Pozycjonowanie stron
SEO

Dane do strony internetowej

HomeCMSDane do strony internetowej

Szyfrowany dysk zewnętrzny

Szyfrowany dysk zewnętrzny

 


Każda osoba lub firma która decyduje się na budowę lub na zmiany strony internetowej staje wobec wyzwania – podania danych dostępowych do hostingu. Hosting należy w tym przypadku rozumieć jako usługę, hosting to usługa umożliwiająca prezentację strony internetowej w Internecie. W powszechnej świadomości pojęcie hostingu funkcjonuje jako synonim zewnętrznej firmy, która sprzedała usługę hostingu. Warto wspomnieć, że w przypadku większych firm lub firm które przetwarzają wrażliwe informacje – hosting jest zapewniany wewnątrz firmy przez dział IT.

Darmowy hosting

Oszczędni ludzie często wybierają darmowy hosting, który jest oferowany przez część firm. Darmowy hosting kryje wiele pułapek, których często nie dostrzegają laicy komputerowi. Z punktu widzenia SEO (pozycjonowanie stron) darmowy hosting często negatywnie wpływa na pozycjonowanie strony. Przyczyny tej sytuacji są różne:

-duża liczba odnośników (linków) wychodzących z takiego darmowego hostingu do innych serwisów.
-reklamy pojawiające się na stronie www (również do konkurencji), założonej na darmowym hostingu,
-niekoniecznie wysoki poziom zabezpieczeń serwera, który serwuje darmowe miejsce na strony internetowe,
-problemy z wydajnością zarówno serwera jak i łącz internetowych (serwer <->Internet),
-adres strony www zwykle znajduje się w subdomenie, np. jakasfirma, example.com, tym samym strona jakiejś firmy pracuje na autorytet domeny głównej (np. example.com), jako przykład można podać wysoką wartość domeny krakow.pl (zawiera tysące subdomen),
-strona poważnej firmy może sąsiadować na serwerze ze stroną zawierającą treści dla dorosłych, w efekcie pozycja poważnej firmy w wyszukiwarce spada,
-strona poważnej firmy może sąsiadować na serwerze ze stroną internetową z której jest wysyłany spam, ta sytuacja prowadzi do uznania adresu IP serwera za spamerski, w efekcie wszystkie strony internetowe znajdujące się na darmowym serwerze trafiają na listy spamerów (RBL), a ich pozycje w wynikach wyszukiwania lecą na łeb, na szyję,

Można przytoczyć jeszcze wiele innych minusów darmowego hostingu (może napiszecie w komentarzu?), ale są też plusy. Dla ludzi którzy chcą się nauczyć obycia ze stronami internetowymi, to może być dobry wybór. Ćwiczenia laików komputerowych na darmowych hostingach procentują doświadczeniami, które potem mogą wykorzystać w komercyjnych projektach.

Płatny hosting

Usługi polegające na oferowaniu miejsca na serwerze na strony internetowe wymagają dogłębnej znajomości funkcjonowania serwerów, sieci, łącz internetowych i zabezpieczeń. Płatny hosting z reguły oferuje:

-miejsce na strony internetowe (tzw. przestrzeń dyskowa),
-miejsce na pocztę elektroniczną E-Mail (tzw. przestrzeń dyskowa),
-regularne wykonywanie kopii zapasowych,
-w pakiecie hostingu zwykle występuje ochrona antywirusowa i ochrona antyspamowa,
-dostęp do udziałów serwera poprzez FTP (w Polsce rzadko poprzez bezpieczniejsze SSH,
-dostęp do panelu obsługi baz danych – z reguły MySQL lub PostgresSQL (serwery Linux),
-dostęp do Internetu poprzez łącza 10MB, 100MB (szybkość 1GB w Polsce to rzadkość).

Szybkość

Na szybkość ładowania się strony internetowej ma wpływ wiele parametrów, warto wspomnieć o kilku z nich związanych z serwerami w firmie hostingowej :
-dyski serwerów w firmie hostingowej (dyski SSD są znacznie szybsze),
-procesory i inne parametry serwerów (wydajność przetwarzania zapytań),
-pamięć RAM serwerów hostingowych,
-szybkość połączenia w relacji serwer hostingowy – Internet,
-parametry konfiguracyjne serwerów hostingowych (wpływają na wydajność),
-zainstalowany serwer webowy – z reguły Apache (szybsze: Nginx, LightHTTPD),
-liczba stron zainstalowanych na współdzielonym serwerze (zbyt dużo = obniża wydajność),

Przed wyborem hostingu warto sprawdzić w okresie testowym jego parametry (większość poważnych firm oferuje okres testowy hostingu). Jeśli planujesz stronę w czystym html’u, raczej nie będzie problemu z jej działaniem. Obecnie, w czasach rozkwitu CMS’ów (z j.ang. Content Management System) warto sprawdzić przed zakupem hostingu opinie klientów o tym, czy określony CMS pracuje poprawnie na serwerze hostingowym danej firmy. W przypadku SEO (pozycjonowanie stron) istotne jest bezpieczeństwo stron internetowych.

Bezpieczeństwo

Serwery w firmie hostingowej zwykle są pod czyjąś opieką. Kwalifikacje ludzi którzy opiekują się serwerami internetowymi interesują tylko świadomych klientów, ponieważ Oni wiedzą jak duży wpływ na Internet ma fachowa obsługa informatyczna. Sfera bezpieczeństwa obejmuje wykonywanie kopii zapasowych danych klientów. Większość firm hostingowych wykonuje kopie bezpieczeństwa (backup), niewiele firm chwali się okresem przechowywania backupu. To istotne w przypadku zhackowanych stron www, kiedy potrzeba przywrócić poprzednią czystą od wirusów stronę internetową. Klienci sami mogą (i powinni) dbać o swoje dane, samodzielnie wykonywanie kopii zapasowych stron internetowych daje kontrolę nad swoimi zasobami informacyjnymi.

Zarządzanie danymi dostępowymi do usług internetowych

Zarządzanie danymi dostępowymi do usług internetowych

Dane dostępowe

Dostęp do hostingu (serwera) zwykle jest potrzebny na początku pracy nad stroną internetową jak i później w trakcie zmian w serwisie, dostęp do serwera to konieczność w przypadku wykonywania kopii zapasowych. Dane dostępowe do hostingu to informacje, które należy trzymać w głębokiej tajemnicy, najlepiej przechowywać gdzieś w bezpiecznym miejscu (program KeePass). Ludzie często zapisują dane dostępowe na kartkach a później mają problemy z zalogowaniem, ponieważ dane na kartce są nieczytelne. Dlatego zamiast je zapisywać ołówkiem, może warto zapisać w pliku tekstowym (np. w programie notepad++ ), który warto później zabezpieczyć hasłem. Do tego celu możesz wykorzystać darmowy program do pakowania plików 7-Zip, który umożliwia zabezpieczenie pliku hasłem.

Wielu klientów firm hostingowych lekceważy podstawowe zasady bezpieczeństwa i przesyła dane dostępowe (użytkownicy, hasło) jako czysty tekst w mailach, co jest bardzo niebezpieczne, ponieważ dane mogą być odczytane przez niepowołane osoby.

Rodzaje dostępów

Osoba która wykupi hosting w zewnętrznej firmie zwykle dostaje (tzn. sama je podaje podczas zakładania konta klienta) dane dostępowe do panelu klienta. Ogólnie dane dostępowe zawierają 3 typy danych:

-adres (w postaci adresu URL),
-nazwa użytkownika,
-hasło użytkownika.
Dane te należy zapisać na boku (program KeePass lub plik tekstowy zabezpieczony hasłem). Najlepszy sposób zabezpieczenia danych to ich zaszyfrowanie, jednak wymaga to pewnej kultury technicznej.

Po zalogowaniu do panelu klienta w firmie hostingowej, klient może sobie uruchomić potrzebne mu usługi, zwykle w zakres wchodzi:
-konta poczty elektronicznej (+ aliasy),
-konto FTP (do przesyłania plików na serwer),
-baza danych, zwykle MySQL (zawiera treści ze strony www zrobionej w oparciu o CMSa),
-adres hosta podawany podczas konfiguracji CMSa (często „localhost”).

Organizacja plików

Dodatkowo klient firmy hostingowej otrzymuje wydzielony katalog na dysku serwera na który może kopiować swoje dane (pliki i katalogi). Dobre praktyki informatyczne (z j.ang. IT best practices) nakazują stosowanie logiki i utrzymanie porządku przy zakładaniu katalogów na serwerze. Warto przyjąć założenie, że dla każdej domeny należy założyć osobny katalog, np.

dla http://example.com – katalog example.com w katalogu /public_html    >    /public_html/example.com
dla http://example.net – katalog example.net
dla http://example.org – katalog example.org
Katalog /public_html wskazuje zwykle na katalog: /home/nazwa_klienta/public_html/ lub na katalog: /var/www/nazwa_klienta. Nie przestrzeganie dobrych informatycznych standardów branżowych skutkuje bałaganem, w którym później może się połapać tylko doświadczony informatyk.

Serwer FTP

Adres serwera FTP ma z reguły inny adres niż adres panelu klienta, np.:

ftp.example.com
ftp.domena-hostingu.com
ftp.nazwa-klienta.domena-hostingu.com
lub w innej formie, firmy klient firmy hostingowej dostaje dane do połączeń FTP po założeniu konta klienta. Dane serwera FTP można podejrzeć w panelu klienta, gdzie można założyć nowego użytkownika FTP i hasło.

Baza danych

W panelu klienta hostingu, klienci mogą zakładać, tworzyć nowe bazy danych (zwykle MySQL). Każda nowa baza danych ma swój adres (URL) poprzez który klienci mają dostęp do swoich danych, zwykle po podaniu nazwy i hasła użytkownika (odrębne dla bazy danych). Najczęstszy sposób dostępu do baz danych to wykorzystywanie programu narzędziowego phpMyAdmin (serwery Linux), który ma swój adres i dane dostępowe w firmie hostingowej.

Strona internetowa

Uruchomienie strony internetowej na hostingu wymaga znajomości wszystkich powyższych danych, dlatego warto aby zlecający budowę strony www miał je wcześniej przygotowane. Jeśli domena internetowa została wykupiona w innej firmie niż firma w której klient wykupił hosting – dochodzą dodatkowe dane dostępowe (adres URL, użytkownik i hasło do panelu klienta u rejestratora domeny). Dodatkowo należy znać adresy serwerów DNS firmy hostingowej (dostępne na stronach z pomocą) aby je wpisać w ustawienia domeny.

CMS

Jeśli strona internetowa jest zbudowana w oparciu o CMS (system zarządzania treściami), do listy danych dostępowych dochodzą kolejne dane (adres logowania do panelu administracyjnego, nazwa użytkownika i nazwa klienta). Jeśli wykonawca przekazał Ci nazwę użytkownika w postaci admin, administrator – natychmiast zmień jego nazwę w panelu administracyjnym CMS (bezpieczeństwo).

SSL

W przypadku sklepów internetowych warto dla domeny kupić certyfikat SSL  który umożliwia bezpieczną komunikację pomiędzy komputerem Internauty a stroną internetową. W przypadku zakupu certyfikatu SSL dochodzą kolejne dane dostępowe (adres logowania do panelu administracyjnego, nazwa użytkownika i nazwa klienta). Warto rozważyć aby wykupić certyfikat w firmie hostingowej (będzie mniej danych dostępowych).

Media społecznościowe

Jeśli właściciel strony internetowej korzysta z mediów społecznościowych, zwłaszcza w taki sposób, że strona internetowa jest zintegrowana np. z facebookiem pojawią się kolejne dane dostępowe (klucz prywatny, klucz publiczny, adres strony, App-ID strony na facebooku). Taka sama sytuacja występuje w przypadku Twitter, Linkedin, GooglPlus, Pinterest, itp.. Opanowanie ogromnej liczby danych wymaga od Ciebie dobrej organizacji.

Podsumowanie

Profesjonalni wykonawcy stron internetowych po uzyskaniu od klienta danych dostępowych do panelu klienta (rejestrator domeny i firma hostingowa) z reguły sami zakładają odpowiednie konta dla klientów (w cenie strony www). Często te prace wykonują freelancerzy którym te prace są zlecane przez ludzi bagatelizujących znaczenie ochrony informacji istotnych dla firmy zleceniodawcy (sektor MSP). W efekcie wszystkie osoby zaangażowane w łańcuszek (marketerka, grafik, klient, freelancer, programista) mają nieograniczony dostęp do pełnych danych dostępowych klienta. Klient może uregulować dostęp do danych w umowie a dane powinien mieć pod kontrolą w jednym pliku. Jakie dane trzeba umieścić w pliku z danymi dostępowymi potrzebnymi do wykonania strony internetowej? Możesz pobrać przykładowy plik z danymi (format ANSI TXT dla notatnika Windows), wypełnić swoimi danymi, zaszyfrować lub zahasłować i wykorzystywać do swoich potrzeb >  dane do strony internetowej. Wersja angielska –Standard access data to website.

Napiszcie w komentarzu, czy i jak porządkujecie dane dostępowe do swoich stron internetowych. Czy macie swoje dane do strony internetowej pod kontrolą i macie pewność, że nie trafiły w niepowołane ręce, które ich nie chronią?

Podsumowanie
Jak traktować dane do strony internetowej?
Tytuł
Jak traktować dane do strony internetowej?
Opis
Poczytaj jak kontrolować swoje serwisy internetowe.
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *