Pozycjonowanie stron
SEO

SEO to podlizywanie?

HomePoradySEO to podlizywanie?

Zaspokajanie potrzeb ludzi

Zaspokajanie potrzeb ludzi

Wielu ludzi uważa, że dominująca wyszukiwarka internetowa dyktuje warunki właścicielom stron internetowych. Wśród nieświadomych ludzi można spotkać pogląd, że za wysokie pozycje należy zapłacić wyszukiwarce. Tacy ludzie mówią: kto więcej zapłaci ten jest wyżej. Czy rzeczywistość naprawdę tak wygląda?

Potrzeby ludzkie

Ludzie zawsze szukali informacji w różnych źródłach. Mądrzy ludzie sprawdzali informacje w wielu źródłach, to samo dzieje się obecnie. Założyciele Google mieli świetny pomysł, aby wykorzystać naturalną ludzką potrzebę ciekawości. Potrzeby informacyjne ludzi obecnie w dużym stopniu zaspokajają wyszukiwarki internetowe. W świecie zachodnim dominuje Google. Ludzie z reguły chcą szybko zaspokajać swoje potrzeby, dlatego klikają w wynikach wyszukiwania na początkowe pozycje z listy 10 wyników na stronie. Do listy wyników organicznego wyszukiwania należy doliczyć tzw. linki sponsorowane czyli reklamy Google AdWords. To właśnie reklamy AdWords są płatne, nie należy ich mylić z naturalnymi wynikami wyszukiwania, które są efektem pracy nad optymalizacją SEO i użytecznych treści.

Wyniki wyszukiwania

Organiczne wyniki wyszukiwania układają się na liście w kolejności, na którą decydujący wpływ ma algorytm wyszukiwarki. Algorytmy nie są idealne, idealne nie są również serwery przetwarzające informacje dostarczane im przez roboty. To jeden z powodów, dlaczego organiczne wyniki wyszukiwania określonych informacji (frazy zawierające słowa kluczowe) nie utrzymują się na stałych pozycjach lecz są zmienne w czasie. Na wyniki wyszukiwania wpływa szereg innych czynników: lokalizacja serwerów z których pochodzą dane, zmiany serwerów, dysków, usterki serwerów i programów. Nie bez powodu Google płaci swoim pracownikom niezłe pieniądze. Pracownicy techniczni (informatycy) Google dbają o utrzymanie ciągłości biznesu wyszukiwarki, aby ludzie mogli zaspokajać swoje potrzeby informacyjne.

A jak działają wyszukiwarki internetowe?

Wyniki wyszukiwania są wynikiem zapytań ludzi do baz danych zawierających informacje zgromadzone przez roboty wyszukiwarki. Wyszukiwarki internetowe  (w tym Google) maksymalnie uprościły interfejs (oprogramowanie pośredniczące) służący do odpytywania bazy danych o poszukiwane dane. Ludzie po prostu wpisują zapytanie (zawierające słowa kluczowe), bez potrzeby znajomości standardu SQL, w efekcie otrzymują poszukiwane informacje.

Źródła pozycjonowania

Rozwój technologii i jej dostępność sprawia, że niemal każdy ma dostęp do Internetu i tu szuka informacji. Odpowiedź na potrzeby informacyjne ludzi zapewniają strony internetowe. Potrzeby są szybciej zaspokajane, jeśli strony internetowe szybciej się ładują w przeglądarce, na co wpływ mają łącza, serwery hostingowe, twórcy stron www i ich właściciele. Po załadowaniu strony do przeglądarki ludzie oczekują, że zaspokoją swój głód informacji (rozrywki, itp.). Dobrze zaprojektowane, użyteczne strony internetowe najlepiej zaspokajają głód informacji. Strony ubogie w treści, zawierające tylko ciężkie obrazki budzą zainteresowanie tylko na chwilę, potem są z reguły zapominane. SEO (pozycjonowanie stron) uwzględnia szereg szczegółów, które mają wpływ na końcowe zadowolenie Internautów. Laicy często mówią, że optymalizacja SEO to takie podlizywanie się wyszukiwarce. Sami oceńcie w tym kontekście czy w SEO chodzi o podlizywanie wyszukiwarce, czy o zadowolenie Internautów (potencjalnych klientów).

Możliwości

Wyszukiwarki internetowe wbrew pozorom nie zatrudniają samych marketingowców:-) Na sukces wyszukiwarki pracuje ciężko wielu różnych profesji. Socjolodzy, psycholodzy zajmują się badaniem zachowań ludzi w Internecie. Programiści piszą programy przetwarzające dane na serwerach, którymi opiekują się administratorzy systemów. Analitycy na podstawie informacji dostarczanych przez różne programy przygotowują wnioski służące do usprawnienia mechanizmu wyszukiwarki.

Inne grupy analityków przetwarzają wyniki badań zachowań ludzi, kolejna grupa analityków na bieżąco monitoruje liczbę i obciążenie łącz internetowych na całym świecie. Wszelkie zagrożenia są na bieżąco monitorowane przez firmy produkujące programy antywirusowe, antyspamowe z którymi współpracują wyszukiwarki. Wyszukiwarki internetowe funkcjonują niczym precyzyjne zegarki, sukcesy zawdzięczają zaspokajaniu potrzeb ludzkich. Przy tej okazji wyszukiwarki nieźle zarabiają na reklamach (linki sponsorowane), a księgowi dbają o optymalizację podatków.

Korzyści

Google zapewnia zyski nie tylko swoim akcjonariuszom. Tysiące firm na całym świecie zarabia na pośrednictwie w sprzedaży reklam AdWords. Firmy marketingowe nieźle zarabiają na szkoleniach z zakresu obsługi podstawowych aplikacji Google: Google Analytics, AdWords (uwaga – wymaga znajomości matematyki). Firmy informatyczne tracą (darmowy gmail) i zarazem zyskują na integracji swoich programów z aplikacjami Google czy Binga. Rynek wyszukiwarek jest bardzo zyskowny, dlatego inne mocarstwa w trosce o interesy krajowych firm bronią do niego dostępu (Rosja – Yandex, Chiny – Baidu). Przychylność władz dla dużych firm pewnie czasem wymaga odwdzięczenia i udostępnienia informacji również o poszukujących określonych informacji (adresy IP, itp.), co jest historycznie ugruntowane na Wschodzie. Wiele firm zarabia na współpracy z wyszukiwarkami a za wszystko i tak zapłacą konsumenci którzy klikają w płatne reklamy. Napisz w komentarzu czy klikasz na linki sponsorowane? Jak często?

Linki

W przypadku wielu firm, obecność na początku listy wyników wyszukiwania decyduje o być albo nie być biznesu. W zależności od zasobów portfela, firmy albo kupują linki sponsorowane albo stosują inne metody w celu uzyskania wyższych pozycji w wyszukiwarce. Właściciele firm lubią oszczędzać, dlatego często wybierają najtańsze oferty „pozycjonowania strony”. W efekcie w wielu przypadkach dostają w zamian usługę o jakości adekwatnej do ceny. Obserwacja rzeczywistości pokazuje, że niekiedy firmy pozycjonujące oferują niskie ceny za „pozycjonowanie strony” ponieważ posługują się z reguły SWL-ami (systemy wymiany linków).

To normalna sytuacja na wolnym rynku, ponieważ popyt na tanie usługi jest zaspokajany poprzez podaż dopasowaną do oczekiwań klientów (w zakresie ceny). Z kolei w SEO oprócz ceny liczy się jakość, która wymaga ręcznej, żmudnej pracy a to pociąga za sobą wyższe ceny pozycjonowania strony. Ten segment rynku jest znacznie mniejszy, należy do wyedukowanych w zakresie SEO klientów, którzy chcą dokładniej wiedzieć za co płacą firmie pozycjonującej. Dzięki blogom SEO mogą wiedzieć więcej i świadomie podejmować decyzje które wpływają na losy stron internetowych.

Etyka

Takie metody promowania stron internetowych w wynikach wyszukiwania są zauważane przez analityków pracujących w wyszukiwarkach internetowych. Wyniki analiz są przekazywane do projektantów algorytmu a następnie do programistów, którzy zmieniają algorytm wyszukiwania. Proces przeprogramowania algorytmu jest czasochłonny (odstępy czasowe pomiędzy aktualizacjami algorytmu wyszukiwania). Większe zmiany w algorytmie wyszukiwarki następują w momencie ukończenia dużego projektu, mniejsze zmiany w algorytmie następują znacznie częściej.  To moje subiektywne wyobrażenia, przedstaw swoje zdanie w komentarzu.

O wyniki wyszukiwania dba zespół antyspamowy wyszukiwarki, w którym pracują ludzie, którzy wyłapują spam (zarażone, śmieciowe strony www) i podejmują ręczne działania wobec stron www, które korzystają z SWL. Informacje o działaniach ręcznych można znaleźć po zalogowaniu do GWT (Narzędzia Google dla webmasterów). Gdyby nie oni, gdyby nie zmiany algorytmu wyszukiwania, to Internet stałby się śmietnikiem, pełnym reklam, wirusów i malware. Strony internetowe są niczym kobiety, których urodę i inteligencję można podkreślić za pomocą szeregu zabiegów. W przypadku stron www, podstawowe zabiegi uwypuklające wszelkie przymioty i zalety to czynności związane z optymalizacją SEO. Od tego dobrzy specjaliści SEO zaczynają etyczne pozycjonowanie strony…

Podsumowanie
SEO to podlizywanie?
Tytuł
SEO to podlizywanie?
Opis
Jak działa wyszukiwarka internetowa!
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *