Pozycjonowanie stron
SEO

Jak zacząć pozycjonowanie strony?

HomePoradyJak zacząć pozycjonowanie strony?

Szkolenia SEO

Szkolenia SEO

Pozycjonowanie stron internetowych (SEO) od lat wzbudza dużo namiętności. Wiele firm zastanawia się na czym koncentrować uwagę aby wspiąć się wyżej w wynikach wyszukiwania. W ferworze emocji związanych z pozycjonowaniem stron wielu zapomina o podstawowych elementach strony internetowej, które wpływają na dobre pozycjonowanie strony.

Ścieżka powrotu

Nawigacja na stronie internetowej ma pomagać internautom w szybkiej orientacji, ma ułatwiać szybkie odnalezienie się w strukturze strony www. Ścieżka powrotu ma również inne nazwy: okruszek startowy, okruszek chleba (z j.ang. Breadcrumb). Okruszek startowy znakomicie podnosi użyteczność strony internetowej, ponieważ Internauci widzą jak bardzo zagłębili się w stronę internetową (w strukturę treści) a przez to redukuje zbędne kliknięcia Internautów zmierzające do przejścia na inny poziom struktury strony. To są wymierne oszczędności zarówno czasu Internautów jak i zapytań do serwera na którym znajduje się strona internetowa. Ścieżka powrotu jest ciągle widoczna na stronie www, dzięki czemu pełni rolę wskazówki nawigacyjnej niczym kompas dla podróżnika. Termin pochodzi z baśni braci Grimm o Jasiu i Małgosi, którzy dzięki okruszkom chleba odnaleźli drogę do domu.

Nawigacja

Użyteczność okruszka startowego (z j.ang. usability) jest doceniana nie tylko przez ludzi ale i przez roboty wyszukiwarek internetowych, które rozpoznają którą drogą mogą wejść i wyjść ze strony internetowej. W większości przypadków okruszek startowy bazuje na lokalizacji określonej podstrony w serwisie internetowym, np.:
home > usługi > pozycjonowanie stron internetowych
W przypadku blogów, sklepów internetowych można wyróżnić okruszki startowe bazujące na atrybutach, np. wykorzystujące tagi (etykiety) lub określone kategorie:
home > SEO lub home > porady > pozycjonowanie stron
Jak widać z powyższych przykładów – ścieżka powrotu okruszka zawiera określone słowa kluczowe, które zawarte są w strukturze strony. Z punktu widzenia SEO to niesamowicie przydatna opcja ponieważ zwiększa częstotliwość występowania określonych słów kluczowych na stronie internetowej (z j.ang. keyword density).

W przypadku prostych stron internetowych okruszek startowy może jest zbędny (prosta struktura strony www), jednak podnosi szanse na organiczne pozycjonowanie strony. W przypadku bardziej rozbudowanych stron internetowych – ścieżka powrotu to niezbędny element stron internetowej. Ścieżka powrotu zwykle umieszczana jest w dodatkowym module (w wordpress – w widgecie) bezpośrednio pod menu głównym, wykorzystywana czcionka jest mniejsza niż reguarne informacje na stronie internetowej. Dobra nawigacja na stronie internetowej obejmuje również mapę strony.

Mapa strony

Inaczej nazywana mapa serwisu (z j.ang. Sitemap) – ułatwia korzystanie ze strony zarówno ludziom jak i robotom wyszukiwarek internetowych. Mapa strony może występować w kilku postaciach:

1.Mapa strony html – w postaci zakładki menu na stronie www,
2.Mapa strony jako plik w głównym katalogu strony, np.:  http://example.com/sitemap.xml

W pierwszym przypadku służy Internautom do orientacji w strukturze strony www i pomaga robotom zagłębić się w treści strony internetowej. Może obejmować zarówno artykuły (treść pojedynczego wpisu) jak i dokumenty do pobrania, wpisy do katalogu, itp.. Mapa strony w formacie html zwykle jest umieszczana na stronie jako zakładka menu pomocniczego. Mapę strony html warto umieszczać jak najwyżej na stronie internetowej, ponieważ roboty wyszukiwarek czytają stronę od góry – podobnie jak ludzie. Dlatego warto przy wejściu na stronę podsunąć robotowi coś, czego szuka aby nie utrudniać mu poszukiwań w serwisie www.

W drugim przypadku mapa strony pomaga robotom szybko rozpoznać zawartość strony internetowej, ponieważ zawiera uporządkowaną strukturę serwisu www, zawierającą wszystkie podstrony internetowe. Na etapie projektowania strony internetowej z reguły ludzie skupiają się na jej wyglądzie (zdjęcia, grafiki) zapominają, że stanowi ona jedynie cząstkę strony (najbardziej widoczną). Z punktu widzenia SEO – projekt strony internetowej zaczyna się od przygotowania odpowiedniej struktury treści, która jest później widoczna w postaci mapy strony. Mapa serwisu (w kilku formatach) to obowiązkowy element każdej strony internetowej, ponieważ ułatwia nawigację w serwisie Internautom i pozytywnie wpływa na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach.

Menu pomocnicze

Na stronie www z reguły można spotkać co najmniej jedno menu, które spełnia podstawowe funkcje nawigacji w serwisie internetowym. Menu główne zwykle zawiera słowa ogólnikowo określające działalność właściciela, np.: home, usługi firma, kontakt. Każde słowo menu z przykładu pasuje do każdej branży, jak w takim razie odróżnić salon samochodowy od szpitala? Zakres słownictwa używanego do nazw poszczególnych zakładek menu warto dopasować do działalności firmy i stosować słowa kluczowe adekwatne do branży. W wielu przypadkach trudno znaleźć słowa kluczowe do nazewnictwa zakładek menu, dlatego warto rozważyć zastosowanie drugiego menu.

Menu pomocnicze może zawierać słowa kluczowe określające działalność firmy lub miejsce świadczenia usług przez firmę. Często spotykane niepoprawne stosowanie menu pomocniczego to powtarzanie wszystkich zakładek z menu głównego, co jest mało użyteczne z punktu widzenia Internautów i robotów wyszukiwarek. Menu pomocnicze może być umieszczone w dowolnym miejscu strony internetowej w pozycji wybranego modułu (w wordpressie – pozycja określonego widgetu). Warto, aby szablon strony zawierał dodatkowe moduły na dodatkowe menu, w tym na menu pomocnicze i na ścieżkę powrotu. Na lokalizację dla dodatkowych menu zwykle wykorzystywana jest przestrzeń po lewej stronie głównych tekstów na stronie internetowej, czasem wykorzystuje się prawą stronę lub dół strony internetowej (stopka). Wolne miejsca określane są jako moduły, boksy, widgety. Napisz w komentarzu jak je nazywasz?

SEO

Z punktu widzenia pozycjonowania stron, w dodatkowych menu można wykorzystać odnośniki (linki) do podstron serwisu zawierających pożyteczne informacje dla Internautów. Każde dodatkowe menu powinny być uwzględnione w mapie strony html i w pliku mapy strony (np. w sitemap.xml). Aby przyśpieszyć zaindeksowanie strony internetowej przez Google, warto zgłosić mapę strony w aplikacji Narzędzia dla webmasterów (z j.ang. Google Webmaster Tools = GWT). W zakładce „Indeksowanie” > „Mapy witryny” znajduje się opcja: „Prześlij mapę witryny”. Należy tam wpisać nazwę pliku mapy strony (np. sitemap.xml), który wcześniej trzeba przygotować i skopiować na serwer do głównego katalogu strony internetowej (/public_html/example.com/). Tak przygotowana mapa strony jest wykorzystywana nie tylko przez roboty wyszukiwarki Google, korzystają z niej inne roboty (np. Bing), co znakomicie ułatwia indeksowanie strony www w różnych zasobach katalogowych.

Podsumowanie
Jak zacząć pozycjonowanie strony?
Tytuł
Jak zacząć pozycjonowanie strony?
Opis
Zacznij od mapy strony (html, xml) oraz ścieżki powrotu.
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *