Pozycjonowanie stron
SEO

Podsumowanie Joomla Day Poland 2013

HomeCMSPodsumowanie Joomla Day Poland 2013

Piotrkowska Łódź - Joomla Day Poland 2013Joomla Day Poland 2013 w dn. 5,6-10-2013, wspaniała impreza w Łodzi stanowiła okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych i towarzyskich. Centrum Szkoleniowo Konferencyjne Uniwersytetu Łódzkiego gościło deweloperów Joomla! z całej Polski. Wiele znanych twarzy liderów społeczności Joomla skupiało podczas prezentacji uwagę uczestników.

Pierwszy dzień Joomla Day Polska 2013 rozpoczął się tradycyjnie od wystąpienia Stefana Wajdy „Zwiastuna”, który serdecznie przywitał wszystkich uczestników. Od „Zwiastuna” pałeczkę prezentera przejął Ofer Cohen członek zarządu OSM. Ofer opowiadał jak programiści na świecie rozwijają CMS Joomla!, wspomniał, że każdy może wnieść swój udział w rozwój i popularyzacji Joomla.

Pożegnanie Joomla 1.5.x. - Joomla Day Poland 2013 Łódź

Pomoc w tłumaczeniach, popularyzacja wiedzy o CMS to przykładowe formy wspierania wolnego oprogramowania. Ofer przypomniał, że skończyło się wsparcie dla Joomla wersja 1.5.x i warto myśleć o migracji do nowej wersji. Wszyscy słuchacze powstali i w zadumie pożegnali odchodzącą powoli w przeszłość Joomla 1.5.x.

Kolejne prezentacje miały miejsce w 2 salach konferencyjnych, wielu uczestników nie mogło się zdecydować, na którą prezentację się wybrać. Niektórzy zacieśniali nowe znajomości przy kawie i ciasteczku. Ciekawa prezentacja Darka Śniega dotyczyła reanimacji stron internetowych opartych na Joomla!. Darek opowiadał o problemach użytkowników, nie działających stronach i jak temu zaradzić. Fachowa prezentacja, moim zdaniem jedna z lepszych, autor przekazywał wiedzę modulując brzmienie głosu w czym z pewnością pomaga mu gra w zespole muzycznym:-)

Zdolni programiści

Kolejna prezentacja należała do pasjonatów programistów związanych z Joomla od wielu lat, twórców komponentów z serii DJ i Joomla-Monster. Produkty programistów powstające w wyniku ich zaangażowania cechują się dobrą jakością i pomagają w organicznym pozycjonowaniu serwisów internetowych. Szkoda, że ogólnopolskie media wolą pisać o plotkach zamiast promować zdolnych programistów. Twórcy opowiedzieli jak łatwo i szybko można zbudować portal dla miasta wykorzystując Joomla i potrzebne rozszerzenia. W tym miejscu uwidoczniła się przewaga oprogramowania Open Source nad oprogramowaniem komercyjnym wykorzystywanym przez duże koncerny do budowy portali miejskich za kilka – kilkanaście milionów złotych.

Pomoc Joomla!

Paweł Frankowski - Joomla Day Poland 2013 Łódź

Równolegle w nieco mniejsza sala konferencyjna pękała w szwach. Paweł Frankowski znany w Polsce propagator idei Open Source, auto książki, podręcznika o Joomla! Opowiadał o sposobach wsparcia dla klientów na przykładzie Gavick. Prezentacja dobitnie pokazała, że wsparcie techniczne udzielane klientom przez małe i średnie firmy wcale nie musi korzystać z drogich rozwiązań korporacyjnych. Wsparcie poprzez forum, wsparcie przy wykorzystaniu systemu zgłoszeń serwisowych, wsparcie telefoniczne – sposoby wspierania użytkowników nie różnią się od tych w dużych korporacjach. Jedno pozostaje niezmienne – szybkie zidentyfkowanie problemów klientów, które wymaga pewnego doświadczenia i dojrzałości życiowej.

System ekspercki

Po przerwie na obiad i ciastko zaczęły się kolejne sesje prezentacji. Krzysztof Strymiński pokazał, że Joomla! w połączeniu z komponentem K2 bardzo dobrze służy jako system ekspercki. System budowany od dłuższego czasu m.in. przez Krzysztofa nie tylko, że nie różni się od rozwiązań komercyjnych ale bije je na głowę. Wirtualna Pani z komputera odpowiadająca na pytania Internautów była ponoć tak sugestywna w czasie testów (flirtowanie), że niektórzy testerzy systemu myśleli, że to prawdziwa dziewczyna i chcieli się z nią umawiać🙂 Dokąd nas zaprowadzi ten postęp w informatyce? Czy wirtualna kobieta może zastąpić prawdziwą? 

Dodatki Joomla!

Aleksander Kuczek - Joomla Day Poland 2013 Łódź

Po krótkiej przerwie na herbatę Aleksander Kuczek, prawnik z Krakowa przedstawił pułapki sprzedaży rozszerzeń Joomla! na całym świecie. W ten sposób okazało się, że w dzisiejszym świecie trudno prowadzić biznes bez pomocy prawników:-)

Fachowa prezentacja była nasycona życiowymi przykładami, prelegent chętnie odpowiadał na wszelkie pytania. Równoległa sesja prowadzona przez Grzegorza Zawistowskiego dotyczyła porównania Joomla! z Sharepoint. Rozwiązanie do zbudowania firmowego Intranetu czy Ekstranetu niekoniecznie musi bazować na Sharepoint, który w darmowej wersji Foundation ma wiele ograniczeń. Joomla! Stanowi bardzo dobry fundament do budowy wewnętrznych serwisów firmowych. Ciekawa prezentacja upewniła wielu małych przedsiębiorców, że dobrze wybrali:-)

Serwis dla sektora publicznego

Miłosz Wojaczek - Joomla Day Poland 2013 Łódź

Następna prezentacja przedstawiała metodologię wdrożenia serwisu internetowego w instytucjach publicznych. Miłosz Wojaczek znaczną część prezentacji poświęcił zagadnieniom psychologicznym związanym z prowadzeniem projektu wdrożeniowego. Miłosz wskazał, że zaangażowanie wszystkich członków zespołu wdrożeniowego gwarantuje sukces projektu. Nauka obsługi CMS Joomla! Na początku drogi wydaje się trudna, jednak perfekcja przychodzi z czasem. Instytucje publiczne wykorzystujące do budowy serwisów internetowych otwarte oprogramowanie (w tym Joomla!) oszczędzają pieniądze podatników i mają użyteczne serwisy internetowe. Miłosz podzielił się swoim doświadczeniem, wskazując, że zrozumienie potrzeb instytucji to pierwszorzędna sprawa. Na koniec pierwszego dnia organizatorzy rozlosowali wiele nagród, dzięki którym wielu uczestników może powiedzieć: nie wracam do domu z pustymi rękoma.

Dzień biznesu uwieńczyła uroczysta kolacja. Restauracja nie pomieściła wszystkich uczestników w jednej sali, na korytarzu i w sąsiedniej sali miały miejsce kuluarowe rozmowy. Uczestnicy z zapałem dyskutowali o nowych komponentach i szablonach dla Joomla!. Wieczór nabrał barwy nieco poetyckiej, pojawiły się gitary i śpiew, którego z przyjemnością słuchały Panie w recepcji hotelowej:-)

Dzień społeczności

Wjazd do Łodzi -Joomla Day Poland 2013 Łódź

Na drugi dzień pojawiło się kilkanaście nowych twarzy, przyjechali aby posłuchać nowości ze świata Joomla! A mieli o czym słuchać. Słuchacze zostali przywitani przez Pawła Frankowskiego a następnie mieli okazję posłuchać wybranych prezentacji z CMS Joomla!. Ofer Cohen opowiadał o architekturze Joomla! i o pracach nad jej rozwojem.

Ryszard Dałkowski wraz z koleżanką z Microsoft prezentował chmurę Microsoft Azzure, w której można umieścić Joomla!. Perfekcyjna prezentacja początkowo była słabo słyszalna na końcu auli. W miarę rozpalania umysłów publiczności pojawiało się więcej pytań a prowadzący rzeczowo i konkretnie odpowiadał na pytania. Pojawił się wątek o prywatności i o bezpieczeństwie danych w chmurze. Starzy wyjadacze z tęsknotą na ustach oglądali slajdy przedstawiające nowoczesne Data Center i własną sieć CDN firmy Microsoft. Niestety, w Polsce Microsoft inwestuje głównie w sprzedaż, praca dla zdolnych programistów czeka za granicą, w Redmond, Seattle oraz w Europie Zachodniej.

Kolejne prezentacje – 21 niezbędnych rozszerzeń do Joomla! „Zwiastuna”, pozycjonowanie serwisu opartego o CMS Joomla! Radka Kubery przyciągnęły wielu uczestników. Pozycjonowanie tak bardzo interesowało uczestników, że w pewnym momencie zabrakło miejsc i sala została zamknięta na klucz. Niektórzy desperaci zakradali się z zewnątrz, pod okna sali A aby posłuchać o pozycjonowaniu stron:-)

Obiad postawił kres prezentacjom, słuchacze mogli zaspokoić głód przy okazji omawiając poprzednie prezentacje. Prezentacje po obiedzie w wykonaniu praktyków Joomla! Stanowiły głęboką dawkę wiedzy o CMS nie tylko dla początkujących. Słuchacze gremialnie uczestniczyli w wybranych prezentacjach.

Manufaktura Łódź - Joomla Day Poland 2013 Łódź

Konferencja Joomla Day organizowana jest w wielu krajach na całym świecie, konferencja w Łodzi, centralnym mieście Polski stanowiła ułatwienie dla wielu uczestników, którzy przyjeżdżali tu z całej Polski. Łódź pozostawiła niezapomniane wspomnienia w sercach i umysłach uczestników, wielość zabytków, piękno kamienic ukazuje dawną potęgę Łodzi, zniszczoną w trakcie wojny. Joomla Day to konferencja, na której można się nauczyć wielu zagadnień z obsługi CMS i poznania interesujących ludzi.
Dziękuję wszystkim sponsorom za to, że dołożyli swoje cegiełki do wsparcia imprezy: Gavickpro,  Microsoft, RedComponent i wielu innych. Osobiście cieszę się i dziękuję za to, że instytucje publiczne jak Ministerstwa: Administracji i Cyfryzacji, Gospodarki oraz Marszałek Województwa Łódzkiego objęli honorowy patronat nad konferencją. Największe podziękowania należą się liderom społeczności Joomla!, którzy poświęcili swój czas aby zorganizować tak udaną konferencję.

Konferencja Joomla Day to okazja do poznania nowego miasta i jego historii. Same walory: edukacyjne i krajoznawcze – dlatego warto wziąć udział, na co z niecierpliwością będę czekał przez najbliższy rok…..
Na Facebooku kolejne zdjęcia z Joomla Day Polska 2013.

Podsumowanie

Tytuł
Podsumowanie Joomla Day Poland 2013
Opis
Super impreza dla społeczności Joomla.
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *