Pozycjonowanie stron
SEO

Co robi specjalista SEO?

HomePozycjonowanie stronCo robi specjalista SEO?

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe

W każdej branży kwalifikacje zawodowe nierozerwalnie wiążą się z doświadczeniem. W branży SEO kwalifikacje są wynikiem doświadczeń zdobytych na polu walki o lepsze pozycje klientów. Pozycjonowanie stron nie istnieje w szkolnych programach nauczania, co pokazuje, że rzeczywistość wyprzedza programy szkolne.

Standardy

SEO to dziedzina zawodowa, w której specjaliści rozwijają się poprzez ciągłe samokształcenie oraz doświadczenia praktyczne. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich przygotowało publikację określającą zawód „pracownik pozycjonowania stron internetowych”.  Podjąłem wysiłek zgłębienia tej publikacji, lektura zostawiła pewien niesmak. W dalszych akapitach przedstawię subiektywny pogląd, jakie kwalifikacje powinien mieć specjalista SEO, jak domniemywam, wg MPiPS – „Pracownik pozycjonowania stron internetowych”. Zrozumienie pracy i zakresu czynności wykwalifikowanego specjalisty SEO przybliży specyfikę zawodu, możliwe, że rozwieje wiele wątpliwości wokół standardu kompetencji zawodowych (wg MPiPS).

Szanse

Strony internetowe bez pozycjonowania są równie dobre jak strony pozycjonowane, można się pokusić o stwierdzenie, że wszystkie strony internetowe mają równe szanse w wyścigu o najwyższe pozycje w wyszukiwarkach internetowych. SEO to taka dziedzina, gdzie nie mają znaczenia znajomości, upodobania osobiste czy toksyczne układy sportowe w których miejsca na podium są znane przed rozpoczęciem konkursu. Ten czynnik sprawia, że SEO jest dziedziną bardzo konkurencyjną a wyniki zależą od kompetencji osoby, która pozycjonuje strony internetowe.

SEO w odróżnieniu od realnego życia daje szanse wszystkim, bez względu na płeć, wiek czy pochodzenie. W świecie pozycjonowania stron nie ma dyskryminacji z jakiegokolwiek powodu, pod warunkiem, że specjalista SEO stosuje etyczne metody pozycjonowania stron. Specjalista SEO musi ciągle się rozwijać, uczyć po to aby nadążać za rozwojem technologii i zmiennych upodobań konsumentów.

Umiejętności

Nauka SEO nie polega tylko na przeglądaniu i czytaniu ze zrozumieniem nowości z branży SEO (wymagana znajomość j. angielskiego). Umiejętności skutecznego pozycjonowania wiążą się ze zrozumieniem jak działają aplikacje internetowe, serwery webowe. SEO jest nierozerwalne związane z zabezpieczeniami strony internetowej, które rozpoznają roboty wyszukiwarek. Uprawianie SEO wymaga kwalifikacji informatycznych, które pomagają przygotować audyt SEO stron internetowych, zmieniać kod programu strony internetowej czy optymalizować szybkość działania strony internetowej. Niezbędne umiejętności techniczne obejmują biegłe posługiwanie się programami komputerowymi do optymalizacji grafiki, kodu czy bazy danych.

Pozycjonowanie stron wiąże się z umiejętnością rzeczowej komunikacji w języku potencjalnych klientów. SEO wymaga tworzenia unikalnych treści (marketing mówi – content marketing) a to wiąże się z kreatywnością, zarazem ze znajomością opisywanej tematyki (w slangu SEO copywriting). Specjalista powinien się charakteryzować umiejętnością pracy w grupie, ponieważ często współpracuje z grupą innych osób nad projektem dla klienta.

Osobowość

Uprawianie zawodu specjalisty ds pozycjonowania stron wymaga od niego usługowego podejścia do swoich zleceniodawców, przydaje się doświadczenie w sektorze usług. Osobowość specjalisty ds pozycjonowania stron wymaga połączenia wielu pozornie sprzecznych cech: humanisty i człowieka technicznego. Zdrowy rozsądek, logika i analityczny umysł podpowiadają wybór optymalnych rozwiązań z pożytkiem dla klientów. Do tego zestawu cech można dodać wyobraźnię, kreatywność i wiedzę o opisywanych zagadnieniach (unikalne teksty). Potrzeby klientów są rozumiane przez ludzi, którzy potrafią postawić się na ich miejscu (empatia) i z nimi rozmawiać (język potencjalnych klientów). Dobry specjalista SEO musi być zorganizowany i samodzielny aby nie pytać klientów o każdą zmianę kodu strony www kilka razy w ciągu dnia. Taki typ powinien mieć chęci do nauki i ciągle rozwijać swój warsztat pracy aby być skuteczny z pożytkiem dla klientów.

Ministerstwo

Specjalista ds pozycjonowania stron internetowych wg MPiPS dodatkowo wykonuje inne zadania:
1.Wyceny pozycjonowania (OK),
2.Budowanie zaplecza linków zewnętrznych (OK),
3.Zajmuje się kampanią linków płatnych i konfiguruje wpisy płatne aby realizowały cele kampanii.

Lobbing?

Ostatnie sformułowanie jest bardzo niejasne i wskazuje na aplikacje Google (Analytics, AdWords), a to nie ma zbyt wiele wspólnego z SEO (pozycjonowanie stron). Sformułowanie „kampania linków płatnych” wskazuje, że może chodzić o SWL (systemy wymiany linków). Takie metody pozycjonowania strony są uznawane przez wyszukiwarki internetowe za nieetyczne i w długoterminowej perspektywie czasowej skutkują ukaraniem strony www w postaci niższych pozycji.

To niefortunne sformułowanie utrwala wśród laików poglądy na temat pozycjonowania stron. Chodzi o często spotykane opinie, że pozycjonowanie stron internetowych opiera się tylko na płatnych odnośnikach (linkach). Jednocześnie publikacja wskazuje, że od takiego pracownika oczekuje się wysokiej etyki, trąci tu troszkę mentalnością Pani Dulskiej…

MPiPS w publikacji dalej pisze, że od specjalisty SEO oczekuje się zachowania poufności (co jest zrozumiałe), jednak poprzestaje na tym sformułowaniu. A wystarczyłoby nadmienić, że poufność w kontaktach z klientami zapewnia wdrożenie infrastruktury PKI (z. j.ang. Public Key Infrastructure).

W dalszym ciągu MPiPS wspomina o wykształceniu i uprawnieniach specjalisty ds pozycjonowania stron oraz możliwościach rozwoju zawodowego:
-Uzyskuje certyfikaty potwierdzające wiedzę i umiejętności w zakresie pozycjonowania w ramach kampanii linków płatnych.

To sformułowanie jednoznacznie wskazuje, że chodzi o obsługę aplikacji Google AdWords, czyli o płatne reklamy w wyszukiwarce Google (linki sponsorowane). Płatne reklamy w Google nie mają nic wspólnego z SEO, linki sponsorowane stanowią element działań specjalisty ds marketingu. Obsługa AdWords to zupełnie inna dziedzina niż SEO (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych). Użyte w publikacji sformułowania wyraźnie wskazują, że ich autorem była osoba z działu marketingu, mająca niepełną wiedzę czym jest sztuka SEO. To spostrzeżenie potwierdzają dalsze sformułowania, że pracownik pozycjonowania stron internetowych może jeszcze wykonywać zawody:
-operator sieci komputerowych
-administrator stron internetowych,
-administrator systemów poczty elektronicznej.

Arogancja?

Widać powyżej pomieszanie pojęć typu: mydło i powidło, co się potwierdza w dalszej części publikacji dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej:
w zakresie umiejętności: potrafi wykonywać niezbyt złożone zadania w zawodzie pracownika pozycjonowania stron internetowych.

odbierać niezbyt złożone wypowiedzi dotyczące szerokiego zakresu zagadnień informatycznych, tworzyć bardzo proste wypowiedzi z użyciem specjalistycznej terminologii informatycznej, odbierać i formułować proste wypowiedzi w języku obcym z uwzględnieniem słownictwa informatycznego.

Refleksje

Powyższe sformułowania użyte w publikacji z jednej strony trochę mnie ubawiły, z innej strony to smutne, że próba ustalenia standardu dla zawodu zawiera sporo sprzeczności i stanowi lobbing na rzecz firm pośredniczących w sprzedaży reklam w wyszukiwarkach internetowych. Smutek budzą niefortunne sformułowania, np.: „potrafi wykonywać niezbyt złożone zadania” (np.robić kawę? – o co chodzi?).  Jak odbieracie to sformułowanie? Napiszcie w komentarzu.

W dalszej części – „Profil kompetencji kluczowych” – brak informacji o oczekiwanej wiedzy, występują umiejętności, wśród których umiejętności matematyczne należą do najmniej oczekiwanych. Uważam, że SEO wymaga twardej wiedzy technicznej, na pewno umiejętności matematycznych (logika), bez których specjalista pozycjonowania stron internetowych ministerstwa nie będzie w stanie przygotować oczekiwanych raportów z postępu prac w pozycjonowaniu stron o których mowa w publikacji.

SEO

W publikacji ministerstwa nie ma ani jednej wzmianki o optymalizacji SEO, która stanowi fundament pozycjonowania stron internetowych. W profilu kompetencji zawodowych brak wymagań odnośnie wiedzy, co można interpretować zgodnie ze starym powiedzeniem: nie matura lecz chęć szczera czyni z Ciebie oficera”. Dokładna analiza tytułu publikacji „Rozwijanie zbioru krajowych standardów kompetencji zawodowych wymaganych przez pracodawców” rozjaśnia wątpliwości.

W moim odbiorze, w publikacji nie chodzi o zdefiniowanie rzeczywistych kompetencji specjalisty ds pozycjonowania stron internetowych potrzebnych klientom. Tytuł publikacji jednoznacznie wskazuje, że publikacja służy zdefiniowaniu wymagań stawianych przez pracodawców wobec specjalistów ds pozycjonowania stron internetowych. A to zupełnie coś innego, ponieważ odzwierciedla wyobrażenia autorów publikacji odnośnie SEO i tu koło (niewiedzy) się zamyka:-)

Zgodnie z warunkami licencji publikacji: „Kopiowanie i rozpowszechnianie może być dokonane za podaniem źródła” – podaję, że źródłem jest Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, Warszawa 2013, załączony do publikacji link do publikacji prowadzi do strony internetowej Opolskiej Policji, ponieważ na stronie crzl.gov.pl nie znalazłem tej publikacji:-)   (!SEO) – Możesz również sprawdzić wpisując w google.pl: Pracownik pozycjonowania stron internetowych (351403)

Podsumowanie
Co robi specjalista SEO?
Tytuł
Co robi specjalista SEO?
Opis
Kompetencje SEO wg ministerstwa:-)
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *