Pozycjonowanie stron
SEO

Relacja z Joomla Day Poland 2012

HomeCMSRelacja z Joomla Day Poland 2012

Poznań w ostatnim dniu lata 2012r. gościł polską społeczność Joomla. Joomla Day Poland w Polsce po raz pierwszy zorganizowała Polska Fundacja Joomla. Impreza miała miejsce w zielonej dzielnicy Poznania (Nowe Miasto) w rejonie Malty.
Dobry humor członków społeczności Joomla zapewnił wspaniały klimat imprezy. Na imprezę przybyło liczne grono gości z zagranicy, w tym Key Notesi, którzy opowiadali o sile społeczności Joomla! na świecie. Goście z wielu krajów świata przybyli różnymi środkami lokomocji wcześniej, nie mogąc się doczekać na Joomla Day Poland 2012.

Business Day

Pierwszy dzień imprezy Joomla Day Poland tzw. Business Day obfitował w wiele interesujących prezentacji na temat Joomla!. Imprezę otworzył Stefan Wajda, prekursor społeczności Joomla w Polsce. W dalszej kolejności wystąpił Brian Teeman (Joomlashack) z UK, który w swojej prezentacji pokazał ścieżki wsparcia dla kolejnych wersji – począwszy od Joomla 1.5.x poprzez wersję Joomla 2.5.x do Joomla! 3.x. Korporacje mogą pozazdrościć świetnej organizacji przy planowaniu kolejnych wersji Joomla!:-)

Relacja z Joomla Day Poland 2012

W dalszej kolejności sesje prezentacji na temat Joomla! były podzielone na 3 równoległe strumienie. Wielu zainteresowanych komponentami Joomla miało duże dylematy przed podjęciem decyzji o wyborze prezentacji. Aktywni członkowie społeczności Joomla! krążyli pomiędzy 3 salami konferencyjnymi spotykając się po drodze w pięknym otoczeniu Malty i nawiązując nowe kontakty w społeczności Joomla! Przy okazji można było zaobserwować dbałość tubylców o dobrą kondycję – tabuny biegających, rowerzystów i uprawiających Nordic Walking.

Plastyczny CMS

Pierwsza runda zawierała m.in. sesję prezentacyjną Design Joomla, Łukasz Ciastek i Michał Olczyk opowiadali o planach związanych z rozwojem komponentów DJ-Catalog i DJ-Classifieds. Wskazali na zalety rozwiązań do zastosowań biznesowych. Słuchacze zadawali wiele pytań m.in. o dodatek do sh404SEF dla komponentów DJ-xxx (w przygotowaniu). Równoległe sesje dotyczyły redSHOP (Ronni Christiansen) i Responsive Joomla Design (Tomasz Dziuda). Publiczność okupowała wszystkie miejsca siedzące, wielu na stojąco słuchało prezenterów:-)

Po 15 minutowej przerwie na słodkie ciasteczko i smaczną kawę rozpoczęły się kolejne prezentacje. Magnesem przyciągającym publiczność była prezentacja komponentu SobiPro do zarządzania treścią (zastosowanie np. katalogi firm) prowadzona przez Radka Suskiego z Sigsiu.net. Radek to wieloletni członek społeczności Joomla! Polska budujący pomosty pomiędzy polską i niemiecką społecznością Joomla! Radek robi wiele dla społeczności, obraz Polaka w jego wydaniu jest godny naśladowania. Młodzi adepci programowania mają w nim wzorzec:-)

Korporacja i Open Source

Relacja z Joomla Day Poland 2012Kolejna sesja prezentacji obejmowała m.in. propozycje firmy Microsoft w zakresie chmury dla Joomla. Trzeba zauważyć, że Microsoft, jeden z filarów światowego IT zaczął dostrzegać olbrzymi potencjał intelektualny i społecznościowy tkwiący w Joomla! To m.in. dzięki firmie Microsoft, jednemu ze sponsorów konferencji, impreza miała tak szeroki, światowy rozmach. Microsoft w ostatnich robi wiele dla ocieplenia swojego wizerunku monopolisty, producenta rozwiązań dla korporacji. Współpraca z ruchem Open Source z pewnością przyczyni się do integracji rozwiązań korporacyjnych z rozwiązaniami opartym na otwartym kodzie.

Głód wiedzy o Joomla! uczestników konferencji został wstępnie zaspokojony do godziny 14.00. Następnie deweloperzy z wielu zakątków Polski udali się na obiad, gdzie mogli delektować się wspaniałym posiłkiem przygotowanym przez restaurację 3 Kolory. Podczas posiłku toczyły się rozmowy o rozwoju komponentów Joomla!, uczestnicy konferencji na gorąco dzielili się wrażeniami z prezentacji. Open launch sprzyjał pełnej integracji:-) Wspaniałe widoki za oknem, dobry obiad, świeże powietrze zachęcały do ożywionej wymiany zdań w zakresie codziennych prac z Joomla!

Razem raźniej

Po posiłku uczestnicy udali się na kolejne sesje prezentacji. Dużą publiczność przyciągnął Stefan Wajda (Zwiastun), który opowiedział o historii i rozwoju polskiej społeczności Joomla! Nie szczędził przy tym gorzkich słów prawdy o niekiedy zbyt małym zaangażowaniu wielu członków społeczności na forum Joomla!, tłumaczeniu kolejnych wersji językowych i aktywności społecznej. Niebiosa jakby usłyszały jego słowa, pogoda zmieniła się gwałtownie ze słonecznej na deszczową ulewę, przerywaną grzmotami w kluczowych elementach wystąpienia „Zwiastuna”.

Kolejne sesje prezentacji zawierały m.in. wystąpienie Aleksandra Kuczka, który konkretnie i bardzo rzeczowo przedstawił niuansy umów na wykonanie serwisów internetowych w oparciu o Joomla! Zwrócił przy tym uwagę na różne rodzaje licencji (GNU GPL, MIT), które dają możliwości pełnego zadowolenia klientów na strony internetowe. Wielu klientów na polskim rynku nie przywiązuje wystarczającej uwagi do umów na wykonanie strony www. Skutek jest taki, że otrzymują autorski produkt wspierany tylko przez autora, bez dokumentacji i są uzależnieni na lata od jednego człowieka.

Umowy na wykonanie stron internetowych

W ostatniej rundzie prezentacji Paweł Frankowski, jeden z liderów polskiej społeczności Joomla! opowiadał o papierologii związanej z Joomla, z procesem sprzedaży i budowy serwisu internetowego. Wielu uczestników kiwało potakująco głowami, gdy była mowa o życzeniach klientów związanych z przygotowaniem nieograniczonej liczby kreacji strony. Każdy grafik ciężko pracuje nad koncepcją wyglądu strony, wkłada w pracę swoje serce i wszystkie umiejętności. Projekt graficzny strony (szablon, z j.ang. layout) to wiele godzin pracy grafika. W efekcie klient otrzymuje propozycję (kilka propozycji) za darmo na etapie ofertowania (pamiętaj o prawach autorskich). Dalsza praca nad szablonem to przerobienie pliku graficznego na wiele plików stanowiących gotowy szablon Joomla! Zmiana grafiki szablonu na gotowy szablon do wykorzystania wymaga wielogodzinnej pracy programisty.

Na polskim rynku stron internetowych liczy się cena, wielu klientów chce mieć unikalne pod względem wyglądu strony internetowe. Niestety niewielu chce za to zapłacić, to powód dla którego dużą popularnością cieszą się gotowe szablony stron internetowych opartych na Joomla! (i nie tylko). Gotowy szablon Joomla! jest jak rama samochodu na którą przykręca się karoserię (grafika, zdjęcia, obrazki). Ładny wygląd strony internetowej to subiektywne wrażenie każdego człowieka, zgodnie z powiedzeniem: jednemu Kryśka, drugiemu Maryśka icon smile Relacja z Joomla Day Poland 2012 Warto stosować się do uniwersalnych wzorców piękna jeśli nie chcesz budzić kontrowersji Internautów.

Integracja społeczności

Całodzienna impreza zakończyła się smakowitą kolacją, wspaniałe poznańskie frykasy podawane w nieograniczonej ilości zaspokoiły głód deweloperów. Cenne znajomości zawarte podczas kolacji i przerw między prezentacjami pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Deweloperzy Joomla, ludzie z całej Polski na co dzień świadczą usługi dla małych firm, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie CMS Joomla!. Pierwszy dzień konferencji Joomla Day Poland 2012 (Business Day) zakończył się przed północą. 

Community Day

Drugi dzień konferencji (Community Day) Joomla! Day Poland ściągnął kolejnych użytkowników, konsumentów, którzy cenią sobie łatwość użytkowania oprogramowania użytego do budowy stron internetowych. Miejsce konferencji sprzyjało pogawędkom na świeżym powietrzu, wspaniały catering z restauracji 3 kolory pozwalał podtrzymać poziom koncentracji (kofeina i słodycze). Wspaniała atmosfera pełna optymizmu sprzyjała rozmowom o oprogramowaniu, komponentach Joomla! 

Ryan Ozimek – wartości ruchu Open Source

Drugi dzień prezentacji w prawdziwie amerykańskim stylu rozpoczął Ryan Ozimek z Waszyngtonu, były prezydent OSM (Open Source Matters – Wolne oprogramowanie ma znaczenie). Charyzma lidera społeczności spowodowała, że szybko nawiązał kontakt z publicznością. W swojej prezentacji Ryan wskazał wiele czynników przemawiających za Joomla! jako systemu do zarządzania treścią na stronach internetowych (CMS – Content Management System). Wskazał, że Joomla! Na całym świecie przyciąga co roku nowych użytkowników a liczba instalacji ciągle rośnie. Jako przykład podał strony internetowe wielu rządów na całym świecie, które korzystają z Joomla!

Szybkość stron internetowych

W kolejnej sesji Dominik Kucharski zwrócił w swojej prezentacji uwagę na niedoceniany przez wielu klientów element jakim jest szybkość stron internetowych. Istotny czynnik jakim jest szybkość strony internetowej mocno wpływa na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Roboty wyszukiwarek internetowych podobnie jak ludzie nie chcą tracić czasu na indeksowanie stron internetowych, które szybko z nimi nie współpracują. Podał kilka przydatnych dodatków do przyśpieszenia Joomla!: JCH Optimize, RokGZipper który stosuję od dawna na stronach klientów:-)

Następna sesja prezentacji zawierała prezentację jednego ze sponsorów konferencji tj. home.pl, jednej z największych firm hostingowych w Polsce.
Michał Górniak z home.pl dokładnie wyjaśnił, że Joomla na serwerach home.pl nie powinna sprawiać problemów z instalacją. Fachowa prezentacja rozwiała wiele nieporozumień funkcjonujących w środowisku deweloperów Joomla! Prezentacja inżyniera była bardzo konkretna, bez bicia piany, pokazała, że wiarygodność i zaufanie buduje się wiedzą a nie pięknymi słowami:-)

Szkolenia w Joomla

Kolejna prezentacja dotycząca zarządzania wydarzeniami i szkoleniami w Joomla! przygotowana została przez Michała Trzepizura, jednego spośród liderów społeczności. Prezentacja dotyczyła systemu zarządzania szkoleniami ohanah, który można wykorzystać do budowy strony internetowej firmy szkoleniowej.

Mocna dawka wiedzy o Joomla! przekazana przez prelegentów w prezentacjach wymagała uzupełnienia sił na obiedzie. I znowu restauracja 3 Kolory zaserwowała smaczny obiad z widokiem na zielone otoczenie i wodę:-)

Najlepszy CMS

Reasumując, pierwsza konferencja Joomla! Day Poland 2012 to była wspaniała impreza dla społeczności Open Source w Polsce. Joomla z roku na rok jednoczy wokół siebie coraz więcej zwolenników, w Polsce to jedna z silniejszych społeczności Wolnego Oprogramowania. Sukces dobrego CMS zawdzięcza swojej prostocie i ogromnym możliwościom rozbudowy. Joomla znakomicie nadaje się do budowy stron internetowych dla każdej firmy czy instytucji. Dowód tego stwierdzenia znajduje potwierdzenie w rosnącej liczbie użytkowników CMS Joomla! na całym świecie.

Strony internetowe zbudowane w oparciu o Joomla! można znakomicie wypozycjonować pod warunkiem budowy odpowiedniej struktury od zaplecza co wymaga dużej wyobraźni i wiedzy w tematyce strony www. Profesjonalnie zorganizowana impreza dzięki Fundacja PCJ Otwarte Źródła stanowi dowód zaangażowania członków społeczności w budowę lepszego świata. Sponsorom konferencji należą się duże słowa podziękowania, bez ich udziału zorganizowanie imprezy na takim poziomie byłoby trudne lub niemożliwe. Grono sponsorów zawierało m.in. home.pl, Siteground (hosting dla Joomla), StackIdeas (EasyBlog – blog dla Joomla) i wielu innych, sprawdź na witrynie Jomla-Day.pl.

Czasami warto oderwać się od komercyjnej rzeczywistości i mediów, które próbują kształtować Twoje myślenie. W takich chwilach warto zastanowić się co zrobiłeś dla innych ludzi (portal społeczności Joomla, tłumaczenia komponentów Joomla!, pomoc na forum Joomla!. Stare powiedzenie mówi: jesteś tyle wart ile możesz dać innym od siebie. Zastanów się co do tej pory zrobiłeś dla innych?

Poniżej kolejne zdjęcia z Joomla Day Poland 2012, żałuj, że Cię tam nie było:-) Następna szansa za rok:-)
A wracając do stereotypów o poznańskiej oszczędności – potwierdzam, że Poznaniacy są zaradni, gospodarni ale nie są sknerami jak często się uważa w Polsce, to nieprawda:-)

Podsumowanie

Tytuł
Relacja z Joomla Day Poland 2012
Opis
1-sze spotkanie w Poznaniu.
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *