Pozycjonowanie stron
SEO

SEO – struktura adresu URL

HomeOptymalizacja SEOSEO – struktura adresu URL

Przygotowanie do zdobycia wysokiej pozycji

Przygotowanie do zdobycia wysokiej pozycji

Pozycjonowanie stron internetowych laicy kojarzą tylko z pozyskiwaniem linków. Rzeczywistość jest dużo prostsza, jednak wymaga zaangażowania i precyzji. Naturalne linki do stron internetowych pojawiają się z upływem czasu, w miarę jak treści na stronie wzbudzają ciekawość i zainteresowanie.

Detale

Podczas tworzenia stron internetowych dużą rolę odgrywają szczegóły, czyli niewidzialne przez laików elementy, które jednocześnie sprawiają, że Internauci chętnie korzystają ze strony www. Drobne elementy na stronie internetowej wymagają czasochłonnej pracy o czym dobrze wiedzą ich twórcy. Do detali internetowych należą elementy graficzne, zdjęcia, wszelkiego rodzaju kreski poziome czy pionowe ale również kolory poszczególnych elementów (tło, moduł, menu, itp.). Praktycznie każdy detal w postaci grafiki można zoptymalizować, zmniejszając jego rozmiar bez pogorszenia jakości (np. z PNG na PNG, z JPG na JPG).

Precyzja

Takie detale są szybko dostrzegane przez artystów czy ludzi z marketingu. Detale są zupełnie inaczej postrzegane przez roboty wyszukiwarek, które nie widzą zawartości grafiki lecz opisy poszczególnych detali. Opisy ALT, opisy TITLE dla grafiki, kresek czy innych elementów graficznych to mięso dla robotów internetowych, które kochają teksty i doceniają je w postaci wysokich pozycji w wyszukiwarkach. Same grafiki bez opisów (ALT, TITLE) i bez odpowiedniego nazewnictwa plików nie zapewnią dobrego pozycjonowania strony w wyszukiwarkach. Samodzielnie możesz sprawdzić jak robot internetowy widzi strony internetowe, po wpisaniu adresu badanej strony www w serwisie http://www.domaintools.com/seo-browser/. Jak w takim razie poprawić pozycje strony www w Google

Struktura adresów

W serwisach internetowych zwykle można wyróżnić w adresie URL:

-nazwę domeny w postaci example.com
-nazwy podstron internetowych w postaci example.com/uslugi/pozycjonowanie-stron

W pasku adresu URL są stosowane różne znaki rozdzielające poszczególne wyrazy. Z punktu widzenia SEO – najlepiej, gdyby te wyrazy to były słowa słowa kluczowe. Porównaj poniższe adresy URL i znajdź różnice:
example.com/uslugi/pozycjonowanie-stron
example.com/uslugi/pozycjonowanie_stron
example.com/uslugi/pozycjonowanie,stron
example.com/usługi/pozycjonowanie-stron
example.com/Usługi/Pozycjonowanie-Stron
example.com/uslugi,pozycjonowanie,stron
example.com/uslugi/pozycjonowanie-stron.html

Widzisz różnice? To takie detale strony internetowej w wielu przypadkach decydują o przewadze w wyszukiwarkach internetowych. Przyjrzyjmy się szczegółom adresu URL – słowa w adresie URL mogą zawierać duże litery, polskie znaki diakrytyczne (polskie czcionki). Znaki rozdzielające poszczególne wyrazy mogą zawierać: myślnik (- z j.ang.dash), podkreślenie (_ z j.ang.underscore), przecinek (, z.j.ang.comma), ukośnik (/ z j.ang.slash).

Przyjazne linki

Powyższe niewidzialne szczegóły dla oczu laików czasami przechylają szalę zwycięstwa w wyszukiwarkach internetowych. Moje doświadczenia wskazują, że dla lepszego pozycjonowania strony w Google i wyszukiwarkach zachodnich lepiej stosować:

małe litery,
-litery alfabetu łacińskiego (nie polskie znaki diakrytyczne, np. ą,ę, ś, ć),
-znaki rozdzielające wyrazy w adresie URL – najlepiej myślniki (-) lub ukośniki (/),
-wszelkie pozostałe znaki rozdzielające słowa kluczowe skutkują gorszymi pozycjami.
-zakończenie adresu: html jest OK, ale krótszy adres URL jest lepszy do pozycjonowania stron.

Zobacz co na ten temat mówi Matt Cutts  z Google:

Z punktu widzenia SEO warto uwzględniać zalecenia Google które ta firma wypracowała w trakcie wielu lat badań zachowań Internautów. Prosta i klarowna struktura adresu URL sprzyja lepszemu pozycjonowaniu strony www ze względu na fakt, że w wynikach wyszukiwania Internauci od razu mogą przeczytać w adresie URL co przedstawia strona internetowa.

Optymalizacja

Jeśli chcesz podnieść pozycje strony internetowej możesz użyć przekierowania 301 (z j.ang. permanent redirect) aby zmienić strukturę adresu na bardziej optymalną z punktu widzenia SEO, np.:

z: example.com/uslugi/audyt_seo_warszawa
na: example.com/uslugi/audyt-seo-warszawa

Popularne CMSy z rodziny Open Source (Joomla!, WordPress i wiele innych) umożliwiają tworzenie stron internetowych spełniających wytyczne Google. Najczęściej do budowy przyjaznych linków należy zastosować plik .htaccess, który można przygotować samodzielnie lub który jest tworzony przez CMSa. Warto mieć świadomość, że w przypadku CMSów – adresy URL stanowią wynik zapytania (z j.ang. query) do bazy danych (zwykle MySQL). Dopiero kolejna obróbka wyniku zapytania (w pliku .htaccess) do bazy danych (czyli kliknięcia w zakładkę menu) daje w efekcie przyjazne linki w pasku adresu URL. W przypadku stron internetowych budowanych w oparciu o czysty html, sprawa jest prostsza – to nazwy plików bezpośrednio wpływają na strukturę adresu URL (i na jego długość).

SEO

Sztuka pozycjonowania stron w pewnym sensie przypomina leczenie pacjentów. Znany lekarz niekoniecznie dobrze leczy, ponieważ może być znany z reklamy telewizyjnej lub z reklamy w gazecie a nie ze skutecznego leczenia. Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych opiera się na optymalizacji struktury serwisu (SEO) podobnie jak skuteczne leczenie wymaga głębokiej znajomości organizmu ludzkiego i doświadczenia w leczeniu.

Audyt SEO strony internetowej wykazuje wszelkie niedociągnięcia związane z brakującymi opisami grafiki na stronie internetowej. Audyt SEO zawiera m.in. szczegółowe informacje – jak zoptymalizować serwis internetowy aby osiągał wyższe pozycje w wyszukiwarkach. Może zainteresują Cię szkolenia SEO, na których poruszam tematykę pozycjonowania stron internetowych, szkolenie SEO zawiera praktyczne wskazówki co zmienić na stronie internetowej w celu jej lepszego pozycjonowania w wyszukiwarkach. Napisz w komentarzu lub mailu – jaka tematyka z zakresu pozycjonowania Cię interesuje – poruszę ją na blogu.

Podsumowanie
SEO – struktura adresu URL
Tytuł
SEO – struktura adresu URL
Opis
Optymalne adresy URL z punktu widzenia SEO.
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *