Pozycjonowanie stron
SEO

Projekt – pozycjonowanie strony www

HomePoradyProjekt – pozycjonowanie strony www

Planowanie pozycjonowania strony www

Planowanie pozycjonowania strony www

Każdy człowiek, który podejmuje nowe przedsięwzięcie może to zrobić na wiele sposobów. Strony internetowe wymagają dobrego zaplanowania aby mogły być dostrzeżone przez wyszukiwarki internetowe. Każde przedsięwzięcie można dobrze zaplanować uwzględniając zarówno aspekty, które są znane przed jego podjęciem, jak i które mogą się pojawić po jego uruchomieniu.

Improwizacja

Często spotykane podejście do budowy strony internetowej to kreatywność, która pojawia się w całym okresie trwania projektu pt. „budowa strony internetowej”. Kreatywność można określić jako nowe pomysły, które mają usprawnić istniejący stan rzeczy. Kreatywność zwykle idzie w parze z improwizacją. Aby coś (strony internetowe) usprawniać, należy najpierw to stworzyć. Ciągłe zmiany czegoś, co jeszcze nie powstało zajmuje dużo czasu. Kreatywność bez dokumentacji to wytwór wyobraźni, który istnieje tylko w głowie wymyślającego. Nikt dookoła kreatywnej osoby nie wie, jakie idee i pomysły ma ona w głowie, nawet wtedy gdy o nich opowiada współpracownikom. Kreatywne osoby chcąc efektywnie komunikować się z innymi ludźmi powinny przestrzegać uznanych standardów. Do kanonu dobrego zarządzania projektami należy uwzględnianie zachowań osób, które na co dzień improwizują.

Planowanie

Kreatywność jest bardzo często mylona z improwizacją. Podstawowa różnica polega na dokładnym dokumentowaniu pomysłów i ich zmian na każdym etapie pracy umysłowej (kreatywność). Zorganizowana osoba lub firma planująca zmianę lub budowę strony internetowej przygotowuje plan działań. Harmonogram poszczególnych prac, dokładne terminy realizacji kolejnych etapów strony internetowej w efekcie przynoszą sukces. Sukces w wypadku strony internetowej oznacza zakończenie projektu w terminie, w ramach założonego budżetu i oznacza dobre pozycjonowanie strony www w wyszukiwarkach internetowych. Sukces zwykle ma wielu ojców, warto dać możliwość wykazania się pracowitością i kreatywnością wszystkim członkom zespołu (zleceniodawca, zleceniobiorca). Taką możliwość daje system zarządzania projektami wdrożony na stronie internetowej (również w naszej ofercie) lub system zewnętrzny, np. ASANA (w j. angielskim). Członkowie zespołu projektowego w jednym miejscu mogą zgłaszać pomysły, pracować nad nimi i akceptować działania innych osób w projekcie. 

Dokumentacja

Warto aby przemyślenia i pomysły poszczególnych członków zespołu zmaterializowały się w postaci zapisów w dokumentacji projektowej. Każdy zespół ma swojego lidera, który zwykle podejmuje ostateczne decyzje, jakie pomysły będą realizowane w projekcie. W przypadku tworzenia strony internetowej, zdarza się, że funkcję lidera projektu pełni nie zleceniodawca lecz jakaś bliska mu osoba (sąsiadka, żona, syn), która formalnie nie występuje jako członek zespołu w projekcie. Osoba formalnie nieobecna w projekcie to zwykle koń trojański, który może rozsadzić każdy projekt ponieważ wpływa na decyzje a nie ponosi odpowiedzialności za projekt (osobistej czy finansowej). Takie sytuacje można przewidzieć, dlatego każdy nowy pomysł w projekcie ma ojca, który się pod nim podpisuje. Nowe pomysły zwykle podwyższają budżet projektu, o czym często zapominają pomysłodawcy (marketing), którzy nie konsultują swoich pomysłów z osobą finansującą projekt (dyrekcja). Lider projektu ponosi odpowiedzialność za prawidłową organizację pomysłów i realizację. W przypadku małych organizacji (firmy, instytucje), jedna osoba pełni funkcję marketera, twórcy treści, dyrektora i lidera projektu. Decydent ma ciężkie życie…

Przygotowanie

Decydenci, czyli zleceniodawcy zwykle są bardzo zajęci swoimi sprawami, dlatego mają mało czasu na prace związane z tworzeniem strony internetowej. Decydenci w takiej sytuacji mogą zlecić prowadzenie projektu innej osobie lub firmie zewnętrznej (tzw. outsourcing informatyczny). W przypadku mikrofirm, to zwykle właściciel firmy zleceniodawcy jest stroną umowy, która decyduje o ostatecznym kształcie strony internetowej (wygląd, treści, struktura). Osoby autorytarne samodzielnie wskazują każdy detal strony internetowej, w ten sposób strona internetowa staje się wyrazem gustu i wiedzy właściciela o technologiach internetowych. W wielu przypadkach właściciele mikrofirm dają posłuch szarlatanom, którzy mamią ich ładnymi obrazkami na stronę internetową. Strony internetowe zbudowane tylko z grafik nie często osiągają wysokie pozycje w wyszukiwarkach internetowych. Dlatego budowa strony internetowej wymaga minimum przygotowania od zleceniodawcy.

Osoby zlecające stworzenie strony internetowej będą mieć dużo wyższe korzyści biznesowe, jeśli zastanowią się czego oczekują od swojej strony internetowej. Jeśli oczekują, że strona internetowa ma się dobrze pozycjonować w wyszukiwarkach, powinna uwzględniać podstawy SEO. Dlatego warto, przed zleceniem budowy lub zmiany strony internetowej poznać podstawy SEO i umieścić je w umowie z wykonawcą strony internetowej. Dobre przygotowanie zleceniodawcy może zaprocentować wysokimi pozycjami w wyszukiwarkach. Zleceniodawca może również oszczędzać na pozycjonowaniu stron internetowych.

Przebieg projektu

Budowa strony internetowej składa się z kilku etapów. Początkowy etap to poznanie oczekiwań przyszłego zleceniobiorcy. W tym celu potencjalny klient powinien zdefiniować czego oczekuje na stronie www (tzw. funkcjonalności strony internetowej) i jak ona ma wyglądać (szablon strony www). Aby ułatwić przyszłym klientom sformułowanie ich oczekiwań, wiele agencji reklamowych przesyła im tzw. brief (z j.ang. zapytanie ofertowe o wymagania), który zawiera szereg pytań odnośnie strony internetowej. Odpowiedzi na zapytania ofertowe zawarte w briefie pozwalają na wycenę kosztów budowy, przebudowy strony internetowej i jej pozycjonowania w Internecie.

Wycena pozycjonowania

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zlecenia pozycjonowania strony www w wyszukiwarkach internetowych. Zapytanie o pozycjonowanie strony internetowej powinno zawierać informacje:

adres strony internetowej zleceniodawcy,
-frazy i słowa kluczowe  do wypozycjonowania (W Polsce? Czy w innych krajach?),
adresy stron internetowych konkurencji,
-technologie użyte do budowy strony internetowej (rodzaj CMS),
-czy strona była wcześniej pozycjonowana (może zawierać śmieciowe linki z SWL).

Pozycjonowanie strony internetowej wbrew obiegowym opiniom nie polega wyłącznie na pozyskiwaniu linków z zewnętrznych serwisów internetowych. Projekt pozycjonowania strony internetowej wymaga dobrego przygotowania od wszystkich stron umowy. Planowanie w projekcie „pozycjonowanie strony w Internecie” powinno uwzględniać pomysły i zakres odpowiedzialności zaangażowanych osób. Należy określić – jakie osoby tworzą treści na stronę (z j.ang. tzw. content marketing) i czy mają odpowiednie ku temu przygotowanie (wiedza o ofercie klienta).

Język

Ważna jest forma przekazu w zależności od grupy odbiorców (nastolatkowie czy dojrzali ludzie). Wiele firm zleca nastolatkom pisanie treści dla dojrzałych ludzi (niskie koszty pozycjonowania), w efekcie osiągają efekt odwrotny do zamierzonego (TOP30 w Google), podobnie w odwrotnym przypadku. Dlatego w pozycjonowaniu strony w wyszukiwarkach internetowych istotną rolę odgrywa język treści na stronie internetowej jak najbardziej zbliżony do języka odbiorców. Język fanek Justina Bibera z pewnością różni się od języka osób posiadających zdolność kredytową, które chcą kupić mieszkanie od dewelopera. Osoby którzy potrafią słuchać, czytać i wyciągać wnioski mają szansę na wypozycjonowanie stron w Internecie. Projektowe podejście do pozycjonowania stron internetowych znakomicie pomaga w promocji biznesu w Internecie. Co o tym myślicie? Napiszcie w komentarzu.

Podsumowanie
Projektowe podejście do pozycjonowania stron www
Tytuł
Projektowe podejście do pozycjonowania stron www
Opis
SEO w ujęciu projektowym.
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *