Pozycjonowanie stron
SEO

Organizacja treści – strony www

HomeOptymalizacja SEOOrganizacja treści – strony www

Koncept SEO

Koncept SEO

 Pisanie treści na stronę internetową wymaga zwykle natchnienia i namysłu. Pisanie bezpośrednio od zaplecza strony w edytorze tekstu skutkuje tym, iż dane są po kilku minutach bezpowrotnie utracone, jeśli nie zostały zapisane. Dlatego teksty na strony internetowe lepiej przygotowywać gdzieś poza stroną www, w edytorze tekstu jak Open Office czy Word.

Przygotowanie

Pisanie treści na strony internetowe jest jak pisanie klasówki. O ile pamiętam ze szkoły, niewielu ludzi ma ochotę na pisanie klasówek, z pewnością są ciekawsze zajęcia w życiu. Warto mieć świadomość, że te ciekawe zajęcia,  czy ciekawa praca wymaga napisania wielu klasówek. Dobrzy nauczyciele wymagają od swoich podopiecznych, po to aby wiedzieli jak wygląda świat wokół nich i potrafili go opisać. Przygotowanie do dobrej komunikacji z innymi ludźmi pomaga odnaleźć się w otaczającym świecie, dzięki czytaniu i pisaniu ludzie łatwiej się przystosowują do rzeczywistości. W życiu zwykle lepiej mają ludzie którzy potrafią się przystosować, np. jak prowadzić dialog z innymi za pośrednictwem Internetu. Przygotowanie treści na strony internetowe przypomina pisanie książki, która zawiera dużo treści pogrupowanych w rozdziały.

Teksty

Niemal każda strona internetowa składa się z wielu podstron (o firmie, usługi, kontakt, itp.). Każda podstrona serwisu internetowego dotyczy określonego tematu. Każda tematyka poruszana na stronie internetowej zawiera składowe: -tytuł (jak meta title), -wprowadzenie (jak meta description lub zajawka na blogu), -treść (treść artykułu – przypomina treść wypracowania), -podsumowanie (słowa kluczowe określające tematykę).

Każda strona internetowa zawiera co najmniej jeden artykuł, który warto napisać trzymając się powyższego schematu. Każda strona internetowa z reguły jest przyporządkowana do zakładki menu strony www. Menu i jego zawartość (zakładki) służą Internautom do nawigacji po stronie internetowej. Układ menu i nazewnictwo zakładek menu warto upraszczać, stosować słowa kluczowe, które są używane przez odbiorców strony www. Skuteczność stron www w dużej mierze zależy od języka używanego zarówno w obrębie treści jak i zakładek menu. Głęboka analiza słów kluczowych to pierwsze zadanie dla przyszłego właściciela strony internetowej na etapie tworzenia jej tworzenia. W przypadków istniejących stron www, analiza słów kluczowych stanowi część raportu (audyt SEO) przygotowanego w celu lepszego pozycjonowania strony.

Struktura stron

Każdy tekst (artykuł) na stronie internetowej można odpowiednio zorganizować w celu lepszego przystosowania do potrzeb Internautów. Teksty na stronach internetowych przypominają stare drzewa: -pień (nazwa domeny), -grube konary (nazwy: działy, kategorie), -gałęzie (tytuły: pojedyncze artykuły).

Na etapie projektowania strony internetowej, z punktu widzenia pozycjonowania (SEO) warto uwzględniać najważniejsze potrzeby informacyjne ludzi (i wyszukiwarek internetowych), warto przygotować odpowiednie struktury strony internetowej. Struktura strony internetowej jest niczym moneta, ponieważ ma dwie strony: 1.Struktura zewnętrzna (to co każdy widzi oglądając strony www), 2.Struktura wewnętrzna (to co widzi niewielu, ale pomaga szybko znaleźć informacje).

Struktura strony internetowej

Struktura strony internetowej

Struktura zewnętrzna strony www zawiera poszczególne menu (kilka, minimum 2), nazwy menu, zakładek menu i artykułów, czyli to co widzą Internauci (przypomina drzewo) np.: 1.Menu główne 1.1.Home 1.2.Firma 1.3.Usługi 1.3.1.Audyt SEO 1.3.2.Optymalizacja SEO 1.3.3.Pozycjonowanie stron 1.4.Kontakt Jak widać powyżej struktura zewnętrzna strony www wygląda jak mapa strony w formacie html. Dla każdej zakładki należy napisać osobny artykuł, najlepiej jako pojedynczy dokument tekstowy (np. w formacie DOC, DOCX, RTF). W powyższym, opisanym przypadku to będzie 7 dokumentów a w przypadku rysunku (5+ 4+3+4+2+3) worda.

Organizacja

Struktura wewnętrzna strony www może wyglądać jak struktura zewnętrzna, może się też różnić, w zależności od tego, czyje potrzeby mają być zaspokojone (dobór słów kluczowych). Dobra organizacja serwisu internetowego wymaga aby obydwie struktury powiązać ze sobą (mapowanie), co każdemu pomaga w nawigacji po stronie internetowej. Powiązania struktur strony internetowej można wykonać w arkuszu kalkulacyjnym (np. excel) lub przy pomocy dedykowanego programu.

Przygotowanie struktury treści na stronę internetową ma miejsce np. w sytuacji: -projektowania strony internetowej, -audytu SEO.

Komunikacja

Ludzie z reguły oceniają innych po wyglądzie, często postrzegają strony internetowe wyłącznie przez pryzmat grafiki (zdjęcia, obrazki), które stanowią pewną część strony www (najbardziej widoczną). Przygotowywanie treści na stronę internetową to nie tylko napisanie artykułu (Word, Open Office), to również przygotowanie odpowiednich grafik. Grafiki nie powinny być umieszczane w dokumencie worda lecz powinny stanowić załączniki do dokumentu zawierającego jeden artykuł. Załączniki to pliki w formatach graficznych: jpg, png, inne. Grafiki można kupić w banku zdjęć lub zlecić ich stworzenie grafikowi. Pliki graficzne warto odpowiednio nazwać aby później łatwo umieścić zdjęcia w treści artykułu na stronie internetowej, np. w nawiązaniu do podanej wcześniej struktury menu: 131-audyt-seo.jpg 132-optymalizacja-seo.jpg 133-pozycjonowanie-stron.jpg Dodatkowe korzyści odpowiedniego nazywania zdjęć na strony www to bezproblemowa komunikacja pomiędzy projektantem strony internetowej i zleceniodawcą, którzy wiedzą o czym rozmawiać. W przeciwnym wypadku rozmowa toczy się jak w wielu tradycyjnych domach: dziadek o chlebie, babka o niebie.

SEO

Treści na stronie internetowej decydują o przewadze w Internecie, im ciekawsze treści tym lepsze z punktu widzenia zarówno potrzeb ludzi, jak i z punktu widzenia pozycjonowania strony. Często ludzie od marketingu określają ciekawe treści na stronach internetowych słowami angielskimi: „content is king”, „content marketing”, „unique content”, warto okazać wyrozumiałość, każdy język zawodowy ma swój slang.

Jakie elementy strony www zaliczamy do treści? – wszystkie, zarówno teksty jak i grafiki, zdjęcia. Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej wymaga aby wszystkie treści były bardzo dobrze opisane (liczy się dokładność, precyzja) i uwzględnione w mapie strony. Audyt SEO pomaga zlokalizować miejsca strony internetowej, które można poprawić w celu uzyskania wyższych pozycji w wyszukiwarce. Ludzie od pozycjonowania stron metodami etycznymi (z j.ang. white SEO) zaczynają od organizacji treści w serwisie internetowym. Oni wiedzą jak bezpiecznie wypromować strony internetowe w wyszukiwarkach…

Fot: ImageBase.net

Podsumowanie
Organizacja treści - strony www
Tytuł
Organizacja treści - strony www
Opis
Organizacja treści w struktury www.
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *