Pozycjonowanie stron
SEO

Zmiana strony www

HomeOptymalizacja SEOZmiana strony www

Nowa szata graficzna

Nowe szaty na imprezę:-)

 

Właściciele stron internetowych od czasu do czasu zmieniają wygląd strony i strukturę serwisu aby się dopasować do rynku niczym ludzie na imprezę. Przyczyny są różne, podobnie jak skutki zmiany adresów strony internetowej też mogą być pozytywne:-). Przed każdą zmianą strony internetowej warto zrobić badanie strony internetowej w poprzedniej wersji. Badanie może mieć na celu ustalenie pozycji określonych podstron serwisu internetowego w wyszukiwarkach internetowych dla określonych słów kluczowych. Jeśli założymy, że treści na stronie www nie ulegną zmianie (artykuły) to nie znaczy, że adresy podstron (linki) pozostaną bez zmian.

Linki

Adresy podstron zwykle ulegają zmianie a poprzednie adresy (linki) zanikają, jeśli nie są przekierowane na odpowiednie podstrony nowego serwisu. Dlatego warto przed przebudową strony internetowej przygotować raport istniejących i zaindeksowanych stron, który zwykle pokrywa się z mapą serwisu (sitemap.xml). Z kolei mapa strony nowego serwisu internetowego wskazuje aktualne adresy podstron. Stara wersja serwisu (linki) zwykle ma swoją historię, określone podstrony często mają linki z zewnątrz, zwykle zdobyte w naturalny, organiczny sposób. W takiej sytuacji warto zachować moc i autorytet linków na nowej stronie www.

Dlatego warto do każdej podstrony nowej wersji serwisu przyporządkować odpowiednią podstronę poprzedniej wersji serwisu www. Poniżej pokażę, jak to zostało zrobione w przypadku tego serwisu (możesz wykorzystać przykład u siebie).

Internauci szukając informacji w wyszukiwarce widzą zaindeksowane podstrony serwisu często w poprzedniej wersji. Po kliknięciu na link do strony www w wynikach wyszukiwania Internauta oczekuje, że trafi na stronę internetową, która zawiera poszukiwane informacje. To podstawowy powód aby postarać się stare strony www przyporządkować do nowych stron www. Operacje przekierowania starego adresu na nowy adres URL najlepiej wykonać za pomocą przekierowania 301. Bez względu na rodzaj wykorzystywanego CMS’a, można to zrobić w pliku .htaccess (pod warunkiem, że serwer hostingowy to Apache).

Jak przekierować starą stronę na nową?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w katalogu głównym strony internetowej istnieje plik .htaccess, jeśli go brak, możesz go stworzyć ręcznie lub wykorzystać gotowca, zwykle załączanego do CMSa na którym została zbudowana nowa strona internetowa. Po stworzeniu pliku .htaccess należy go skopiować do katalogu głównego strony www na hostingu (tzw. z j.ang. root folder) a w ustawieniach CMS’a zaznaczyć opcję przepisywania adresów (przyjazne adresy URL). W zależności od wykorzystywanego CMS’a nazwy mogą być różne, jednak opcji należy szukać w ustawieniach konfiguracyjnych.

Przykład przekierowania

Przekierowanie starej strony na nową najlepiej objaśnić na przykładzie. Poniżej przykład jak przekierowanie 301 zostało przygotowane w przypadku strony bloga adsecur.com. Poprzedni adres bloga był następujący:

http://adsecur/seoblog/
Obecny adres bloga:
http://blog.adsecur/
Po wpisaniu poprzedniego adresu w przeglądarce internetowej Internauta zostanie przeniesiony do nowego adresu. Przeniesienie zostało wykonane za pomocą przekierowania 301 umieszczonego w pliku .htaccess, przykład:
Redirect 301 /seoblog/ http://blog.adsecur.com/
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku podstron serwisu, poniżej kolejny przykład.

Zakładając, że podstrona w starej wersji miała adres:
http://adsecur/seoblog/2011/10/06/zmiany-pagerank-update/
W nowej wersji strony internetowej ta podstrona ma inny adres:
http://blog.adsecur.com/2011/10/06/zmiany-pagerank-update/

 Trwałe przekierowanie starej strony www (z j.ang. permanent redirect) na nową stronę www będzie wyglądać następująco:

Redirect 301 /seoblog/2011/10/06/zmiany-pagerank-update/ http://blog.adsecur.com/2011/10/06/zmiany-pagerank-update/

 Należy pamiętać aby przed dyrektywą redirect 301 wstawić opcję: RewriteEngine on, która sprawi, że występujące po niej dyrektywy będą działać. Reasumując, poniżej przedstawiam przykładowy plik .htaccess, który zawiera przekierowania 301 (# – oznacza komentarz):

#Przekierowania starych stron na nowe strony
#1Najpierw zabezpieczenie pliku htaccess przed dostępem nieuprawnionych osób
<Files .htaccess>
order allow,deny
deny from all
</Files>
#2Uruchomienie przekierowania 301 – example.com – nowa przykładowa strona z subdomeną
RewriteEngine on
Redirect 301 /blog/ http://blog.example.com/
Redirect 301 /jak-tworzyc-strony-www/ http://example.com/tworzenie-stron/
Redirect 301 /jak-tworzyc-strony-www/ http://example.com/tworzenie-stron/
Redirect 301 /optymalizacja-seo.html http://example.com/optymalizacja-seo/
#lub inaczej (zależy od nowego adresu:)
Redirect 301 /optymalizacja-seo.html http://example.com/optymalizacja-seo.html
#Koniec pliku .htaccess

Jak działa przekierowanie 301?

Po wpisaniu „Redirect 301” podajemy adres starej strony, który występował za nazwą domeny (w w/w przypadku to: example.com), nie można wpisywać całego adresu razem z nazwą domeny. Następnie naciskamy tabulator (Tab) i wpisujemy pełny adres nowej strony www, tym razem z http i z nazwą domeny. Warto zwracać uwagę na końcówki adresów URL, dokładnie wpisywać (podawać) adresy zarówno starej strony jak i nowej strony www. Właśnie do tego celu należy wcześniej przygotować sobie mapy strony – zarówno starego jak i nowego serwisu. 

Przekierowania wewnętrzne 301

Jeśli określona strona www ma w nowej wersji kilka adresów dla jednej podstrony to warto dodatkowo wskazać jeden podstawowy adres dla tej jednej podstrony po to aby wyszukiwarki nie indeksowały kilku adresów lecz jeden podstawowy adres ( SEO best practices). Adresy:

http://www.example.com/buty-meskie/
http://www.example.com/buty-meskie.html
http://www.example.com/buty-meskie
Pierwszy adres wybieramy jako podstawowy i wpisujemy w pliku .htaccess:
RedirectMatch 301 ^/meskie-buty.html http://www.example.com/buty-meskie/
RedirectMatch 301 ^/meskie-buty/$ http://www.example.com/buty-meskie/
RedirectMatch 301 ^/meskie-buty http://www.example.com/buty-meskie/

Składnia:
RedirectMatch 301 ^/alias-podstawowego-adresu.html http://www.example.com/nowy-podstawowy-adres/

Responsywność

Nowa wersja serwisu internetowego często jest inaczej organizowana po to aby ułatwić Internautom dostęp do informacji (z j.ang. Usability) oraz bardziej uwypuklić zagadnienia (dopasowanie), na których zależy właścicielowi serwisu. W efekcie nowa strona internetowa może się lepiej pozycjonować na określone frazy kluczowe. Dobry sposób na osiągnięcie efektu lepszego pozycjonowania to umieszczenie nowych słów kluczowych w adresie URL oraz w opisach meta: Title, Description, Keywords (z j.ang.). Taka przebudowa strony www zawsze pozytywnie wpływa na wyniki wyszukiwania w wiodących wyszukiwarkach internetowych, pod warunkiem, że wcześniej została przeanalizowana i należycie przygotowana.

W przypadku niniejszego serwisu zmienione zostały słowa kluczowe na jakie ma się pozycjonować w wyszukiwarkach. Zmieniony został szablon strony (z j.ang. Layout) na tzw. responsywny szablon, który dobrze się prezentuje nie tylko na komputerach ale i na urządzeniach mobilnych. Responsywna strony internetowa to odpowiedź na zmieniające się przyzwyczajenia Internautów, ruch w Internecie od kilku lat przenosi się na urządzenia mobilne. Zeszły rok był pod tym względem przełomowy.

Responsywność to wyraz używany w nowym kontekście – tłumacząc na polski można powiedzieć, że chodzi o dopasowanie strony www (do rozmiarów ekranu urządzenia), elastyczność, adaptowalność lub po staropolsku: spolegliwość (brzmi nieco staromodnie?). Czy stosujecie inne zamienniki na słowo responsywność? (w kontekście RWD – Responsive Web Design). Napiszcie w komentarzu.

Mobilność

Urządzenia mobilne mają szybkość dostępu do Internetu w wielu wypadkach niższą niż Internet stacjonarny w domu czy w pracy. Tym bardziej istotny staje się rozmiar strony internetowej, im mniejszy, tym wygodniej przeglądać strony www. Wpływ na rozmiar (wagę strony www liczoną w Kb) mają zarówno skrypty jak i grafiki, dlatego warto ich liczbę i rozmiar maksymalnie ograniczać i zmniejszać. Warto stosować kompresję serwisu aby elementy strony internetowej były pakowane na serwerze przed wysłaniem do przeglądarki internetowej. Kompresja daje w efekcie szybsze „ładowanie” strony w przeglądarce a tym samym podwyższa komfort przeglądania strony przez Internautów. To zarazem jeden z parametrów decydujących o lepszej pozycji strony, ten parametr wchodzi w zakres wielu czynności określanych mianem: optymalizacja SEO

Mobilność i responsywność stron internetowych to obecnie wyzwanie dla wielu biznesów, które chcą się utrzymać na topie w wyszukiwarkach internetowych. Część instytucji oferuje swoim klientom strony responsywne, część organizacji preferuje aplikacje na urządzenia mobilne, które zastępują strony responsywne. Aplikacje mobilne to rozwiązanie, które musi uwzględniać nie tylko obecnie dostępne na rynku urządzenia (smartfony i tablety z różnymi systemami OS) ale również przyszłe trendy w IT. Dodatkowo aplikacje mobilne powinny być tworzone w oparciu o wytyczne Top 10 OWASP  w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla klientów serwisów internetowych. Tego typu podejście wymaga znacznie większego budżetu od firmy zlecającej budowę aplikacji na urządzenia mobilne, prawdopodobnie stać na to wielkie firmy.

Stałość

Większość parametrów decydujących o dobrym pozycjonowaniu pozostaje od lat niezmiennie stała: rozmiar, opisy meta, dokładne opisywanie wszystkich treści (teksty, zdjęcia), użyteczność dla ludzi. Oczywiście warto przytoczyć najważniejszy parametr: interesujące dla ludzi treści na stronie podane w zrozumiały sposób (z j.ang. unique content). Większość parametrów wpływających na dobre pozycjonowanie strony jest związana z dokładną, precyzyjną i czasochłonną pracą wykonaną w serwisie internetowym. Wykonawcy stron www często oddają serwis www bez uwzględnienia wielu parametrów decydujących o pozycjonowaniu. W sumie nic dziwnego, ponieważ z reguły klienci oceniają strony internetowe po wyglądzie i tylko za to płacą. To też stały element krajobrazu Internetu w Polsce, zapewne będzie się zmieniał wraz ze wzrostem świadomości klientów…

Dziękuję Ci za dotrwanie do tego miejsca, poczytaj co zaleca Google podczas zmiany strony i napisz w komentarzu – co  jeszcze warto uwzględnić podczas przebudowy dotychczasowej strony www na nową wersję?

Podsumowanie
Jak zmieniać stronę internetową?
Tytuł
Jak zmieniać stronę internetową?
Opis
RWD - to wymóg związany z użytecznością i SEO.
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

One thought on “Zmiana strony www

  1. „Należy pamiętać aby przed dyrektywą redirect 301 wstawić opcję: RewriteEngine on”
    Dyrektywa Redirect nie należy do mod_rewrite, a jest wbudowana w Apache. Proszę o niewprowadzanie ludzi w błąd…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *