Pozycjonowanie stron
SEO

Logika – SEO – słowa kluczowe

HomePoradyLogika – SEO – słowa kluczowe

Logika SEO

Logika SEO

Większość ludzi w Polsce ma miejsce, gdzie może powrócić (dom). W przypadku stron internetowych funkcję domu pełni strona główna, nazywana w j.angielskim: home. Nie wiadomo dlaczego, w języku polskim wielu właścicieli stron internetowych nadal stosuje słowo „home” na oznaczenie strony głównej.

Słowo klucz

Dla stron internetowych funkcję miejsca od którego wszystko się zaczyna, pełni zakładka „home”, często nazywana: „Strona główna”, „Start”, „Strona startowa”. Jakie nazwy strony głównej stosujecie u siebie? – napiszcie w komentarzu. Na większości stron internetowych zakładka „home” wskazuje nazwę domeny w postaci: example.com (zamień example.com na nazwę swojej domeny). W wielu przypadkach twórcy stron internetowych za nazwą domeny pozostawiają:
http://example.com/index.html
http://example.com/index.php
http://example.com/default.html
http://example.com/home.html
Home to zwykle strona wejściowa do serwisu internetowego, w wielu przypadkach to również strona wyjściowa. Takie strony nie są zoptymalizowane pod kątem SEO, warto w takich przypadkach zastosować przekierowanie 301 ze strony:
http://example.com/index.php na stronę http://example.com/
np.. poprzez umieszczenie poniższego wpisu w pliku .htaccess, jeśli hosting stosuje serwer Apache:
Redirect 301 /index.php http://example.com/

Logika

Strona domowa pełni rolę strony docelowej w przypadku wpisania nazwy domeny w wyszukiwarce w celu jej wyszukania. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko na polskojęzycznych stronach internetowych, to typowe słowo w wielu innych krajach (np. w Niemczech: Startseite, w Anglii: Homepage). Rozpowszechnienie Internetu zawdzięczamy Amerykanom, ale czy to wystarczający powód aby bez zastanowienia kopiować amerykańskie pomysły? Czy naprawdę musimy w Polsce używać słowa „home” na wskazanie miejsca, gdzie  często Internauci zaczynają podróż po stronie internetowej?

Wyszukiwarki internetowe na pewno mają sporo problemów jak odróżnić miliony stron internetowych, które w nazwie maja zakładkę home. Zmiany algorytmu wyszukiwarki to wynik pracy programistów, którzy głowią się po nocach jak skorygować w algorytmie ludzkie przyzwyczajenia i niedociągnięcia. Czy właściciele stron internetowych czują się dobrze z tym, że inni nie śpią przez nich po nocach? Czy nie lepiej zamiast kombinować i kupować nienaturalne linki – wziąć się do optymalizacji SEO strony internetowej?

Słowa kluczowe

Na stronach internetowych poszczególne zakładki menu wskazują tematykę do której się odnoszą, np. w sklepie internetowym z pięknymi butami dla kobiet zakładka menu może mieć nazwę: buty damskie. Analogicznie w przypadku futer: futra damskie. Dlaczego w takim razie strona domowa ma mieć nazwę „home”? Logika wskazuje, że strona wejściowa powinna mieć nazwę odpowiednią dla celu strony internetowej (oferty firmy). Jakie słowo może stanowić zamiennik słowa „home” w sklepie internetowym? Słowa: sklep lub sklep internetowy wydają się sensowną propozycją z punktu widzenia pozycjonowania strony. Każda zakładka w menu oznacza odnośnik (link), który prowadzi gdzieś do środka strony internetowej, dlatego warto optymalizować nazwy zakładek menu a nie trzymać się wieloletnich przyzwyczajeń, które prowadzą na manowce.

Optymalne rozwiązania

Słowa kluczowe określające poszczególne zakładki menu pełnią optymalną rolę, jeśli mają takie same nazwy jak element na który wskazują, np.:
Zakładka menu: buty damskie powinna wskazywać na:
http://example.com/buty-damskie.html
Zakładka menu: farby elewacyjne powinna wskazywać na:
http://example.com/farby-elewacyjne.html

Optymalne stosowanie słów kluczowych obejmuje również pozostałe elementy treści na stronie internetowej (zdjęcia, dokumenty). Dokumenty zamieszczane na stronach internetowych w celu udostępnienia zwykle są wskazywane poprzez użycie słów: pobierz tutaj, pobierz, itp.. Nazwy dokumentów do pobrania zwykle są ograniczone czasem i wiedzą o SEO ich autora, dlatego pliki do pobrania mają z reguły nazwy: 01.pdf, 05.pdf, niekiedy więcej: strukt-organiz-fir.pdf – jak myślicie co to oznacza? Napiszcie w komentarzu.

Przykłady

W przypadku dokumentów i zdjęć warto stosować nazwy odpowiednie do tego co zawierają (słowa kluczowe), w powyższych przypadkach to może być:
http://example.com/do-pobrania/cennik-butow-damskich.html
http://example.com/do-pobrania/struktura-organizacyjna-firmy.pdf
lub lepiej z punktu widzenia SEO:
http://example.com/sklep-dla-kobiet/cennik-butow-damskich

W przypadku dokumentów do pobrania – optymalne rozwiązania na stronie internetowej powinny być przyjazne dla ludzi i oprócz nazwy pliku wskazywać również rozmiar pliku (np. 500KB), po to aby Internauci widzieli ile czasu zajmie pobieranie pliku i na jakie koszty narazi Internautów pobieranie pliku (w sieciach operatorów komórkowych nadal pobierane są opłaty za ilość przesłanych danych). W wielu przypadkach na stronach internetowych można spotkać bezpośredni odnośnik (link) do dokumentu bez informacji o wielkości pliku i jego formacie (np. PDF, DOC, itp.). Rozsądni Internauci nie klikają na takie linki w obawie, że klikną na link prowadzący do niebezpiecznego dokumentu. Precyzyjne eksponowanie zawartości strony internetowej ułatwia ocenę zawartości ludziom i robotom wyszukiwarek.

Pozycjonowanie stron

Wyszukiwarki internetowe doceniają dbałość o wygodę dla Internautów i premiują strony internetowe, których właściciele spełniają potrzeby Internautów. Ułatwienia dla Internautów to odpowiednie kategoryzowanie dokumentów (kategorie) i umieszczanie dokumentów w odrębnej zakładce menu. Takie optymalne rozwiązania SEO pozwalają na szybki dostęp do treści dokumentów na stronach internetowych (wygoda i użyteczność z j.ang. Usability) przez ludzi.

Sztuka SEO polega na dobraniu odpowiednich słów kluczowych, stosowaniu słów przyjaznych dla Internautów po to, aby łatwiej odnaleźli poszukiwane informacje. Ci którzy twierdzą, że pozycjonowanie stron nie ma racji bytu, niech sprawdzą wyrywkowo kilkanaście stron internetowych i przekonają się na własne oczy, czy oby na pewno są zoptymalizowane pod kątem SEO. Takie doświadczenie praktyczne z pozycjonowania stron internetowych może zmienić poglądy sceptyków i ich punkt widzenia na SEO. Powyższe koncepcje SEO wpływają na lepsze pozycjonowanie stron internetowych dzięki dopasowaniu do potrzeb ludzi (Internautów). Czy podajesz na stronie rozmiar dokumentów do pobrania i ich format? Czy takie koncepcje SEO sprawdzają się na Twojej stronie internetowej? Napisz w komentarzu.

Fotografia: ImageBase.net

Podsumowanie
Logika – SEO - słowa kluczowe
Tytuł
Logika – SEO - słowa kluczowe
Opis
Jaka jest logika SEO (słowa kluczowe)!
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *