Pozycjonowanie stron
SEO

Znaczenie tytułu strony internetowej

HomeOptymalizacja SEOZnaczenie tytułu strony internetowej

Znaczenie tytułu na pierwszej stronie

Znaczenie tytułu na pierwszej stronie

 

W świecie wyszukiwarek internetowych, roboty należą do grup zwiadowczych, które rozpoznają strony internetowe. Roboty sprawdzają jakość, treść i zabezpieczenia stron internetowych. Przeciętni ludzie często kojarzą roboty z wyszukiwarkami, rzeczywistość Internetu jest dużo bardziej skomplikowana i niewiele różni się od realnego życia. Roboty internetowe (szperacze, pająki) pracują dla swoich mocodawców, którymi mogą być zarówno wyszukiwarki internetowe jak i sieci botnetów. Roboty rozpoznają zawartość stron internetowych, sprawdzając tytuły podstron. Inne roboty sprawdzają uprawnienia i zawartość katalogów i plików strony internetowej w celu wykorzystania luk w zabezpieczeniach przez boty.

Tytuł strony

Internet jest zapełniony milionami stron www o podobnej tematyce. Jednym z parametrów odróżniających poszczególne strony internetowe jest tytuł strony czyli element meta title.  Tytuł strony internetowej jest widoczny w przeglądarkach internetowych w górnej zakładce przeglądarki, wskazującej na aktualnie otwartą stronę internetową. Ludzie rzadko zwracają uwagę na ten element strony internetowej, podczas gdy ją przeglądają. Z reguły ludzie są ślepi na tytuły i nie widzą takiego elementu, w przeglądanej stronie częściej zauważają zdjęcia.

Wyszukiwarki

Zupełnie odmienna sytuacja ma miejsce, gdy ludzie wpisują w wyszukiwarce określone słowa kluczowe do wyszukania. Wyniki wyszukiwań przedstawiają listę stron internetowych, które zawierają treści najbardziej zbliżone do poszukiwanych słów kluczowych. Ten krótki moment wyszukiwania ma swoje źródło w algorytmie wyszukiwarki, który określa, jakie strony najdokładniej opisują określoną tematykę. Sztuka SEO polega na przygotowaniu, optymalizacji stron internetowych w taki sposób, aby ich tematyka została szybko rozpoznana (optymalizacja SEO). Pierwszy parametr, który umożliwia skuteczne pozycjonowanie stron internetowych to tytuł strony internetowej.

Długość tytułu

W przypadku wyszukiwarki Google długość tytułu strony nie powinna przekraczać 64 znaków – co można czasem zaobserwować w wynikach wyszukiwania. Jeśli strona internetowa nie ma tytułu – jest niczym dom w środku miasta, który nie ma nadanego numeru i nikt go nie może znaleźć za wyjątkiem sąsiadów. Jeśli strona internetowa ma bardzo długi tytuł, powyżej 64 znaków – oznacza, że jej właściciel ma trudności z komunikacją (nieświadomość widocznej długości tytułu strony www). Wielu właścicieli stron internetowych wstawia w pole tytuł kilkadziesiąt słów kluczowych. Ludzie w wynikach wyszukiwania, przeglądając znalezione strony internetowe widzą zwykle część z tych słów, ograniczoną zwykle do 50-64 znaków.

 

Ludzie na podstawie tytułu strony wyrabiają sobie zdanie co ona zawiera. Dlatego nienaturalne upychanie wielu zbędnych słów w tytule strony internetowej ludzie postrzegają jako spam. Algorytm wyszukiwarki internetowej stara się naśladować ludzkie zachowanie i postrzega niekorzystnie strony www, które mają zbyt długi tytuł strony. Z moich obserwacji stron www w wynikach wyszukiwania Google i opinii ekspertów SEO wynika, że optymalny tytuł strony internetowej powinien się zawierać w przedziale 50 do 60 znaków, licząc słowa, spacje i znaki oddzielające (np.: | , -). Warto przypomnieć, że tytuły podstron internetowych nie powinny być takie same. W aplikacji „Narzędzia Google dla webmasterów” (GWT) możesz sprawdzić czy i które Twoje strony internetowe mają dublujące się tytuły. Na podstawie informacji z GWT możesz zmienić tytuły poszczególnych stron internetowych z pożytkiem dla pozycjonowania strony:-)

Punkt widzenia

SEO to koncentracja na potrzebach informacyjnych ludzi. Właściciele stron internetowych starają się jak mogą, aby zaspokoić potrzeby ludzi przeglądających ich strony internetowe. W zależności od tego, czy właściciele strony internetowej potrafią przy pomocy strony www sformułować swój przekaz, strona internetowa cieszy się dużym ruchem. A duży ruch na stronach internetowych często wpływa na zwiększenie sprzedaży (jeśli strona www ma taki cel). Każdy człowiek ma inną osobowość i posługuje się innym zasobem słów. W realnym świecie większość ludzi potrafi się ze sobą porozumieć za pomocą słów i nie tylko:-). W wirtualnym świecie strony internetowe stanowią pewne ograniczenie ekspresji ludzi, którzy mogą się wypowiadać za pomocą słów, zdjęć i filmów. Większość ludzi to wzrokowcy, dlatego lubią oglądać filmy (Youtube) i zdjęcia. Odpowiedni tytuł filmu zwiększa szanse na uzyskanie większej publiczności. Zobacz co na temat tytułu strony mówi Matt Cutts z Google:

Osobowości

Ludzie mają naturalną tendencję do koncentracji uwagi głównie na sobie. Pewnie każdy człowiek pamięta, że miał w klasie takiego sobka (osobowość egoistyczna, często narcyzm), za którym większość klasy nie przepadała. W przypadku stron internetowych narcyzm jest niekiedy widoczny w postaci dodawania w tytule strony słów kluczowych niewiele znaczących dla innych ludzi (nazwisko, funkcja, itp.). Cienka granica pomiędzy nachalną autopromocją a naturalną promocją wynikającą z wiedzy i doświadczenia osoby jest rozpoznawalna dopiero w treści strony internetowej (promocja wiedzy). W przypadku powszechnie znanego nazwiska czy funkcji, takie zachowanie ma rację bytu, ponieważ jest kojarzone w świadomości pewnej grupy ludzi. Promocja w Internecie to często promowanie marki, produktu, nazwy firmy lub nazwiska właściciela strony www. Firmy istnieją z reguły po to, aby przynosić zyski, dlatego promocja marek w wyszukiwarkach internetowych staje się koniecznością w XXI wieku.

Z kolei świat wyszukiwarek internetowych jest demokratyczny i stara się zaspokoić realne potrzeby ludzi. Dlatego wyszukiwarki bardziej doceniają takie strony internetowe, które w tytule strony mają słowa kluczowe precyzyjnie określające sedno strony www. To powód dla którego warto w przypadku tytułów stron internetowych koncentrować się na potrzebach ludzi a nie na własnym ego. Takie proklienckie zachowanie stanowi dużą trudność dla ludzi, którzy nie potrafią pokonać własnych kompleksów i ciągle chcą akcentować własne ego (słowa), poszukiwane przez niewielu ludzi. Usługowe podejście do klientów łatwo można rozpoznać po tytułach stron internetowych, które zachęcają do odwiedzin poprzez dobór poszukiwanych słów kluczowych.

Sztuka SEO

Pozycjonowanie stron internetowych polega m.in. na wybraniu poszukiwanych słów kluczowych, ułożeniu ich kolejności, długości i znaków rozdzielających. Liczba słów kluczowych zawartych w tytule strony składa się na tytuł strony internetowej, każde słowo stanowi pewną część (pewien procent, np. 10% w przypadku 10-ciu słów) wszystkich słów występujących w tytule strony (100%). Odpowiednie umieszczenie słów kluczowych zawiera kilka czynności specjalisty SEO:

-liczba słów kluczowych w tytule,
-kolejność ułożenia słów,
-rozdzielenie słów kluczowych znakami (najlepiej znaki: |-)
-najważniejsze – kilka słów kluczowych powinno dokładnie określać tematykę strony www.
To duża sztuka opowiedzieć wszystko w kilku słowach, nieprawdaż?

Przykład tytułu strony internetowej w html:
<head>
<title>Tytuł strony | SEO | Wyszukiwarki | Pozycjonowanie</title>
</head>
Należy mieć świadomość, że początkowe słowa są najważniejsze, pierwsze słowa wpływają na pierwsze wrażenie podobnie jak na randce z osobą na której Ci zależy. To ważne, ze względu na fakt, iż współczesne przeglądarki internetowe wyświetlają z reguły pierwszy wyraz tytułu strony www. Tytuł strony www może zawierać słowa zatruwające postrzeganie strony internetowej przez roboty internetowe (słowa ujemnie działające na tematykę strony) jak i frazy słów rzadko wyszukiwane. Może dlatego warto zlecać dobór słów kluczowych specjalistom SEO?


Słowa kluczowe w tytule
mogą zawierać polskie znaki i duże litery, z którymi nie warto przesadzać, ponieważ ludzie mogą je traktować jako krzyk a ciągłego krzyku nikt nie lubi. W języku polskim warto stosować słowa kluczowe w formie podmiotu, ponieważ wtedy mogą być przetłumaczone przez automaty językowe. Umiejętne stosowanie powyższych zaleceń SEO, skoncentrowane na potrzebach ludzi podnosi pozycje stron internetowych. Tytuł strony internetowej to jeden z czynników mających wpływ na skuteczne pozycjonowanie stron internetowych.

Tytuł strony internetowej, która nie zawiera pożytecznych treści, niewiele jej pomoże, dlatego ludzie odpowiedzialni za prowadzenie stron internetowych powinni się przykładać do pisania pożytecznych treści (poszukiwane informacje, tzw. content marketing wg ludzi od marketingu). Obserwacja wirtualnej rzeczywistości wskazuje, że ludzie nadal niewystarczająco przykładają się do tworzenia treści na stronie internetowej w formie tekstu, preferując obrazki (często bez opisów ALT i Title), taką lukę mogą wypełnić wynajęci pisarze ze fantazją (z j.ang. SEO Copywriting). Dla ludzi poszukujących informacji na stronie www, grafika to zdecydowanie za mało, to zaledwie część większej całości jaką jest strona internetowa. Jaka jest Twoja opinia? –  napisz w komentarzu.
Fotografia: ImageBase.net

Podsumowanie
Znaczenie tytułu strony internetowej
Tytuł
Znaczenie tytułu strony internetowej
Opis
Wpływ tytułu strony na SEO.
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *