Pozycjonowanie stron
SEO

Narzędzia do optymalizacji SEO zdjęć i dokumentów PDF

HomeNarzędzia SEONarzędzia do optymalizacji SEO zdjęć i dokumentów PDF

Od dłuższego czasu pracuję nad własnym projektem związanym z rynkiem nieruchomości. Dziesiątki pomysłów, różne koncepcje i dużo pracy. Przy tej okazji pojawiło się wiele pytań jak zoptymalizować treści zawarte w serwisie WWW. Poniżej podaję kilka rozwiązań, programy przydatne na co dzień, nie tylko do optymalizacji SEO.

Treści w serwisie internetowym to nie tylko artykuły tematyczne, to również grafiki, zdjęcia, pliki w formacie PDF. Nazwy plików powinny odzwierciedlać ich zawartość.

Jak przygotować ogłoszenie w Internecie?

Załóżmy, że masz na sprzedaż mieszkanie 2 pokojowe (nr 3). Dysponujesz jego zdjęciami, zdjęciem budynku (nr 4) i okolicy oraz planem mieszkania w pliku PDF.

Optymalizacja SEO plików może wyglądać następująco:
-mieszkanie-2-pokojowe-4-3.jpg,
-budynek-4.jpg,
-bezpieczna-okolica-inwestycji.jpg,
-rzut-pionowy-mieszkania-4-3.pdf

Nazwy plików łatwo zmienić pod kątem SEO. Pamiętaj aby nie używać polskich czcionek ś, ć, ż, itp.. Wklejanie zdjęć na stronę do treści wymaga aby uzupełnić opisy ALT (alternatywny opis grafiki) zdjęć oraz zdefiniować rozmiary zdjęcia na stronie, tj. wysokość i szerokość zdjęcia. Do zdjęcia można dodać tytuł (opis title).

Z punktu widzenia optymalizacji SEO istotną sprawą jest wielkość poszczególnych plików. Dlatego przed skopiowaniem plików zdjęć, plików PDF na serwer, warto zmniejszyć pliki.

Jak przygotować dokument PDF do Internetu?

1.Pomniejszenie pliku względnie zamiana na zdjęcie (grafikę JPG),

2.We właściwościach dokumentu PDF (JPG/PNG/TIFF) opisanie pól:
-tytuł dokumentu,
-temat dokumentu,
-słowa kluczowe.
3.Dopisanie w dokumencie opisów zawierających słowa kluczowe. Wypełnienie powyższych pól pomaga w organicznym pozycjonowaniu strony internetowej na której znajduje się plik PDF. Robot wyszukiwarki potrafi odczytać zawartość dokumentu PDF.

Dlaczego warto zmniejszać pliki?
1.Zajmują mnie miejsca na serwerze – mniej zapłacisz za hosting,
2.Strona ze zdjęciami szybko się „ładuje”, co wpływa korzystnie na organiczne pozycjonowanie strony,
3.Jeśli gość na Twojej stronie chce sobie skopiować zdjęcie a korzysta z wolnego łącza internetowego – to szybciej „ściągnie” do siebie PDFa, zdjęcie o małym rozmiarze.

Jak zmniejszyć zdjęcia?

W przypadku plików graficznych można skorzystać z programu do obróbki grafiki np. GIMP i zmniejszyć obrazek. Prostsza i szybsza metoda na pomniejszanie zdjęć to skorzystanie z podręcznego programu dedykowanego do takich celów – Image Resizer dla Windows XP na stronie firmy Microsoft. Dla Windows 7 Microsoft nie wypuścił takiego programu, ale społeczność Open Source przygotowała Image Resizer dla Windows 7.

Program do pomniejszania zdjęć pomoże Ci szybko przygotować zdjęcia na stronę internetową lub pomniejszyć zdjęcia przed załączeniem do maila.

W przypadku plików PDF sprawa jest bardziej skomplikowana ale nie bez wyjścia. Dla systemu Windows, który używa większość Internautów w Polsce można użyć programów z firmy Adobe. Nie każdego stać na zakup i szkolenie w zakresie obsługi programu. Warto rozważyć coś tańszego.

Jak pomniejszać pliki PDF?

Tani i skuteczny program do pomniejszania dokumentów PDF to PDF Shrink dostępny dla Maca i dla Windows. Koszt to 35USD netto na jednego użytkownika. Potrafi pomniejszyć dokument PDF 10 do 100 razy.

Jak zamienić PDF na JPG?

Inny produkt z firmy Apago to darmowy program Free PDF Tools umożliwia pracę z plikami PDF. To użyteczny program do zamiany plików PDF na zdjęcia, dodanie znaku wodnego, konwertowanie PDF do JPG/PNG/TIFF/BMP lub pliku BMP/PNG/TIFF/JPG do PDF. Aby program działał na komputerze z Windows- wymaga zainstalowanych JAVA i GhostScript. Dodatkowe możliwości to „wycinanie” wybranych stron, zaszyfrowanie dokumentu hasłem, itd..

Jak wydrukować dokument do PDF?

Klasyczny program do wydruku PDF to FreePDF na licencji freeware (darmowy) dla osób prywatnych i dla firm. Umożliwia wydruk z dokumentów z dowolnego programu do pliku PDF. Można również wydrukować stronę internetową (rachunek ze sklepu internetowego) – druk ekranu do dokumentu PDF za pomocą kombinacji klawiszy CTRL+P w Windows. FreePDF wymaga zainstalowanego programu GhostScript, Free PDF jest dostępny w wersji polskojęzycznej dla Windows 2000/XP/7.

Alternatywa dla Adobe Standard

Przy okazji poszukiwań odpowiedniego programu do obróbki plików PDF wpadł mi w oko program Nitro PDF Professional dla Windows (99USD+VAT) – ciekawa alternatywa dla popularnego Adobe Standard, 3-krotnie tańszy.

Program ma dużo możliwości, np. z punktu widzenia SEO:
-dodanie w dokumencie PDF linku do strony internetowej (kliknięcie na dokument przenosi do strony WWW),
-zmniejszanie pliku PDF,
-dodanie treści nagłówka i stopki,
-dopisanie tekstu w dokumencie PDF.
W dokumencie PDF możesz dopisać tekst zawierający słowa kluczowe.

Podsumowanie

Tytuł
Narzędzia do optymalizacji SEO zdjęć i dokumentów PDF
Opis
Jak przygotować zdjęcia na stronę www?
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

2 thoughts on “Narzędzia do optymalizacji SEO zdjęć i dokumentów PDF

  1. Jeśli chodzi o optymalizacje zdjęć uważam, iz zwykły webmaster ma sporo roboty. W dobie tak rozwinietej technologi oraz robotów sieciowych nie trudno o utracenie wartości własnej strony. Pamietajmy, że dobrze napisana strona w html-u zawiera wszystkie potrzebne znaczniki opisowe grafiki i należy z tego skorzystać, czy to ma znaczenie , czy nie. Wiadomo, istnieją różne opinie na ten temat. Skupmy sie na dobrej robocie i bądźmy z niej dumni. Efekty powinny przyjść z czasem. Ja również mam sporo roboty z galeriami, całkowite dno opisowe, jednak już wkrótce naprawię ten błąd czy to da efekt, czy nie.

    • Racja, prawie każdy webmaster pracuje również jako fachowiec od wielu spraw (taka złota rączka internetowa). Warto jednak pamiętać o opisach ALT dla każdej grafiki – pozytywne efekty na pewno się pojawią:-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *