Pozycjonowanie stron
SEO

Początki serwisu społecznościowego – Google +1 button

HomeGooglePoczątki serwisu społecznościowego – Google +1 button

Próba stworzenia serwisu społecznościowego Google

Google na swoim blogu poinformowało o wdrożeniu z dniem 1 czerwca 2011 nowego produktu Google +1 button, uruchamiając go w wersji produkcyjnej w Internecie. Google przeprowadzało rollout (migrację) serwisu z testowego systemu wyszukiwania na system produkcyjny wyszukiwarki od marca 2011 do końca maja 2011.

1.06.2011 Google +1 został oficjalnie uruchomiony w anglojęzycznej wersji – Google.com dla wyników wyszukiwania w języku angielskim. Proces migracji usługi Google +1 Button na produkcyjne serwery wyszukiwania Google jest nadal kontynuowany.

Twoje korzyści z Google +1 button

Zakładam, że szukam taniego fotoaparatu, wziąłem przykład z wersji eksperymentalnej Google +1 button, wpisałem cheap cameras, lista wyników wyszukiwania poniżej. Możesz zarekomendować innym wybraną stronę, klikając zakładkę +1, po prawej stronie tytułu obok lupy.

Wyniki wyszukiwania z zakładką Google +1

Aby zarekomendować stronę internetową musisz być zalogowany/a na konto Google.

Twój wybór (kliknięcie) to plus dla wybranej strony internetowej, musisz je potwierdzić (przeczytaj privacy policy).

Tylko zalogowany użytkownik Google może dodać rekomendację +1

Twoje kliknięcie jest zapamiętywane na serwerach Google, ściślej w ustawieniach Twojego profilu Google. Wg Google, możesz oglądać listę swoich rekomendacji, czyli listę zarekomendowanych stron internetowych. Może Ci się to przydać w przyszłości w sytuacji gdy nie masz własnego komputera przy sobie i nie masz dostępu do zakładki ulubione w swojej przeglądarce internetowej.

Możesz się zalogować na dowolnym komputerze na swoje konto Google i tam znaleźć swoje rekomendowane strony internetowe. Zalecam logowanie tylko na zaufanych komputerach lub bootowanie z własnego pen drive’a z Linux Ubuntu. Swoją listę rekomendowanych stron możesz upublicznić, dzieląc się nią z innym internautami. Na poniższym ekranie widać liczbę osób, które zarekomendowały artykuł – serwis O’Reilly wdrożył rozwiązanie jako jeden z pierwszych.

Przykład wdrożenia rekomendacji Google +1 w serwisie produkcyjnym

Korzyści znajomych z Google +1

Internauci szukający podobnych informacji, w tym Twoi znajomi widzą rekomendację dla danej strony internetowej. Przyjęte założenie bazuje na ludzkiej naturze, w której jest zakodowane: ufam opinii innych, w szczególności ufam opinii swoich znajomych. Twoi znajomi to twoje kontakty zapisane na koncie Google np. z chatu GoogleTalk, kontakty z Gmail lub Androida (jeśli zsynchronizowałeś/aś komórkę z kontem Gmail). Jeśli znajomy szuka produktu, w wynikach wyszukiwania może zobaczyć Twoją rekomendację dla danej strony udzieloną za pomocą +1. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej rekomendowałeś/aś produkt podobny do wyszukiwanego przez znajomego

9 korzyści Google z Google +1

Google wg wielu obserwatorów próbuje stworzyć własną sieć społecznościową. Zakładka Google +1 uważana jest za konkurencję zakładki Lubię to z Facebooka. Google daje Internautom kolejny produkt do tworzenia sieci powiązań. przy okazji stawiając na rozbudowę wyszukiwarki o nowe funkcje. Google kocha powiązania pomiędzy ludźmi i społecznościami, linkowanie pomiędzy stronami internetowymi jest zauważane przez roboty wyszukiwarek.

Przewidywane korzyści Google:
1.Zbiera informacje o tym, jakie strony lubisz i rekomendujesz, wykorzystuje kolekcje stron www,
2.Twój głos +1 jest widoczny publicznie, pomaga dopasować najlepsze wyniki wyszukiwania,
3.Informacje posiadane przez Google o Tobie, będą bardziej szczegółowe, Google tłumaczy, że daje mu to możliwość przedstawienia oferty bardziej dopasowanych do Twoich potrzeb.
4.Zapisuje w ciasteczkach (cookies) Twojej przeglądarki informacje o rekomendowanych stronach, śledzi Twoje wyszukiwania,
5.Dzięki zapisaniu ciasteczek na Twoim komputerze, Google ma możliwość zbierania danych skąd pochodzisz (adres IP), dzięki czemu może oferować nowe usługi (statystyki) dla właścicieli stron internetowych.
6.Google Analytics zapewne będzie rozbudowany i będzie uwzględniał głosy oddane przez Internautów na określoną stronę poprzez użycie Google +1 (skąd, kto, poszukiwane wyrażenia),
7.Reklamy Google AdWords – możliwe, że strony internetowe mające wbudowaną zakładkę Google +1 będą promowane przez Google. Oznacza to, że przy tej samej stawce za kliknięcie, wyżej będzie pozycja z wbudowaną zakładką Google +1.
8.Zakładka Google +1 może być wykorzystana docelowo do obliczania współczynnika Google PageRank.
9.Usługa Google +1 pomaga docelowo zbudować własny serwis społecznościowy Google.

Wielu obserwatorów uważa, że produkt Google +1 button to odpowiedź Google na Lubię to Facebooka. Widać tu duże podobieństwo, zapewne to krok w stronę budowy własnej sieci społecznościowej przez Google.

Podstawowe różnice to pełna integracja z innymi produktami Google (np. Analytics, AdWords), wykorzystanie produktu do rozbudowy możliwości wyszukiwarki Google. Z pewnością znajdzie się wielu ludzi, którzy powiedzą, że to kolejne ograniczenie prywatności. Z pewnością tak, jednak aby tak się stało, Internauta powinien zaakceptować regulamin prywatności Google +1. Ludzie dostali rozum po to, aby go używać, niech sami decydują…

Jak wpływ ma Google +1 na SEO?

Aktualnie w polskich warunkach zapewne znikomy. W momencie, gdy będzie wdrożony w polskiej wersji wyszukiwarki Google zacznie się liczyć dla SEM (Search Engine Marketing). Warto przygotować zakładkę Google +1 na własną stronę internetową, podobnie jak Like Facebooka czy follow me Twittera. Popularny AddThis współpracuje z Google i udostępnia już zakładkę społecznościową Google +1. Dostępne są już dodatki do popularnych aplikacji – np. Google +1 dla WordPress. Warto przygotować się z czasem na zmiany w funkcjonowaniu Google Analytics.

Wpływ Google +1 na SEO w Polsce, moim zdaniem, może być duży w momencie, gdy będzie powszechnie używany przez Internautów wyszukujących informacji w wyszukiwarce Google w Polsce. Podstawowe wymagania:
-większość internautów (? 90%) będzie posiadać konto w Google.
-większość serwisów internetowych posiada wbudowaną zakładkę Google +1 do rekomendowania strony.
-użyteczne informacje na stronie polecanej.

Treści użyteczne, unikalne i ciekawie opowiedziane liczą się od dawna, to część SEO która w efekcie przyciąga ludzi do serwisu internetowego i ma ogromny wpływ na pozycję serwisu internetowego. Stało się to szczególnie widoczne podczas zmiany PageRank w lutym 2011 roku, zwanej Panda Update lub Farm Update.

Motywacja pracowników Google w 2011 roku do rozwoju social networking zapewne jest duża, skoro nowy Szef Google, uzależnił wielkość premii pracowników od realizacji przyjętej strategii biznesowej.

Zanim dojdzie do rozwoju social Google, warto dbać aby własna strona internetowa była dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO i posadowiona na szybkim, niezawodnym serwerze, to się liczy.

Podsumowanie

Tytuł
Początki serwisu społecznościowego - Google +1 button
Opis
Co przyniesie przyszłość z G+?
Autor

QR Code - Take this post Mobile!
Use this unique QR (Quick Response) code with your smart device. The code will save the url of this webpage to the device for mobile sharing and storage.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *