Pozycjonowanie stron
SEO

Udostępnianie stron internetowych – sposoby

HomeCMSUdostępnianie stron internetowych – sposoby

Budowa strony internetowej

Narzędzia do budowy

Strony internetowe na etapie budowy wymagają wzajemnych uzgodnień pomiędzy klientem z wykonawcą. Dostępność stron internetowych w budowie zwykle jest mocno ograniczona. Wykonawca serwisu internetowego cały czas nad nim pracuje i dlatego potrzebuje nieograniczony dostęp do plików i bazy danych. W praktyce spotyka się różne sposoby udostępniania dla klientów stron internetowych na etapie tworzenia. Jaki sposób udostępniania serwisów internetowych jest optymalny?

Komputer

Większość wykonawców projektuje strony internetowe przy wykorzystaniu własnego komputera. Strona internetowa na etapie tworzenia zawiera wiele różnych plików, które składają się na projekt strony internetowej. Często, zwłaszcza w większych agencjach strona internetowa jest przygotowywana przez kilka osób: grafik, programista, specjalistka ds marketingu. W przypadku mniejszych firm większość prac wykonuje 1 lub 2 osoby. Efekt ich pracy to gotowa strona internetowa, która jest często pokazywana klientowi na komputerze wykonawcy strony www. W tym celu klient przyjeżdża do wykonawcy strony aby ją obejrzeć lub odwrotnie – wykonawca strony przyjeżdża do klienta i pokazuje stronę na swoim komputerze. Zajmuje to sporo czasu, który jest wkalkulowany w koszt strony internetowej.

Grafika

Inna metoda prezentacji stron internetowych stosowana przez wielu wykonawców to przesłanie klientowi kopii ekranu ze stroną internetową (z j.ang. screenshot). Klient cieszy się jak widzi ładne obrazki prezentowane na stronie i na tej podstawie zleca dalsze prace nie mając świadomości co go czeka (!). W takiej sytuacji klient nie widzi struktury strony internetowej, dlatego nie może ocenić co oferuje wykonawca strony www (świadomi klienci). Wykonawca często skupia się głównie na grafice a klient często jest szczęśliwy widząc ładny wygląd. Jednak w przypadku stron www obowiązują reguły jak w życiu realnym – ładny wygląd nie świadczy jeszcze o niczym (tylko o wyglądzie). W naturze jest wiele pięknych stworzeń, które wykorzystując swój wygląd i długi język (kameleon) łowią niewinne ptaszki.

Technika

W komisach samochodowych większość aut ma piękny wygląd, często pełną dokumentację serwisową. Po bliższych oględzinach auta przez fachowca, okazuje się, że auto miało kilka stłuczek, przeżyło dachowanie, licznik jest cofnięty o kilkaset tysięcy kilometrów a dokumentacja jest podrobiona. Podobnie w przypadku stron internetowych – jakość strony www potrafi rozpoznać fachowiec, który z niejednego pieca chleb jadł i potrafi rozróżnić fuszerkę od dobrej roboty. Dlatego strona internetowa na etapie budowy powinna być dostępna dla klienta w wersji testowej przez Internet. W takim przypadku klient może samodzielnie weryfikować jakość strony www przy wykorzystaniu dostępnych zasobów (użyteczne strony internetowe z narzędziami), skorzystać z konsultacji zaprzyjaźnionego fachowca (audyt SEO). W przypadku prób oceny jakości strony www warto spisać kryteria oceny strony internetowej  w postaci listy dostępnej dla wykonawcy strony internetowej. Wykonawca musi znać kryteria według których będzie oceniana jego praca, aby je mógł spełnić.

Własna domena

Wykonawcy stron internetowych podczas budowy stron internetowych dla klientów wykorzystują własną stronę www i wykupiony przez siebie hosting. Strona internetowa klienta jest umieszczana obok strony internetowej wykonawcy na serwerze hostingowym a klient może ją oglądać. W tej sytuacja strona klienta jest dostępna poprzez adresy (example.com – to przykładowy adres strony wykonawcy):

1.http://www.example.com/strona-klienta
2.http://www.strona-klienta/example.com/

W pierwszym przypadku, z punktu widzenia SEO trudno ocenić szczegółowe parametry strony internetowej w budowie, ponieważ stanowi ona część strony wykonawcy strony internetowej. Osobiście nie polecam tego sposobu udostępniania stron internetowych.

Subdomena

W drugim przypadku dużo łatwiej można ocenić jakość strony pod kątem SEO. Strona klienta jest prezentowana jako subdomena, dzięki czemu od razu można wyłapać wszystkie czynniki SEO, które będą mieć wpływ na organiczne pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach. Ta metoda prezentacji budowanej strony www ma jednak pewną niedogodność dla wykonawcy. Wykonawca w takim przypadku musi dopisać adres strony klienta (subdomenę) do ustawień DNS swojej domeny internetowej.

W praktyce oznacza to konieczność zalogowania się do panelu klienta u rejestratora domeny i dopisania www.strona-klienta.example.com oraz strona-klienta.example.com. Dodatkowo wykonawca musi dodać odpowiedni wpis o nowej subdomenie w firmie hostingowej (nie każda firma hostingowa umożliwia samodzielne dodanie wpisu). Kolejna czynność to założenie nowego katalogu dla budowanej strony na serwerze w firmie hostingowej. Po wykonaniu tych czynności należy odczekać 24-48 godzin na propagację wpisów w serwerach DNS i dopiero wtedy można przystąpić do czynności związanych z budową strony internetowej. Ten sposób budowy stron ma sens, jednak zajmuje cenny czas wykonawcy, za który z reguły nikt nie chce zapłacić.

Domena klienta

Zleceniodawca który zamawia budowę strony internetowej zwykle ma wykupioną własną domenę internetową, czasami ma wykupiony hosting w tej samej firmie (rejestrator domen) lub w innej firmie hostingowej. Klienci z reguły nie mają wystarczającej świadomości odnośnie wymagań technicznych związanych ze stroną internetową. Wykonawca strony internetowej powinien przedstawić klientowi parametry hostingu, które muszą być spełnione aby strona www poprawnie działała (CMSy – systemy zarządzania treścią). Po wyborze odpowiedniego hostingu i zmodyfikowaniu wpisów DNS w domenie klienta (u rejestratora domeny), wykonawca strony może przystąpić do pracy nad budową strony www. Do tego celu potrzebuje dane dostępowe od klienta.

Bezpieczeństwo

Pierwsze kroki wykonawcy stron www powinny być związane z ustawieniem odpowiednich zabezpieczeń budowanej strony internetowej (aby na etapie budowy nie została zarażona malware). Zabezpieczenia budowanej strony gwarantują, że:

1.Strona www na etapie budowy nie będzie indeksowana przez wyszukiwarki (atrybut noindex w CMS):
<meta name=”robots” content=”noindex,nofollow”>
lub wpis w pliku robots.txt:
User-agent: *
Disallow: 
Dzięki temu, w teorii, strona www jest niewidoczna dla robotów wyszukiwarek (w praktyce jest widoczna ale nie powinna być indeksowana). To rozwiązanie nie zabezpiecza przed włamywaczami internetowymi. Matt Cutts z Google wyjaśnia to dokładnie:

2.Zabezpieczenie strony internetowej przed dostępem niepowołanych osób i robotów,

Zabezpieczenie strony internetowej

Zabezpieczenie strony internetowej

można zrealizować na wiele sposobów. Najprostszy sposób to odpowiednie wpisy w pliku .htaccess i .htpasswd. Plik .htaccess powinien zawierać wpis:
#Komentarz – haslo dostepu do strony example.com – strona klienta
AuthName „Dostep tylko dla klientow”
AuthType Basic
AuthUserFile /home/nazwa_klienta/http/www.example.com/.htpasswd
Require valid-user
Warto dodać zabezpieczenie pliku przed niepowołanymi osobami w postaci wpisu:
#Komentarz – najpierw zabezpieczenie pliku htaccess przed dostępem nieuprawnionych osób
<Files .htaccess>
order allow,deny
deny from all
</Files>

Z kolei plik .htpasswd zawiera nazwę użytkownika (UserName) i zaszyfrowane hasło, które można wygenerować choćby na stronie generatora haseł  i może mieć następującą postać:
nazwaklienta:TMN34eds8AM
nazwawykonawcystrony:l08kl$dRjs

Pierwszy człon to prawdziwa nazwa użytkownika, drugi człon to hasło, które jest zaszyfrowane (w rzeczywistości jest zupełnie inne). Taki typ uwierzytelnienia ma zastosowanie w przypadku serwera opartego na Apache, w przypadku Lighttpd czy Nginx  obowiązują inne metody uwierzytelniania użytkowników. Obydwa powyższe pliki po zapisaniu na lokalnym komputerze należy skopiować na serwer hostingowy przy wykorzystaniu klienta FTP (np. przy wykorzystaniu programów Filezilla, WinSCP) do głównego katalogu budowanej strony internetowej, np.:
/home/nazwa_klienta/http/www.example.com/.htpasswd
Po skopiowaniu plików, strona będzie niedostępna dla robotów i włamywaczy. Klient i wykonawca będą mieć dostęp do strony www w budowie po wpisaniu poprawnej nazwy użytkownika i hasła. Polecam tę metodę udostępniania stron internetowych w budowie, ponieważ umożliwia ona ocenę budowanej strony www pod kątem SEO, zarazem chroni strony internetowe przed oczami konkurencji. Niestety sztuczka z plikami .htaccess i .htpasswd  sprawdza na gorzej zabezpieczonych serwerach hostingowych, które nie filtrują ruchu metod pobierania nagłówków http z webservera. Można to sprawdzić – stosując się do wskazówek podanych na filmie – Jak pominąć zabezpieczenia pliku .htaccess na stronie internetowej:

Przebudowa strony

W sytuacji, gdy klient ma funkcjonującą stronę internetową i równolegle jest tworzona nowa wersja tej strony www – sytuacja nieco się komplikuje, powyższy sposób udostępniania nie zadziała. W takiej sytuacji można znaleźć inne rozwiązania:

1.Wykupić inną domenę (np. example.com.pl, dotychczas działająca domena to example.com), inną domenę (example.com.pl) wykorzystać do budowy nowej strony internetowej, zastosować udostępnianie strony jak przedstawione powyżej. Bywa, że wykonawcy stron www mają często kilka niewykorzystanych domen, mogą je użyć w celu współdzielenia strony budowanej dla klienta.
2.Jeśli klient lub wykonawca strony ma wykupiony serwer VPS (hosting) z dostępem do powłoki systemu (shell Linuxa) to można go wykorzystać do stworzenia fikcyjnej domeny, która będzie zawierała stronę internetową budowaną dla klienta. W takiej sytuacji można stworzyć domenę z rozszerzeniem, które nie jest rozpoznawane przez światowe serwery DNS (zamiast .PL czy .COM), Można przyjąć nazwę domeny klienta (example) i rozszerzenie (np. .BUD), nazwa domeny będzie miała postać: example.bud – domena nie będzie widoczna z Internetu przez nikogo:-)

Fikcyjne domeny

Jak udostępniać fikcyjne domeny w budowie dla klientów? W tej sytuacji można wykorzystać zasady działania serwerów DNS  i wdrożyć je w praktyce do budowy stron internetowych. Do tego celu obydwie strony umowy na wykonanie strony internetowej powinny zmodyfikować plik hosts na swoich komputerach. Do pliku hosts należy dodać wpis, który informuje komputer gdzie ma szukać strony www w Internecie. Do tego celu są potrzebne 2 dane:
adres IP serwera (adres IP serwera VPS), np. w postaci: 93.184.216.119
nazwa strony www, właściwie domena – np. w postaci: example.bud

Plik hosts w Windows znajduje się w katalogu: C:\Windows\System32\drivers\etc
Ta metoda udostępniania stron www również wydaje się sensowna, niektórzy ludzie mogą ją stosować do własnych potrzeb, gdy potrzebują sięgnąć przez Internet do plików, które powinny być niedostępne dla szerokiej publiczności. Możliwe, że ludzie z podziemia Internetu wykorzystują ją do swoich celów nie związanych z budową stron internetowych:-)

Jakie sposoby udostępniania strony www w budowie spotykacie i stosujecie na co dzień? Napiszcie w komentarzu.
Fot.: ImageBase.net

Podsumowanie
Jak udostępniać strony internetowe w budowie?
Tytuł
Jak udostępniać strony internetowe w budowie?
Opis
Sposoby dostępu do stron w budowie.
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *