Pozycjonowanie stron
SEO

Jak SSL wpływa na SEO?

HomeOptymalizacja SEOJak SSL wpływa na SEO?

Kto nie chce korzystać z usług internetowych?

Obawy Internautów w Polsce przed korzystaniem ze stron internetowych nie używających certyfikatów SSL, moim zdaniem są jeszcze niewielkie. Strach przed korzystaniem z usług dostępnych w Internecie bardziej chyba dotyczy ludzi o określonej osobowości i poglądach. Tacy obywatele chętnie korzystają z Internetu aby pozyskać informacje, nie są natomiast skłonni do zakupów w Internecie lub do korzystania z usług dostępnych drogą internetową. Osobiście znam ludzi, którzy twierdzą, że nie skorzystają z usług bankowości online czy zakupów poprzez Internet. Niechęć do korzystania z usług internetowych wcale nie jest związana z wiekiem człowieka. Przypuszczam, że dużą rolę ma do odegrania edukacja, pokazanie zagrożeń internetowych w zrozumiały sposób jak i korzyści z usług internetowych. Największa wyszukiwarka dba o edukację Internautów.

Internauci w Polsce są bombardowani informacjami o włamaniach do serwisów internetowych, hackerach i niebezpieczeństwach w Internecie. W efekcie duża grupa ludzi nie chce korzystać z usług ułatwiających im życie.

Duża część świadomych konsumentów zwraca uwagę na zabezpieczenia serwisów internetowych (certyfikaty SSL), sprawdza, czy w adresie URL jest niebieski lub zielony pasek. Z reguły dotyczy to instytucji finansowych, w których ludzie trzymają pieniądze.

5 Wskaźników bezpieczeństwa Google

Google ceni bezpieczeństwo i robi wiele aby je podnieść na wyższy poziom, przykłady:
1.Bezpieczna poczta Gmail (certyfikat SSL DV),
2.Bezpieczna aplikacja Google Docs (certyfikat SSL DV),
3.W kwietniu 2011 roku Google ogłosiło, że chce poprawić bezpieczeństwo certyfikatów SSL i stworzyło własną bazę danych z katalogiem certyfikatów SSL (Google Certificate Catalog). Certyfikat SSL opublikowany na serwerze DNS jest skanowany przez roboty Google, informacja jest dodawana do bazy Google z katalogiem certyfikatów SSL. To sposób Google na szybką weryfikację skompromitowanych i nieważnych certyfikatów SSL, GCC ma zapewnić większe bezpieczeństwo Internautom.
4.Bezpieczne wyszukiwanie w Google z użyciem szyfrowania SSL, (certyfikat SSL DV), więcej SSL Google. Na marginesie – bezpieczne wyszukiwanie Google umożliwia dysydentom politycznym ukrywanie poszukiwanych wyrażeń, lokalny ISP (dostawca Internetu) nie widzi czego szukał Internauta z jego sieci. Dotyczy to również inwigilowanych pracowników w firmie lub Internautów szpiegowanych w kafejkach internetowych.
5.Google ostrzega Internautów o zainfekowanych stronach internetowych. W wynikach wyszukiwania widać informację, że zainfekowana witryna może być niebezpieczna. Google dba również o bezpieczeństwo swoich serwerów umieszczonych w Data Center.

6 zalet certyfikatów SSL:

1.Ochrona prywatności podczas komunikacji,
2.Zapewniają Integralność danych, gwarantują, że dane nie zostały zmienione „w locie”,
3.Ubezpieczenie strat finansowych Internauty, wskutek skompromitowania certyfikatu SSL.
4.Możliwość instalacji certyfikatu SSL na hostingu współdzielonym,
5.Wzbudza u Internautów większe większe zaufanie do strony internetowej,
6.Ochrona przed szpiegowaniem przez ISP (dostawcę Internetu) – bezpieczne wyszukiwanie w Google. Dostawca Internetu to może być pracodawca, publiczny hotspot, operator GSM. Więcej na blogu Google.

6 wad certyfikatów SSL:

1.Koszty zakupu certyfikatu SSL. Samodzielnie wygenerowanie certyfikatu SSL co prawda nie jest problemem, jednak Internauta odwiedzający stronę WWW z własnoręcznie wygenerowanym certyfikatem SSL zobaczy w przeglądarce internetowej ostrzeżenie.
2.Konieczność posiadania dedykowanego adresu IP na serwerze (póki co IPV4),
3.Większe obciążenie serwera w sensie sprzętu,
4.Dostosowanie oprogramowania serwisu internetowego do używania SSL,
5.Większe zapotrzebowanie na przepustowość kanału komunikacyjnego komputer – serwer. Wynika to z faktu, że dane są szyfrowane na serwerze, gdzie znajduje się serwis WWW, następnie muszą być odszyfrowane przez przeglądarkę internetową Internauty. Wpływa to na szybkość „ładowania się” stron, strona z certyfikatem SSL ładuje się wolniej.
6.Certyfikat SSL wdrożony w serwisie internetowym na wszystkich stronach uniemożliwia analizę słów kluczowych, meta opisów, tytułów przy pomocy popularnych programów do analizy SEO.

Bezpieczeństwo czy szybkość serwisu WW – wpływ na SEO

Co jest ważniejsze dla Google dla oceny pozycji strony internetowej? Z jednej strony Google wyżej ceni strony internetowe, które są szybkie, co oznacza, że znajdują się na dobrym hostingu i nie są zbyt ciężkie (rozmiar plików). Z drugiej strony Google coraz większą uwagę przywiązuje do bezpieczeństwa w Internecie (serwisy z obsługą SSL). Znany bloger z Google Matt Cutts nie przedstawił informacji co się bardziej liczy, odpowiedział na zapytanie związane ze zmianą stron ww z http na https (szyfrowane z certyfikatem SSL). Czy taka zmiana wpływa na pozycjonowanie strony w Google? – posłuchaj…

Doświadczenia specjalistów SEO z USA wskazują, że wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania osiągają strony internetowe szybkie i „lekkie”. Strony internetowe z zaimplementowanym certyfikatem SSL są wolniejsze, jest ich na świecie relatywnie niewiele. Serwisy internetowe z obsługą szyfrowania SSL są bezpieczne, Google ceni bezpieczeństwo, możliwe, że w przyszłości będą osiągać wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Warto uwzględnić certyfikat SSL w długofalowych projektach internetowych.

Póki co, moim zdaniem, certyfikat SSL w serwisie internetowym nie wpływa znacząco na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, tak jak dobra treść interesująca Internautów.

Podsumowanie

Tytuł
Jak SSL wpływa na SEO?
Opis
SSL=1 IP = zaufanie Internautów.
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *