoznać po głowie. Charakterystyczne cechy twarzy ludzkiej to oczy, nos i usta, które dotyczą obojga płci. Rozpoznawanie twarzy na zdjęciach od dawna pozostaje w sferze zainteresowań ludzi, którzy zajmują się nie tylko pozycjonowaniem stron internetowych. W trosce o bezpieczeństwo danych, wiele firm chroni swoje dane poprzez weryfikację oczu ludzkich, często czerech oczu. 

Zasada czterech oczu jest stosowana po to aby uniknąć pomyłek i błędów jednej osoby, druga osoba kontroluje to co robi pierwsza osoba. W przypadku dworców kolejowych i lotniczych w cywilizowanych krajach działają systemy monitoringu rozpoznające twarze poszukiwanych ludzi. Na takich przykładach widać jak mocno rozwinęło się oprogramowanie służące do identyfikacji twarzy ludzi. Więcej informacji o oprogramowanie pozwalające na identyfikację twarzy, określenie płci, rasy i wieku można znaleźć na Wikipedii. Darmowy program do rozpoznawania twarzy: http://www.digikam.org/features

Okulary Google Glass

Warto przy okazji wspomnieć o okularach Google Glass, które wykorzystują system operacyjny Android. Firma Google zapowiedziała, że nie będzie zezwalać na wprowadzanie do sklepu Google Play aplikacji na Google Glass pozwalających na rozpoznawanie twarzy osoby na którą patrzy człowiek z założonymi okularami Google Glass. Człowiek w zhackowanych okularach może być niebezpieczny.

A jaka jest Twoja opinia o wykorzystaniu Google Glass do rozpoznawania obiektów wokół człowieka?
Napisz w komentarzu.

Wyszukiwarki internetowe

Duże firmy zajmujące się zbieraniem informacji (indeksowanie zdjęć) zapewne mają dobrze opisane zdjęcia i grafiki. Zdjęcia mają swoje właściwości (EXIF), dzięki którym łatwo ustalić kiedy i czym zostało wykonane zdjęcie. W przypadku nowoczesnych aparatów fotograficznych i smartfonów zdjęcia są dodatkowe oznaczone za pomocą współrzędnych GPS, dzięki współrzędnym GPS łatwo ustalić miejsce wykonania zdjęcia. Odczytanie miejsca zrobienia zdjęcia (w j.ang. Reverse geocoding) jest dosyć proste, do tego celu można wykorzystać serwis: http://www.get-direction.com/get-lat-long-info-with-reverse-geocoding.html Dane o długości i szerokości geograficznej pod którą wykonano zdjęcie, łatwo można skojarzyć z numerem IMEI smartfona oraz datą jego logowania do sieci operatora aby wiedzieć kto, komu i czym zrobił zdjęcia.

Lokalizacja

W przypadku tabletów lub innych urządzeń sieciowych dodatkowe dane to adres IP z którego zostało przesłane zdjęcie (Hotspot, dom, praca). Dokładne metadane zdjęć są odczytywane przez komputery wyszukiwarek przetwarzające wszystkie informacje ze stron internetowych. Informacje o zdjęciu są odczytywane nie tylko z metadanych zdjęcia ale również z nazwy pliku oraz informacji w postaci tekstu jaki znajduje się w sąsiedztwie zdjęcia. Oznacza to, że jeśli Twoje zdjęcie bez metadanych (np. wykasowane) zostanie zamieszczone na jakiejś stronie internetowej z tekstem opisowym – to zostanie odnalezione i zaindeksowane przez roboty wyszukiwarek.

Warto mieć świadomość, że zdjęcia po przesłaniu do Facebooka tracą swoje właściwości EXIF i nazwy plików (Facebook kasuje te dane), możesz to sprawdzić na przykładzie zdjęcia ze smokiem. W przypadku umieszczania zdjęć w Google+ zdjęcia mają zachowane nazwy plików i właściwości EXIF, co możesz sprawdzić na przykładzie zdjęcia z Podlasia.

Jak działa wyszukiwanie zdjęć w wyszukiwarce Google, poniżej film z Google Webmasters:

Rozpoznawanie ciała

Ludzkie ciało ma charakterystyczne kształty, które pozwalają na rozpoznanie obiektu na zdjęciu jako człowieka. Niemniej jednak rozpoznanie konkretnego człowieka na zdjęciu przez algorytmy programów zapewne znajduje się chyba jeszcze w fazie rozwoju. Cechy charakterystyczne dla mężczyzn niekoniecznie pozwalają rozpoznać konkretnego Kowalskiego. Dokładna analiza zdjęcia przez program zapewne wyłapie anomalie, czyli brak u człowieka nogi czy ręki. Analiza temperaturowa ciała ludzkiego z pewnością wykaże, czy człowiek jest chory (podwyższona temperatura), zwykłe zdjęcia nie wykażą temperatury. Natomiast powiązanie temperatury ciała ludzkiego z nasyceniem kolorami i kontrastem w efekcie może dać dokładniejsze informacje o stanie zdrowia człowieka.

Kolor ciała

Nasycenie koloru zdjęcia jest wykorzystywane w programach komputerowych do rozpoznawania twarzy człowieka ale również do rozpoznawania golizny. Wyszukiwarki internetowe i firmy specjalizujące się w rozpoznawaniu obiektów ściśle współpracują z uczelniami lub zatrudniają we własnych centrach R&D (Research & Development) zdolnych naukowców, efektem ich pracy są patenty na rozpoznawanie ludzi i obiektów. Tematyka rozpoznawania twarzy ludzkich jest bardzo popularna na świecie, więcej w serwisie: http://www.face-rec.org/new-at-face-rec.org/. Media społecznościowe od kilku lat stosują rozpoznawanie twarzy w swoich serwisach: http://mashable.com/category/facial-recognition/. Rozpoznawanie twarzy zostało wdrożone m.in. przez Facebooka i Google Plus, czy znacie inne serwisy internetowe które rozpoznają twarze na zdjęciach? Napiszcie w komentarzu.

SEO

W świecie wyszukiwarek internetowych odpowiednio przygotowane zdjęcia i grafiki znacznie wpływają na dobre pozycjonowanie stron internetowych. Jak przygotować zdjęcia na stronę internetową aby pomogły w naturalnym pozycjonowaniu strony? Przede wszystkim warto postarać się aby zdjęcia na strony internetowe miały jak najmniejszą wagę, tzn. pliki graficzne powinny mieć jak najmniejszy rozmiar (rozumiany jako waga, rozmiar zdjęcia w KB). W tym celu warto stosować formaty zdjęć zapewniające największą kompresję zdjęcia przy zachowaniu odpowiedniej jakości zdjęcia (JPG, czasem PNG).

Rozmiar zdjęcia rozumiany jako wymiary, tj. szerokość (z j.ang. width) i szerokość (z j.ang. height) powinien być w miarę zbliżony do rozmiaru w jakim będzie umieszczony na stronie. Warto przypomnieć, że na smartfonie szerokość widzianego zdjęcia to 320 px, warto rozważyć wstawianie zdjęć na stronie o szerokości max. 320px. Warto wiedzieć, że powszechnie używane programy graficzne do obróbki grafiki na strony internetowe nie zawsze zapisują zdjęcie w rozmiarze (waga w KB) zoptymalizowanym na potrzeby stron internetowych. Przed umieszczeniem grafiki na stronie internetowej warto zoptymalizować zdjęcia, maksymalnie je zmniejszając.

Programy do optymalizacji grafiki:

Do plików w formacie JPG: http://jpegclub.org/
Do plików w formacie PNG: http://optipng.sourceforge.net/
Do zoptymalizowania grafiki PNG można wykorzystać serwis: https://tinypng.com/
Dwa pierwsze programy poleca Google na swoich stronach dla deweloperów. Podajcie w komentarzu inne programy, umożliwiające kompresję plików graficznych.

Po zoptymalizowaniu plików graficznych na stronę internetową, warto zmienić nazwy plików, nie mogą zawierać znaków specjalnych, polskich czcionek i spacji. Najlepiej w słowach stosować litery alfabetu łacińskiego i rozdzielać je myślnikami. Warto pomyśleć aby nazwa pliku odpowiadała jego zawartości lub idei którą ma zobrazować. W trakcie umieszczania zdjęcia na stronie internetowej należy pamiętać aby podać elementy meta: -Title, -ALT (opis alternatywny zdjęcia), -rozmiar (szerokość i wysokość zdjęcia). Pozycjonowanie strony za pomocą zdjęć w wyszukiwarce Grafika Google (z j.ang. Google Images) to dobra metoda pozycjonowania dla stron internetowych, które mają ciekawe zdjęcia i chcą pozyskać kolejne źródło ruchu na strony internetowe. Warto aby zdjęcia zamieszczane na stronie www w Google Plus były opisane zgodnie z najlepszymi regułami SEO oraz miały mały rozmiar (aby starczyło miejsca na więcej zdjęć).

Optymalizacja SEO często obejmuje optymalizację plików graficznych strony internetowej, dzięki której strona internetowa jest lżejsza. Optymalizacja grafiki sprawia, że strona internetowa szybciej się „ładuje” w przeglądarkach Internautów. Szybkość ładowania strony internetowej wpływa na wyższe zadowolenie Internautów, tym samym na lepsze pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach.

Podsumowanie
Jak działa wyszukiwanie zdjęć?
Tytuł
Jak działa wyszukiwanie zdjęć?
Opis
Jak pozycjonować za pomocą zdjęć?
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *